Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
Sponsorzy:
ZygZak Karting - Logo
AQUA S.A.
befaszczot
Spółdzielnia 'Pokój'

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Ogłoszenia i aktualnościŻywiec | 19.06.2017 r.

Wystawa osobistych książkowych dedykacji ks. prof. Józefa Tischnera

Od połowy czerwca do końca lipca zapraszamy do odwiedzenia wystawy zatytułowanej: „Drogami Tischnera”. Ekspozycja przygotowana przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera, którego założycielami byli członkowie rodziny i przyjaciele Księdza, prezentuje osobiste książkowe dedykacje Księdza Profesora.
Ksiądz Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Znany był ze swoich niespotykanych, osobistych wpisów do książek, m.in. do egzemplarzy „Etyki Solidarności”. Kilka takich osobistych wpisów możemy obejrzeć na prezentowanej ekspozycji, która mieści się w Wypożyczalni Biblioteki.

Wystawa osobistych książkowych dedykacji ks. prof. Józefa Tischnera - zdjęcie nr 1 Wystawa osobistych książkowych dedykacji ks. prof. Józefa Tischnera - zdjęcie nr 2
zdjęcia: Dorota Pająk

Bielsko-Biała | 08.06.2017 r.

zdjecie relacja Polskie Miesiące - Czerwiec 1956
zdjęcie: Dorota Pająk

Polskie Miesiące - Czerwiec 1956" to kolejna prelekcja z cyklu spotkań z historią najnowszą zorganizowana 5 czerwca przez naszą bibliotekę dla bielskich licealistów i wszystkich miłośników historii. Wydarzenia czerwcowe i Polski Październik 1956 przybliżył młodzieży Marek Łukasik, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.


Bielsko-Biała | 07.06.2017 r.

Klub Książki - Logo

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na XII Spotkanie w ramach Klubu Książki, który działa przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Tematem dyskusji będzie reportaż Filipa Springera Miedzianka. Historia znikania.
Spotkanie odbędzie się 21 czerwca 2017 r. o godz. 1630 w siedzibie Biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Prowadzenie Jarosław Hess. Więcej informacji na naszym profilu na Facebooku


Bielsko-Biała | 05.06.2017 r.

Za nami tegoroczna edycja Nocy Bibliotek, ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, w której - podobnie jak w ubiegłym roku - wzięła udział Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem, a to za sprawą wkładu pracy, jaki wnieśli w jego organizacje nasi pracownicy, a także dzięki wspaniałej, wiosennej aurze. Zachęcamy do przeczytania relacji z imprezy, które się ukazały w mediach lokalnych: na stronie Radia BIELSKO I portalu bielsko.biala.pl.


Milówka | 01.06.2017 r.

W siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Milówce odbyły się kolejne już zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki. Przeprowadzono je w czterech grupach, po dwie dziennie. Spotkanie prowadziła Pani Barbara Śliwa nauczyciel bibliotekarz, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Milówce. Nabyte w trakcie poprzednich spotkań doświadczenia pozwoliły prowadzącej na ułożenie scenariusza, który uwzględniał możliwości i indywidualne potrzeby każdego z uczestników zajęć. Różnorodność przygotowanych zabaw uatrakcyjniła spotkanie.

Najpierw dzieci słuchały czytaną przez nauczyciela bajkę pt „Franklin pomaga pokonać tremę”, a potem odbyła się wspólna rozmowa z nauczycielem o treści książki, oraz o własnych odczuciach związanych z problemem tremy w życiu codziennym. Po rozmowie dzieci układały historyjkę obrazkową do przeczytanej wcześniej bajki. Kolejnym punktem zajęć była ciekawa zabawa „Czapki i Kapelusze”. Dzieci losowały worki z ukrytym w środku nakryciem głowy np. kowboja, strażaka, króla, muszkietera, górala, strażaka, czarodzieja itd. Po otwarciu wkładały go na głowę, oraz zgadywały do kogo należy. Było dużo śmiechu i radości. Kolejnym punktem zajęć były prace plastyczne. Dzieci odbijały na kartkach swoje własne dłonie, a następnie je dekorowały. Stopień trudności był zróżnicowany. Starsze grupy malowały kredkami i kopiowały gotowe szablony dekoracji, młodsze również kolorowały odbite dłonie kredkami, dekorowały natomiast specjalnymi pieczątkami. Zabawa była znakomita. Dzieci wyszły z naszej biblioteki radosne i uśmiechnięte. Opiekunowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych zajęciach przygotowanych przez nas.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z przeprowadzonych zajęć.

Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 1 Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 2 Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 3
Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 4 Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 5 Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 6
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz

oprac. A. Jędrzkiewicz


Bielsko-Biała | 30.05.2017 r.

Zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na ostatnią w tym roku szkolnym prelekcję z cyklu spotkania z historią najnowszą. Prelekcja „Polskie Miesiące: czerwiec 1956, marzec 1968, grudzień 1970, czerwiec 1976, sierpień 1980”, którą poprowadzi Marek Łukasik, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach odbędzie się 5 czerwca br. o godz. 1130 w siedzibie Biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220, I p.)


Bielsko-Biała | 24.05.2017 r.

