Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek-wtorek:1200-1900
środa-piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ZygZak Karting - Logo
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Ogłoszenia i aktualnościBielsko-Biała | 14.03.2018 r.

foto - Wystawa „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”
Nina Babiczewa "Jesienne drzewo" - obraz ze zbiorów Michała Góreckiego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”, który odbędzie się 22 marca 2018 r. o godz. 17.00 w naszej siedzibie w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Na wystawie pokazane zostaną prace ze starych zbiorów, jak również najnowsze, dotychczas nieprezentowane. Wstęp wolny.

Michał Górecki – bielszczanin, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, obecnie emeryt. Podróżnik, kolekcjoner dzieł sztuki, głównie obrazów, ale także starego szkła i porcelany. W bielskim Klubie Nauczyciela zostało zorganizowanych 9 wystaw z jego kolekcji; na każdej z nich prezentowano nowe zbiory. Niektóre prace były eksponowane w Galerii Bielskiej BWA oraz Galerii Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Nabywając nowe dzieła szczególną uwagę zwraca na kontakty osobiste z twórcami.


Bielsko-Biała | 08.03.2018 r.

Klub Książki - Logo

Zapraszamy miłośników dobrej prozy na dyskusję o najnowszej książce Siri Hustvedt pt. ,,Świat w płomieniach”. Spotkanie w ramach Klubu Książki odbędzie się 28 marca 2018 r. o godz. 1630 w naszej siedzibie w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Wstęp i prowadzenie: Jarosław Hess.


Żywiec | 08.03.2018 r.

zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

W dniu 2 marca 2018 r. w siedzibie Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu odbyły się kolejne zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. W zajęciach uczestniczyli uczniowie żywieckiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Spotkanie prowadził kolega Piotr Gwizdoń, nauczyciel bibliotekarz Filii PBW w Żywcu. Doświadczenia nabyte w trakcie poprzednich spotkań pozwoliły prowadzącemu na ułożenie scenariusza, który uwzględniał możliwości i indywidualne potrzeby każdego z uczestników zajęć.

Zajęcia rozpoczęto od zaprezentowania uczniom bajki pt. „Rower Walentynki” przedstawioną w formie teatrzyku Kamishibai. Kolejnym ciekawym akcentem była prezentacja bajki wykorzystująca ilustracje wykonane przez uczniów. Zaskoczenie, duma, poczucie sukcesu i sprawstwa - to emocje i odczucia jakie towarzyszyły uczniom, bowiem na moment wcielili się w role ilustratorów i jednocześnie bohaterów bajki. Uczniowie opuścili bibliotekę radośni i uśmiechnięci. Opiekunowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych zajęciach.


Bielsko-Biała | 07.03.2018 r.

foto - Światowy Tydzień Mózgu
grafika: Magdalena Georg

W związku z Światowym Tygodniem Mózgu (12-16 marca) oraz Europejskim Dniem Mózgu (18 marca) zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym pt. „Jak się uczy mózg”, obejmującym pozycje dostępne w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej (patrz TUTAJ).


Bielsko-Biała | 02.03.2018 r.

foto - Marzec 1968 jako przykład jednego z kryzysów społeczno-politycznych w PRL
grafika: Dorota Pająk

Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy wydarzeń marcowych w 1968 r. zapraszamy nauczycieli i młodzież szkół bielskich na prelekcję „Marzec 1968 jako przykład jednego z kryzysów społeczno-politycznych w PRL”. Prelekcja, którą poprowadzi dr Jarosław Neja, historyk Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odbędzie się 13 marca br. o godz. 1100 w siedzibie Biblioteki (sala 220).
Z powodu choroby prelegenta termin wykładu został przesunięty na 20 marca br. na godz.1100


Bielsko-Biała | 01.03.2018 r.