Spotkania z historią najnowszą - relacja z wykładu IPN

Fragment filmu dokumentalnego „Trzech kumpli” był wprowadzeniem do prelekcji „Tajemnicze okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki”, która odbyła się w ubiegły poniedziałek 22 maja br. w siedzibie Biblioteki. Wykład poprowadził Marek Łukasik, historyk OBEP IPN w Katowicach.
W tym roku mija 40 lat od tajemniczej śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki UJ, który zginął 7 maja 1977 roku w Krakowie. W latach 1976-1977 wspólnie z kolegami Bronisławem Wildsteinem i Lesławem Maleszką spontanicznie włączył się do organizowania protestów przeciwko represjom władzy wobec robotników z Radomia i Ursusa. Współpracował też z Komitetem Obrony Robotników. Jego działalność spowodowała zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa, aresztowanie i przesłuchiwanie. Pyjas nie zgodził się na współpracę z SB, stał się więc osobą niepożądaną. Jego nagła śmierć wywołała masowe demonstracje studentów („Czarny Marsz”) oraz wezwania do bojkotu juwenaliów. Wieczorem 15 maja 1977 pod Wawelem odczytano deklarację zawiązującą Studencki Komitet Solidarności w Krakowie. i wzywającą do ujawnienia winnych zbrodni. Była to pierwsza tego rodzaju organizacja w Europie Wschodniej.
Do dzisiaj sprawa okoliczności śmierci Pyjasa budzi wiele kontrowersji i nie została do końca wyjaśniona. Stanisław Pyjas, tak jak Stanisław Pietraszko, ostatni świadek, który widział Staszka żywego to jedne z wielu ofiar systemu komunistycznego, który bez skrupułów rozprawiał się z niewygodnymi obywatelami naszego kraju.
W prelekcji uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej

.
zdjęcie nr 1 - prelekcja: Tajemnicze okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki zdjęcie nr 2 - prelekcja: Tajemnicze okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki zdjęcie nr 3 - prelekcja: Tajemnicze okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki
zdjęcia: Maciej Chrobak

Cieszyn | 19.05.2017 r.

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie oraz Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Publisher-Innowacje" w Cieszynie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy powiatu cieszyńskiego w ramach cieszyńskiej sieci współpracy i samokształcenia na wyjazd edukacyjny „Praca biblioteki w środowisku pozaszkolnym. Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle”. Spotykamy się 2 czerwca 2017 r. od godziny 1330 w bibliotece Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Stalmacha w Wiśle (Plac Bogumiła Hoffa 5, wejście od strony parku). Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie udziału mailowo lub telefonicznie do ODZ.


Bielsko-Biała | 16.05.2017 r.

zdjecie XVIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki
zdjęcie: Maciej Chrobak

W nieco deszczową sobotę 13 maja br. nauczyciele bibliotekarze z PBW w Bielsku-Białej w dość licznym gronie pojawili się na Rynku Starego Miasta na Pikniku Naukowym w ramach XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tegoroczne warsztaty literacko-plastyczne z twórczością Grzegorza Kasdepke cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci w każdym wieku. Detektyw Pozytywka, bohater jednej z książek pana Kasdepke, był motywem przewodnim warsztatów. Kolorowanki z detektywem, krzyżówka, łamigłówki słowne, różowe okulary do samodzielnego ozdabiania wprowadzały uczestników do świata literackiego. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejny Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki już za rok!

zdjecie XVIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki zdjecie XVIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki zdjecie XVIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki
zdjęcia: Maciej Chrobak

Cieszyn | 16.05.2017 r.

zdjecie z 3. Regionalny Konkurs Biblioteczny 'W ogrodzie baśni' - Finał
zdjecie z 3. Regionalny Konkurs Biblioteczny 'W ogrodzie baśni' - Prace uczestników
grafika: Agata Chromik

Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu III Regionalnego konkursu bibliotecznego „W ogrodzie baśni”. Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu było wykonanie pracy konkursowej w formie lapbooka, inspirowanego dowolną baśnią. 10 maja 2017 r. w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie odbył się uroczysty Finał konkursu, gdzie poznaliśmy wszystkich laureatów.

Na konkurs napłynęło blisko 50 prac, absolutnie wszystkie interesujące, poświęcone znanym baśniom Andersena, czy braci Grimm, ale też twórcom lokalnym (Gustaw Morcinek O bladej cieszyniance). Niektóre prace bardzo rozbudowane, składające się z kilku połączonych teczek, inne skromniejsze, ale kryjące nawet przestrzenne konstrukcje (po pociągnięciu za odpowiednie sznurki). Dziękujemy za udział i gratulujemy pomysłowości wszystkim uczestnikom konkursu.

Finał konkursu uświetnił pełen energii występ dzieci z kółka tanecznego działającego w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, które prowadzi pani Magdalena Lanc-Budniok.

Wszystkie prace, jakie wpłynęły na konkurs, można zobaczyć na wystawie w wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie do 30 września 2017 r. w godzinach pracy placówki. Zapraszamy!


Bielsko-Biała | 15.05.2017 r.

plakat: Noc Bibliotek - czytanie porusza
grafika: nocbibliotek.org

Bielsko-Biała | 15.05.2017 r.

zdjecie Jolanta Reisch-Klose: Kreatywne czytanie – po drugiej stronie książki.
zdjęcie: Magda Marczyńska

W ubiegły piątek 12 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w naszej siedzibie odbyło się spotkanie autorskie z Jolantą Reisch-Klose pod nazwą „Kreatywne czytanie – po drugiej stronie książki”. Z zawodu dziennikarka, Pani Jolanta jest autorką książek dla dzieci i dorosłych, ale też tłumaczką książek z języka angielskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 4,5 i 6 Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielsku-Białej.

Na wstępie autorka opowiedziała dzieciom o sobie, swojej twórczości oraz omówiła ważniejsze ze swoich książek. Przekazała też uczestnikom spotkania trochę wiadomości o swoim warsztacie pisarskim, o tym dlaczego i dla kogo pisze oraz skąd bierze pomysły. Następnie rozmawiano o czytaniu; dlaczego warto czytać i po co; co dają nam książki i jakie książki lubimy ? Rozmowa służyła uświadomieniu dzieci, co tracimy nie czytając.

Kolejna część zajęć z Panią Jolą miała formę warsztatową. Na podstawie wylosowanych kart przedstawiających konkretne zdarzenie uczniowie mieli przygotować krótką historię z bohaterem, puentą i zakończeniem. Było sporo śmiechu ale i zabawy; sądząc po ich reakcjach, dzieciom na pewno się podobało. Dowiedziały się, że pisanie ale i tworzenie nawet krótkiej historii wcale nie jest proste i łatwe. Na zakończenie Pani Jola odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci, niektóre bardzo trafne, ale i zaskakujące. Za aktywne uczestnictwo były też upominki od autorki oraz autografy.

Bardzo dziękujemy Pani Jolancie Reisch-Klose za ciekawe zajęcia promujące książkę, czytanie i czytelnictwo.

Spotkanie autorskie z Jolantą Reisch-Klose 'Kreatywne czytanie – po drugiej stronie książki' - zdjecie nr 2 Spotkanie autorskie z Jolantą Reisch-Klose 'Kreatywne czytanie – po drugiej stronie książki' - zdjecie nr 3 Spotkanie autorskie z Jolantą Reisch-Klose 'Kreatywne czytanie – po drugiej stronie książki' - zdjecie nr 4 Spotkanie autorskie z Jolantą Reisch-Klose 'Kreatywne czytanie – po drugiej stronie książki' - zdjecie nr 5
zdjęcia: Magda Marczyńska

Żywiec | 15.05.2017 r.

plakat: Klub Rodzica - Terapia Integracji Sensorycznej
grafika: Anna Stasica

Klubu Rodzica zaprasza na kolejne spotkanie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza 18 maja br. o godzinie 1630 do Czytelni gdzie odbędzie wykład konferencyjny połączony z dyskusją. Tym razem tematem spotkania będzie Terapia Integracji Sensorycznej. Spotkanie poprowadzi Pani Weroniki Iwanek-Midor pracująca z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwojowymi – głównie z autyzmem, z zaburzeniami mowy, opóźnieniami rozwoju mowy, Zespołem Aspergera, nadpobudliwością ruchową, dysleksją, dysgrafią, trudnościami w uczeniu się. Specjalista neurologopeda kliniczny, surdologopeda, logopeda i terapeuta integracji sensorycznej.

Na wykład serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.

Aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu, należy zgłosić swoje uczestnictwo osobiście lub telefonicznie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu (Jagiellońska 15), tel. 33 861 35 64.

Serdecznie zapraszamy!


Bielsko-Biała | 15.05.2017 r.

Dla użytkowników IBUK LIBRA!

Informujemy wszystkich czytelników korzystających z publikacji dostępnych na platformie IBUK Libra o nowej funkcjonalności, jaką jest niedawno wdrożona nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa.

Wyszukiwarka dostępna na stronie http://libra.ibuk.pl/ nie przegląda już tylko metadanych: opisu książki, tytułu, słów kluczowych, ale przeszukuje całe TREŚCI publikacji (wnętrza książek). Wyszukiwarka jest bardzo przydatna dla czytelników, którzy szukają materiałów do pracy dyplomowej, w szczególności gdy temat jest marginalny i ciężko jest znaleźć publikacje poświęcone danej tematyce. W połączeniu z filtrami fasetowymi (możliwością zawężania wyników wyszukiwania do kategorii, roku, wydawnictwa itp.), daje to ogromne możliwości!

Co ciekawe, większość wyszukiwarek na rynku nie przeszukuje całego zasobu książek po treściach. Obecnie w IBUK Libra znajduje się ok. 28 tys. książek; przyjmując, że książka ma średnio ok. 250 stron, to wyszukiwarka IBUK Libra przeszukuje 7 mln stron (i to w bardzo krótkim czasie)!!!

Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami nowej wyszukiwarki wewnątrztekstowej IBUK Libra.


Bielsko-Biała | 15.05.2017 r.

zdjęcie z wykładu pt. 'Unia walutowa 2000 lat temu? Rzymski system monetarny'
zdjęcie: Maciej Chrobak

W ubiegły piątek gościliśmy w naszej placówce znakomitego bielskiego historyka, dra Rafała Butora, który wygłosił wykład pt. „Unia walutowa 2000 lat temu? Rzymski system monetarny”. Trwające dwie godziny spotkanie pozwoliło słuchaczom przenieść się duchowo do czasów starożytnych i odczuć ich fascynujący klimat. Stało się tak także za sprawą barwnych anegdot i licznych dygresji, których prelegent nie szczędził publiczności. Opowieść o historii rzymskiej monety wzbogaciła prezentacja kolekcji numizmatycznej ze zbiorów dra Rafała Butora, którą historyk udostępnił na czas wykładu słuchaczom. Wydarzenie odbyło się w ramach Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki – imprezy, w której nasza biblioteka corocznie bierze udział.


Bielsko-Biała | 15.05.2017 r.

Zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na kolejne spotkanie z historią najnowszą. Prelekcja „Tajemnicze okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki”, którą poprowadzi Marek Łukasik, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach odbędzie się 22 maja br. o godz. 1130 w siedzibie Biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 ( sala 220. I p.)