foto - Zajęcia z edukacji regionalnej
zdjęcie: Maciej Chrobak

Zajęcia z edukacji regionalnej

28 lutego br. na zajęciach z edukacji regionalnej gościliśmy uczniów z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Bielsku-Białej wraz z wychowawcami. Tematem spotkania była historia i teraźniejszość pałacyku Emanuela Rosta jr, siedziby naszej Biblioteki. Uczniowie wysłuchali gawędy koleżanki Barbary Derewieckiej o dziejach budynku, zwiedzili zabytkowe pomieszczenia i z zainteresowaniem obejrzeli secesyjny wystrój wnętrz. Młodzież odwiedziła wydziały Biblioteki i zapoznała się z ofertą bieżącej działalności naszej placówki. Grupa gościła w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych, Wypożyczalni i Czytelni. Ze szczególne żywą reakcją chłopców spotkała się prezentacja różnych nośników dźwięku i obrazu oraz sprzętu do odtwarzania, zwłaszcza tych „archaicznych”. W trakcie wykładu o historii pałacyku często padały pytania i komentarze. Chłopcy byli zainteresowani zarówno minionymi dziejami pałacyku, jak i obecną działalnością naszej placówki. Bardzo zadowoleni z wizyty byli również opiekunowie młodzieży, stąd zapowiedź następnych odwiedzin z kolejnymi grupami wychowanków Ośrodka.


Milówka | 27.02.2018 r.

Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj to najstarsze zdanie zapisane w języku polskim, które ukazało się w Księdze Henrykowskiej w 1270 r. Cytatem tym chcemy nawiązać do faktu, że 21 luty obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku Białej Filia w Milówce we współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce zorganizowała zajęcia nawiązujące do idei święta. W zajęciach wzięło udział pięć grup uczniów wraz z nauczycielami. Łącznie 105 uczestników.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania młodzieży z genezą tego dnia. Pierwszym zadaniem, które uczniowie mieli wykonać, były testy związane z poprawnością językową. Wśród uczestników, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostały drobne upominki. Kolejnym punktem zajęć było głośne czytanie fragmentów Pana Tadeusza. W trakcie słuchania zadaniem uczniów było wychwycenie archaizmów zawartych w tekście. Następnie młodzież wzięła udział w zabawie pt „Zabawa językowa – zaproponuj słowa”, Uczniowie proponowali i wypisywali na kolorowych tablicach różnorodne słowa, które wyszły już z użycia – archaizmy oraz słowa nowe, które pojawiły się w ostatnim czasie. Zrodziła się refleksja, zostaną one w języku na dłużej czy też są tylko chwilową modą i szybko zanikną.

Imprezie towarzyszyły okolicznościowe gazetki rozmieszczone na korytarzu w okolicach biblioteki. Jedne podawały informacje o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, inne opracowane były na wesoło i miały rozbawiać uczestników, co też czyniły.

Z zadowoleniem stwierdzamy, że zajęcia były udanym pomysłem o czym świadczy duże zainteresowanie i zaangażowanie młodzieży, połączone z dobrą, pełną humoru zabawą. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział. Poniżej prezentujemy zdjęcia i zachęcamy do ich obejrzenia.

Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 1 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 2 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 3
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 4 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 5 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 6
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 7 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 8 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 9
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 10 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 11 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 12
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 13 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 14 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 15
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz / Dominika Wolna-Wolarek

Bielsko-Biała | 16.02.2018 r.

Przypominamy, że do 23 marca 2018 r. można nadsyłać prace na konkurs plastyczny „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze”, którego organizatorami są nasza biblioteka oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Jego celem jest edukacja i zwiększenie zainteresowania tematyką zanieczyszczenia powietrza oraz podniesienie świadomości w zakresie szkodliwości smogu dla zdrowia i życia.
Bliższe informacje na ten temat znajdą Państwo tutaj. Serdecznie zapraszamy!