Bielsko-Biała | 12.05.2017 r.

Baletnice z drutu i serwetek – ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym

We czwartek 11 maja w PBW w Bielsku-Białej, odbyły się ostatnie już w roku szkolnym 2016/2017 zajęcia w ramach cyklu „Kreatywny bibliotekarz”. Tym razem cierpliwe ręce uczestników wyczarowały zwiewne baletnice z kawałka drutu i papierowych serwetek. Powstałe postacie tancerek mogą nie tylko cieszyć oko, ale i poprzez swą plastyczność służyć jako pomoc do zajęć dydaktycznych czy wychowawczych.

Na kolejne spotkania z naszego arteterapeutycznego cyklu organizowanego we współpracy z TNBSP w Bielsku-Białej, zapraszamy zainteresowanych nauczycieli już od października 2017. Więcej informacji na temat zajęć dedykowanych pedagogom wszystkich specjalności, którzy pragną urozmaicić swój warsztat pracy, wzbogacić go o techniki manualne, oderwać się od codziennej rutyny, wypróbować i rozwinąć własną kreatywność, już we wrześniu na stronach internetowych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej oraz Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Bielsku-Białej. Zapraszamy!

Kreatywny bibliotekarz: Baletnice z drutu i serwetek - zdjęcie nr 1 Kreatywny bibliotekarz: Baletnice z drutu i serwetek - zdjęcie nr 2 Kreatywny bibliotekarz: Baletnice z drutu i serwetek - zdjęcie nr 3
zdjęcia: Katarzyna Urbaniec

Bielsko-Biała | 11.05.2017 r.

W ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy do oglądania wystawy „Mała buntowniczka” gromadzącej prace plastyczne wykonane przez uczestników tegorocznego Festiwalu Książki, który odbył się 21 kwietnia 2017 r. VII edycja wydarzenia, które adresowane jest do uczniów szkół podstawowych zostało zorganizowane przez RODN „WOM” oraz Akademię Techniczno-Humanistyczną przy współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Komisja konkursowa oceniając prace, miała trudne zadanie, gdyż uczestnicy wykazali się niezwykłą wyobraźnią, kreatywnością i pomysłowością. Na wystawie prezentowane są kolorowe lalki z różnych materiałów, bogato ilustrowane księgi i książeczki, papierowy pałac Królowej Śniegu oraz styropianowy zamek Hogwart z boiskiem do quidditcha. Wystawa znajduje się na pierwszym piętrze Biblioteki, a można ją oglądać w godzinach pracy placówki.

Wystawa 'Mała buntowniczka' gromadząca prace plastyczne wykonane przez uczestników tegorocznego VII Festiwalu Książki - zdjęcie nr 1 Wystawa 'Mała buntowniczka' gromadząca prace plastyczne wykonane przez uczestników tegorocznego VII Festiwalu Książki - zdjęcie nr 2 Wystawa 'Mała buntowniczka' gromadząca prace plastyczne wykonane przez uczestników tegorocznego VII Festiwalu Książki - zdjęcie nr 3 Wystawa 'Mała buntowniczka' gromadząca prace plastyczne wykonane przez uczestników tegorocznego VII Festiwalu Książki - zdjęcie nr 4
zdjęcia: Maciej Chrobak

Cieszyn | 04.05.2017 r.

Cieszyńska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej w ramach współpracy z bibliotekami szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego zaprasza na pokonkursową wystawę „Literatura Henryka Sienkiewicza w oczach młodzieży”. Wystawa składa się z prac nadesłanych na Powiatowy Konkurs Plastyczny zorganizowany przez biblioteki szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego. Tematem konkursu było przedstawienie sceny z dowolnego tekstu literackiego Henryka Sienkiewicza w jednej z trzech kategorii: pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3, pracy graficznej lub pracy przestrzennej. W sumie w konkursie wzięło udział 35 uczniów z 8 szkół ponadgimnazjalnych powiatu. Inicjatorkami konkursu były panie z biblioteki w II LO im. M. Kopernika w Cieszynie.

Prace można oglądać od 4 maja 2017 r. do 31 maja 2017 r. w wypożyczalni biblioteki, w godzinach pracy placówki. Zapraszamy!


Bielsko-Biała | 28.04.2017 r.

plakat: Tydzień bibliotek
plakat: http://www.sbp.pl

Już niedługo kolejna XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasło Tygodnia Bibliotek 2017 brzmi „Biblioteka. Oczywiście!”.

W ramach spotkań z literaturą w Tygodniu Bibliotek zapraszamy serdecznie na Spotkanie autorskie z Małgorzatą Chaładus. Spotkanie odbędzie się 9 maja o godz. 1630 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220, I p.).


Bielsko-Biała | 28.04.2017 r.

logo: XVIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki
plakat: http:///ath.bielsko.pl

Przed nami XVIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki organizowany przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej i Urząd Miasta w Bielsku-Białej. W tym roku odbędzie się on w dniach 11-13 maja. Szczegółowy program imprezy znajda Państwo tutaj. Podobnie jak w latach minionych, także w tym roku w imprezie bierze udział nasza biblioteka. W ramach festiwalu przygotowaliśmy tym razem następujące wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy:


Bielsko-Biała | 27.04.2017 r.

Klub Książki - Logo

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na XI Spotkanie w ramach Klubu Książki, który działa przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Tematem dyskusji będzie książka Moniki Sznajderman Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna.
Spotkanie odbędzie się 10 maja 2017 r. o godz. 1630 w siedzibie Biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Prowadzenie Jarosław Hess.


Żywiec | 24.04.2017 r.

zdjęcie Klub rodzica 'Czy można dobrze słyszeć - ale źle słuchać oraz czy dobry słuch może odmienić nasze życie' - Metoda Tomatisa
zdjęcie: Kornelia Gąsiorek

Czy można dobrze słyszeć - ale źle słuchać oraz czy dobry słuch może odmienić nasze życie? Na te i na inne pytania odpowiedź znaleźli uczestnicy Klubu Rodzica, którzy 21 kwietnia w piątkowe popołudnie mieli możliwość wysłuchać wykładu Pani Weroniki Iwanek-Midor. Tematyka prelekcji, którą stanowiła Metoda Tomatisa jako słuchowa stymulacja sensoryczna spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Oprócz wygłoszonego wykładu prelegentka przedstawiła prezentacje multimedialną obrazującą poruszane zagadnienie, zaprezentowała słuchawki z kostnym przewodnictwem dźwięku, a także umożliwiła wszystkim uczestnikom posłuchania efektu Tomatisa. Dopełnieniem wykładu była dyskusja w trakcie której każdy z słuchaczy miał możliwość zadać pytanie, a na nie wszystkie z chęcią odpowiedzi udzieliła Pani Weronika Iwanek-Midor. Warto dodać, że prowadząca spotkanie jest nie tylko terapeutą pracującym przy użyciu Metody Tomatisa, ale również logopedą, terapeutą integracji sensorycznej, neurologopedą klinicznym i surdologopedą.

Wyrażamy swoją wdzięczność za poświęcony czas, przybycie na spotkanie i przedstawienie bardzo ciekawego wykładu oraz prezentacji.


Bielsko-Biała | 24.04.2017 r.

Za nami VII Festiwal Książki, impreza promująca wśród najmłodszych czytelnictwo, którego nasza biblioteka była jednym z współorganizatorów (głównym organizatorem był Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej). Jak co roku festiwal dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń związanych z rywalizacją, nagrodami i dobrą zabawą. Zapraszamy do przeczytania relacji, którą zamieścił portal bielsko.biala.pl, patron medialny wydarzenia.


Cieszyn | 21.04.2017 r.

Nauczyciele szkół w Cieszynie i powiatu cieszyńskiego oraz zaproszeni goście uczestniczyli w konferencji wpisującej się w obchody 500 lat Reformacji, pt. Kultura książki ewangelików Śląska Cieszyńskiego, która odbyła się 19 kwietnia 2017 r. w Cieszynie. Zapraszamy do przeczytania relacji z konferencji.


Bielsko-Biała | 20.04.2017 r.

"Tańczący Zorba - motyw tańca w literaturze i filmie" to kolejna prelekcja z cyklu spotkań z literaturą zorganizowana 10 kwietnia przez naszą bibliotekę dla bielskich licealistów. W świat symboliki tańca w literaturze i filmie wprowadził młodzież dr hab. Ireneusz Gielata, prof. Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania.


Bielsko-Biała | 19.04.2017 r.

Festiwal Książki

Przypominamy, że już w najbliższy piątek 21 kwietnia br. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej odbędzie się finał VII edycji Festiwalu Książki, imprezy czytelniczej dla uczniów szkół podstawowych, którego nasza biblioteka jest współorganizatorem. Celem imprezy jest promowanie czytelnictwa dzieci, zachęcanie do czytania, przekazywanie w atrakcyjnej formie wiedzy o książce i literaturze oraz umożliwienie swobodnej ekspresji wrażeń czytelniczych. W tym roku tematem wiodącym jest powieść Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka”. W tegorocznej edycji Festiwalu weźmie udział 8 zespołów uczniowskich, wybranych w wyniku eliminacji.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdą Państwo w artykule pt. „Czytanie nigdy nie boli” na stronie portalu www.bielsko.biala.pl, który jest patronem medialnym festiwalu (patrz tutaj).


Żywiec | 19.04.2017 r.

plakat: Klub Rodzica - Metoda Tomatis
grafika: Anna Stasica

Klubu Rodzica zaprasza na kolejne spotkanie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza 21 kwietnia br. o godzinie 1630 do Czytelni gdzie odbędzie wykład konferencyjny połączony z dyskusją. Tym razem prelekcja będzie dotyczyć Metody Tomatis. Dowiemy się między innymi czym jest program słuchowy, poznamy funkcje i oddziaływanie metody. Spotkanie poprowadzi Pani Weroniki Iwanek-Midor pracująca z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwojowymi – głównie z autyzmem, z zaburzeniami mowy, opóźnieniami rozwoju mowy, Zespołem Aspergera, nadpobudliwością ruchową, dysleksją, dysgrafią, trudnościami w uczeniu się. Specjalista neurologopeda kliniczny, surdologopeda, logopeda i terapeuta integracji sensorycznej.

Na wykład serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.

Po spotkaniu istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia potwierdzającego udział w szkoleniu w tym celu osoby chętne prosimy o przesłanie swoich danych (imię i nazwisko) na adres klubrodzica@interia.pl Osoby wysyłające zgłoszenie otrzymają wiadomość zwrotną potwierdzającą otrzymanie danych niezbędnych do otrzymania zaświadczenie. TERMIN PRZESYŁANIA ZGŁOSZEŃ 20.04.2017


Bielsko-Biała | 18.04.2017 r.