Cieszyn | 12.02.2018 r.

zdjecie - Ferie w Cieszynie.
zdjęcia: Agata Chromik

W czasie zimowych ferii nasza placówka nie miała ferii, wręcz przeciwnie trochę się działo. Na przedstawioną ofertę zajęć odpowiedziało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Cieszynie. Odwiedziły nas cztery grupy podopiecznych świetlic cieszyńskiego TPD, uczestnicy półkolonii zimowych. Młodzi ludzie poznali historię Śląska Cieszyńskiego, spotkali się z japońskim papierowym teatrem Kamishibai, mieli też okazję stworzyć własną książkę w formie lapbooka. Wszystkie spotkania przebiegły w gorącej, bardzo twórczej atmosferze i może za rok uda się to powtórzyć – już zapraszamy.


Bielsko-Biała | 12.02.2018 r.

Klub Książki - Logo

Zapraszamy na 16. spotkanie „Klubu Książki”, które odbędzie się 28 lutego br. o godz. 1630 w naszej siedzibie w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Tematem spotkania będzie książka Luci Berlin pt. „Instrukcja dla pań sprzątających”. Wprowadzenie: Jarosław Hess.


Cieszyn | 05.02.2018 r.

zdjecie - „Zimowy czas” wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie.
zdjęcia: Agata Chromik

„Zimowy czas” to tytuł naszej nowej wystawy, na którą gorąco zapraszamy. Tym razem prezentujemy sporą dawkę twórczości plastycznej dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie, które pokazały swoje spojrzenie na zimę. Mamy tu trochę bałwanów, zimową pełnię księżyca, dzikie zwierzęta i miasto zimą, a wszystko wykonane różnymi technikami. Prace powstały pod okiem plastyka, Pani Urszuli Łamacz. Wystawę można oglądać do 15 marca 2018 r. w wypożyczalni biblioteki w godzinach pracy placówki. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.


Bielsko-Biała | 31.01.2018 r.

,,Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918” to tytuł prelekcji zorganizowanej 25 stycznia br. w naszej bibliotece z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dr Ryszard Mozgol, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, przybliżył młodzieży sytuację polityczną Europy na przełomie XIX i XX wieku, przyczyny wybuchu I wojny światowej i otwierające się w 1916 r. dla społeczeństwa polskiego nadzieje związane z utworzeniem  państwa polskiego. Historyk przybliżył również działania dwóch głównych obozów  politycznych, na czele których stanęli Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Ciekawa lekcja historii spotkała się z dużym zainteresowaniem  młodzieży  III Liceum im. Stefana Żeromskiego i Liceum Ekonomicznego w Bielsku-Białej.

zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918. zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918. zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918.
zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918. zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918. zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918.
zdjęcia: Dorota Pająk

Bielsko-Biała | 30.01.2018 r.

GRAFIKA

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia kolejnej wystawy, której autorami są uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Tym razem prezentujemy prace graficzne uczniów „Bielskiego Plastyka”, które zostały wykonane różnymi technikami jak akwaforta, akwatinta, linoryt czy druk sitowy. Dzieła młodych twórców można oglądać przez cały miesiąc w siedzibie Biblioteki przy ul. Komorowickiej 48. Wystawa znajduje się na I piętrze naszej placówki obok sali komputerowej oraz na półpiętrze. Życzymy miłych wrażeń z obcowania ze sztuką.

zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”.
zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”.
zdjęcia: Maciej Chrobak

Cieszyn | 29.01.2018 r.

zdjecie - Międzyszkolne Popołudnia Literackie - Cieszyn'.