Warsztaty plastyczne 'Książka artystyczna' - zdjęcie nr 1
zdjęcie: Maciej Chrobak

W ramach promocji książki i czytelnictwa, we środę 12 kwietnia odwiedziła Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką młodzież z pierwszej klasy hotelarskiej z Zespołu Szkół im. J. Tuwima. Nasi goście zwiedzili bibliotekę, a zarazem budynek pałacyku znamienitego bielskiego architekta Emanuela Rosta juniora, który jest jej siedzibą oraz wzięli udział w warsztatach plastycznych Książka artystyczna. Celem zajęć było wskazanie na zasoby biblioteki i jej otwartość na młodego czytelnika, przybliżenie wiedzy na temat historii miasta i jego mieszkańców oraz kształtowanie pozytywnego i osobistego stosunku do książki. Poprzez personifikację zniszczonego lub zdezaktualizowanego woluminu, młodzież starała się obudzić „duszę” książki nadając jej nowy, artystyczny kształt.

Warsztaty plastyczne 'Książka artystyczna' - zdjęcie nr 2 Warsztaty plastyczne 'Książka artystyczna' - zdjęcie nr 3 Warsztaty plastyczne 'Książka artystyczna' - zdjęcie nr 4 Warsztaty plastyczne 'Książka artystyczna' - zdjęcie nr 5
zdjęcia: Maciej Chrobak

Bielsko-Biała | 18.04.2017 r.

Sztuka recyklingu dla najmłodszych - zdjęcie nr 1
zdjęcie: Dorota Pająk

We wtorek 11 kwietnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Sztuka recyklingu dla najmłodszych. Tym razem warsztaty prowadzone w ramach wychowania do wartości zgromadziły uczniów klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 27. Uczestnicy zajęć przekonali się, że nie wszystko, co na pozór jest bezużyteczne, należy uznać za całkiem bezwartościowe. Grupa uczyła się ekologicznej wrażliwości w stosunku do zużywanego papieru, cierpliwości koniecznej do stworzenia nawet prostego rękodzieła oraz ćwiczyła motorykę nie zawsze jeszcze zręcznych paluszków. Młodzi artyści wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Serduszka wykonane z wikliny papierowej mają trafić do rąk mam pracowitych twórców. Na pewno się spodobają.

Sztuka recyklingu dla najmłodszych - zdjęcie nr 2 Sztuka recyklingu dla najmłodszych - zdjęcie nr 3 Sztuka recyklingu dla najmłodszych - zdjęcie nr 4 Sztuka recyklingu dla najmłodszych - zdjęcie nr 5 Sztuka recyklingu dla najmłodszych - zdjęcie nr 6
zdjęcia: Dorota Pająk

Bielsko-Biała | 12.04.2017 r.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka serdecznie zaprasza nauczycieli języka polskiego i nauczycieli bibliotekarzy wszystkich typów szkół na konferencję organizowaną wraz z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Bielsku-Białej, na temat:
Żeby im się chciało… czytać. Wykorzystanie współczesnych środków przekazu do promocji czytelnictwa
Zajęcia odbędą się 26 kwietnia 2017 r. (środa) o godz. 1500-1630 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, ul. Komorowicka 48, sala 220 (I piętro); prowadząca: Katarzyna Urbaniec.
W programie:

Zapisy na konferencję przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy, który należy dokładnie wypełnić celem otrzymania zaświadczenia o udziale w zajęciach. Termin zgłoszeń do 24 kwietnia 2017 r. Więcej informacji można zasięgnąć u organizatorów (kontakt – linki poniżej).
Maria Kulesz, konsultant
Katarzyna Zioła-Zemczak, doradca metodyczny


Żywiec | 12.04.2017 r.

plakat: Pracownia Książki i Inspiracji - Beksiński. Scenariusz pisany śmiercią
grafika: Kornelia Gąsiorek

Pracownia Książki i Inspiracji zaprasza na spotkanie pt.:
„Beksiński. Scenariusz pisany śmiercią” 

„Malarze to nie aktorzy na widoku publicznym, zazwyczaj są schowani za swoje dzieła. I chyba niewiele jest życiorysów malarskich, które byłyby ciekawe same w sobie. Akurat przypadek Beksińskiego jest o tyle nadzwyczajny, że to nie jego życie, ale śmierć jest węzłem, osią, wokół której teraz wszystko się obraca”.

To cytat z wywiadu z krytykiem Tadeuszem Nyczkiem, trafnie oddający temat kolejnego wykładu Pracowni Książki i Inspiracji, który odbędzie się 19 kwietnia br. o godz. 1700 w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Żywcu (ul. Jagiellońska 15).
Spotkanie przygotowała i poprowadzi Karolina Cendry, uczennica ZSE-G w Żywcu.

Serdecznie zapraszamy!


Milówka | 05.04.2017 r.

Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 1
zdjęcie: Michał Wątrobiński

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Z wielką przyjemnością informujemy, że do końca kwietnia 2017 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Milówce można oglądać wystawkę pokonkursową prac dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk”w Milówce. Konkurs plastyczny pt. „Pani Wiosna” odbył się 22. 03. 2017 r. Kierownik biblioteki miała zaszczyt brać udział w jury tego konkursu.
Prace dzieci są bardzo kolorowe, estetyczne i niezwykle kreatywne. Budzą podziw i zachwyt wśród naszych czytelników.

Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 2 Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 3 Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 4 Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 5
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz / Michał Wątrobiński

Bielsko-Biała | 05.04.2017 r.

Zachęcamy wszystkich Czytelników do lektury powieści obyczajowych i sensacyjnych znajdujących się w zbiorach PBW w Bielsku-Białej. Dla ułatwienia korzystania przygotowaliśmy wykaz polecanych pozycji: Powieść sensacyjna, kryminał, Powieść obyczajowa, romans.


Bielsko-Biała | 05.04.2017 r.

warsztaty Kreatywny Bibliotekarz
zdjęcie: Katarzyna Urbaniec

Kreatywny Bibliotekarz – cykl warsztatów z arteterapii dla nauczycieli wspomagający rozwój osobisty i zawodowy pedagoga. Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek 6 kwietnia od godz. 1500 do 1800 do biblioteki pedagogicznej na kolejne zajęcia tego cyklu. Tematem warsztatów będą: “Korale kolorowe – naszyjniki z kulek od dezodorantów”. Tym razem sztuka recyklingu obejmie we władanie zaczytane gazety, zniszczone książki, szmatki, skrawki, sznurki i kulki od dezodorantów. Uczestnicy będą mieli okazję wyczarować designerskie naszyjniki marzeń z „niczego”. Zapraszamy nauczycieli, którzy pragną urozmaicić swój warsztat pracy, wzbogacić go o techniki manualne, oderwać się od codziennej rutyny, wypróbować i rozwinąć własną kreatywność. Na zajęcia zabieramy dobry humor i pozytywne nastawienie, resztę zapewnia organizator.


Bielsko-Biała | 29.03.2017 r.

Tańczący Zorba – motyw tańca w literaturze i filmie” to tytuł prelekcji, na którą zapraszamy nauczycieli i młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Tym razem prelekcja dra hab. Ireneusza Gielaty, prof. ATH odbędzie się 10 kwietnia br. o godz. 1230 w siedzibie RODN “WOM” w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25 (sala 11).


Bielsko-Biała | 28.03.2017 r.

Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 1
zdjęcie: Dorota Pająk

W Pałacyku Rosta, siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, 21 marca br. spotkali się nauczyciele, bibliotekarze, regionaliści oraz przedstawiciele placówek edukacyjnych i kulturalnych na konferencji pt. „Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu”. [czytaj wiecej]


Cieszyn | 27.03.2017 r.

plakat 500 Lat Reformacji
grafika: Marcin Żerański

Bielsko-Biała | 24.03.2017 r.

Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni - zdjęcie nr 1
zdjęcie: Dorota Pająk

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy corocznie w dniu 1 marca, młodzież szkół bielskich spotkała się z Markiem Łukasikiem, historykiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Prelekcja zatytułowana „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni” przybliżyła słuchaczom struktury polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, postaci żołnierzy ugrupowania „Wędrowiec” oraz jednego z największych zgrupowań polskiego podziemia niepodległościowego - Oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, „Grot”, walczącego na terenach Podbeskidzia oraz Śląska Cieszyńskiego. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii o największej akcji Oddziału „Bartka”, jaką było zajęcie Wisły w Beskidach, a następnie o zorganizowanej we wrześniu 1946 r. przez agentów bezpieki pod kryptonimem „Lawina” podstępnej akcji przerzutu żołnierzy „Bartka” do Starego Grodkowa, której konsekwencją było ich wymordowanie. Podsumowaniu prelekcji towarzyszył fragment filmu w reżyserii Grzegorza Brauna „Oskarżenie”, przedstawiający ekshumację jednego z bohaterów historii – Mieczysława Bujaka, który był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w Powstaniu Warszawskim, służył w armii amerykańskiej i oddziale podziemia antykomunistycznego kapitana „Orlika”.

Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni - zdjęcie nr 2 Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni - zdjęcie nr 3 Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni - zdjęcie nr 4
Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni - zdjęcie nr 5 Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni - zdjęcie nr 6 Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni - zdjęcie nr 7
zdjęcia: Dorota Pająk

Bielsko-Biała | 22.03.2017 r.

Plakat: Promocja książki pt. 'Arboretum Inspiruje. Zajęcia terenowe'
grafika: Michał Górski

[ Rejestracja on-line ]


Żywiec | 22.03.2017 r.

plakat: Pracownia Książki i Inspiracji - Powiat żywiecki w świetle XIX-wiecznych statystyk austriackich
grafika: Kornelia Gąsiorek

Pracownia Książki i Inspiracji zaprasza na wykład pt.:
Powiat żywiecki w świetle XIX-wiecznych statystyk austriackich
27 marca 2017 r. o godz. 1700
Czytelnia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii, ul. Jagiellońska 15

Powiat żywiecki przez ponad wiek funkcjonował i rozwijał się w ramach zupełnie innego organizmu państwowego jakim była monarchia austro-węgierska. Wobec tego by lepiej, a przede wszystkim dokładniej poznać historię powiatu, niezbędne okazuje się nie tylko porównanie go z powiatami ościennymi: bialskim, myślenickim i wadowickim, ale także spojrzenie na niego przez pryzmat sytuacji społeczno-politycznej i kulturowej, w jakiej znajdowała się cała ówczesna Galicja. Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu w badaniach austriackich spisów powszechnych ludności, obrazujących sytuację w powiecie pod względem jego struktur demograficznych, ale także kwestii związanych z oświatą czy też służbą zdrowia.

O tym ciekawym okresie historii naszego regionu opowie na spotkaniu Pracowni Książki i Inspiracji dr Katarzyna Śleziak.