W środę 24 stycznia odbyło się w naszej czytelni inauguracyjne spotkanie w ramach „Międzyszkolnych Popołudni Literackich”. To nowa inicjatywa skierowana do młodzieży, mająca na celu popularyzację czytelnictwa. Proponowana przez nas forma jest wynikiem współpracy nauczycieli bibliotekarzy cieszyńskich szkół ponadgimnazjalnych z biblioteką pedagogiczną, zaś inspiracją tego przedsięwzięcia były działające od lat Dyskusyjne Kluby Książki (DKK). Należy dodać, że nazwę tej nowej inicjatywy zawdzięczamy jednej z uczestniczek spotkania, Paulinie.
Przyjęliśmy, że naszym „Popołudniom” będzie przyświecał wybrany temat, motyw, w obrębie, którego uczestnicy mogą prezentować i polecać przeczytane przez siebie książki. Tym razem, każdy z przybyłych, również bibliotekarze, przedstawili książkę, która szczególnie poruszyła ich w ostatnim czasie.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzech cieszyńskich szkół, tj. Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół Technicznych wraz z nauczycielami bibliotekarzami paniami Katarzyną Piwochą, Agatą Mitręgą i Joanną Wojnar. Dodatkowo zaszczyciła nas swoją obecnością pani Joanna Wucka-Biały, kierownik Wypożyczalni dla dorosłych i Czytelni Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, która w swojej placówce prowadzi DKK. „Popołudnie” upłynęło w sympatycznej atmosferze, ale przy rozmowach o książkach, chyba nie może być inaczej i zgodnie z umową prezentujemy tytuły książek, bohaterek tego spotkania:

Komornik Michał Gołkowski
Po trochu Weronika Gogola
Dziewczyna z Brooklynu Guillaume Musso
Charlie ; również w oryginale The Perks of Being a Wallflower Stephen Chbosky
Jak zawsze Zygmunt Miłoszewski
Dziewczyna z pociągu Paula Hawkins
Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu Regina Brett
I nie było już nikogo Agatha Christie
Złodziejka książek Markus Zusak
Fakap, czyli moja przygoda z korpoświatem Dan Lyons
Stary Noe Zuzanna Orlińska

Bielsko-Biała | 22.01.2018 r.

logo 'wielka liga'

Trwa konkurs „Wielka Liga Czytelników”

Kolejny etap, czyli test kwalifikacyjny kończy się 5 marca 2018 r.

Regulamin konkursu oraz wyniki są dostępne na stronie internetowej projektu www.wielka-liga.pl

Wszelkich informacji udzieli Państwu koordynator powiatowy pod adresem liga-czytelnicza@pbw.bielsko.pl


Cieszyn | 17.01.2018 r.

Nauczycieli bibliotekarzy wraz ze swoimi czytelnikami ze szkół podstawowych i gimnazjów zapraszamy do wzięcia udziału w IV Regionalnym konkursie bibliotecznym: „Wielki powrót Ondraszka czyli nowe, przedziwne historie o beskidzkim zbójniku w XXI wieku”. Szczegóły konkursu w regulaminie.


Bielsko-Biała | 15.01.2018 r.

plakat - Polskie drogi do niepodległości
grafika: Dorota Pająk

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy na prelekcję ,,Polskie drogi do niepodległości 1814-1918", którą wygłosi Ryszard Mozgol, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN  Katowicach. Spotkanie dla nauczycieli, młodzieży oraz wszystkich miłośników historii odbędzie się 25 stycznia br. o godz. 1100 w siedzibie biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220).


Bielsko-Biała | 15.01.2018 r.

foto - about IBUK Libra
zdjęcie: Maciej Chrobak

Szanowni Czytelnicy! Z przyjemnością informujemy, że od stycznia 2018 r. mogą Państwo korzystać z bogatych zasobów Śląskich Bibliotek Pedagogicznych, tworzonych wspólnie przez naszą placówkę oraz biblioteki w Katowicach i Częstochowie. W ramach tej usługi za pośrednictwem platformy IBUK Libra udostępniamy nieodpłatnie naszym Czytelnikom 1191 publikacji elektronicznych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładce IBUK Libra na naszej stronie.


Cieszyn | 02.01.2018 r.

Nauczycieli bibliotekarzy ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu cieszyńskiego zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na scenariusz zajęć dotyczących edukacji regionalnej „Śląsk Cieszyński w opowieściach ludowych”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.


[Archiwum ogłoszeń i aktualności]


enlargEducation
Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Wersja: qt3.pl v_0.4.3
2010-07-02[20170427]