Wykład odbędzie się 27 marca 2017 r. o godz. 17.00 w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Filii w Żywcu, ul. Jagiellońska 15.

Serdecznie zapraszamy!


Bielsko-Biała | 16.03.2017 r.

Kreatywny Bibliotekarz

Kreatywny bibliotekarz - zdjęcie nr 1
zdjęcie: Marzena Siuda

W czwartek 9 marca w PBW w Bielsku-Białej odbyły się kolejne zajęcia w ramach cyklu „Kreatywny bibliotekarz”. Po raz szósty w tym roku szkolnym warsztaty zgromadziły bibliotekarzy szkolnych, pedagogów różnych specjalności i emerytów, którzy odnajdują w nich inspirację do pracy z podopiecznymi, doskonalą własne zdolności i umiejętności manualne oraz ćwiczą kreatywność i nowe spojrzenie na stare materiały. Tym razem uczestnicy przywoływali wiosnę za pomocą zaklinania papierowych wytłoczek do jajek. Powstały zgrabne koguciki i kolorowe kwiaty. Zapraszamy znów 6 kwietnia na spotkanie poświęcone tworzeniu naszyjników z kulek od dezodorantów, bawełnianych skrawków i barwnych pomysłów.

Cykl warsztatów z arteterapii dla nauczycieli wspomagający rozwój osobisty i zawodowy pedagoga:

6 kwietnia 2017
Korale kolorowe – naszyjniki z kulek od dezodorantów
11 maja 2017
Szkoła baletowa – tancerki z drutu i serwetek

Kreatywny bibliotekarz - zdjęcie nr 2 Kreatywny bibliotekarz - zdjęcie nr 3 Kreatywny bibliotekarz - zdjęcie nr 4
Kreatywny bibliotekarz - zdjęcie nr 5 Kreatywny bibliotekarz - zdjęcie nr 6 Kreatywny bibliotekarz - zdjęcie nr 7
zdjęcia: Marzena Siuda

Bielsko-Biała | 14.03.2017 r.

Zapraszamy serdecznie bibliotekarzy szkolnych na kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia Wokół czytelnictwa, które odbędzie się 16 marca 2017 r. od 1530 do 1730 w siedzibie biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 ( sala 220, I p.) . Mile widziani są stali i nowi uczestnicy sieci.


Bielsko-Biała | 14.03.2017 r.

Zapraszamy do przeczytania relacji z prelekcji "Apokalipsa dziś – XX - wieczna wędrówka do piekła. Wokół „Czasu Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli i „Jądra ciemności” Josepha Conrada" zorganizowanej z okazji Roku Conradowskiego.


Bielsko-Biała | 09.03.2017 r.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy zatytułowanej: Drogami Tischnera
zdjęcie: Dorota Pająk

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy zatytułowanej: „Drogami Tischnera”. Ekspozycja przygotowana przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera, którego założycielami byli członkowie rodziny i przyjaciele Księdza, prezentuje osobiste książkowe dedykacje Księdza Profesora.

Ksiądz Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Znany był ze swoich niespotykanych, osobistych wpisów do książek, m.in. do egzemplarzy „Etyki Solidarności”. Kilka takich osobistych wpisów możemy obejrzeć na prezentowanej ekspozycji, która mieści się na pierwszym piętrze obok sali 216. Serdecznie zapraszamy.


Bielsko-Biała | 07.03.2017 r.

Zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na kolejny wykład z cyklu Spotkania z historią najnowszą. Wykład Marka Łukasika, historyka Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach „Żołnierze Wyklęci na Podbeskidziu” odbędzie się 20 marca br. o godz. 1130 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy ul. Komorowickiej 48.


Bielsko-Biała | 06.03.2017 r.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na X Spotkanie w ramach Klubu Książki, który działa przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Tym razem tematem dyskusji będzie książka Martina Pollacka Topografia pamięci.
Spotkanie odbędzie się 29 marca 2017 r. o godz. 1630 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Prowadzenie Jarosław Hess.


Bielsko-Biała | 01.03.2017 r.

Konferencja rejonowa 'Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu' - Plakat
grafika: Dorota Pająk

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza do udziału w konferencji rejonowej Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu, która odbędzie się 21 marca 2017 r. w godzinach 1330-1730 w siedzibie biblioteki (sala nr 220). Konferencja jest adresowana do szerokiego grona nauczycieli, bibliotekarzy i regionalistów. Celem konferencji jest popularyzacja zagadnień związanych z dziedzictwem regionalnym oraz ukazanie jak edukacja regionalna poprzez wprowadzenie w tradycję i aktualne życie społeczności lokalnej kształtuje i wychowuje młode pokolenie. Z przyjemnością informujemy, że wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Pana Wojciecha Saługi. [więcej informacji]


Bielsko-Biała | 27.02.2017 r.

prelekcja 'Apokalipsa dziś' – XX-wieczna wędrówka do piekła. Wokół 'Czasu Apokalipsy'
grafika: Dorota Pająk

Z okazji Roku Josepha Conrada zapraszamy nauczycieli i młodzież szkół ponadgimnazjalnych na prelekcję: „Apokalipsa dziś” – XX-wieczna wędrówka do piekła. Wokół „Czasu Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli i „Jądra ciemności” Josepha Conrada.
Prelekcja prof. ATH dra hab. Ireneusza Gielaty odbędzie się 7 marca br. o godz. 900 w siedzibie biblioteki (sala 220).


Bielsko-Biała | 24.02.2017 r.

20 lutego br. młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Liceum Gastronomicznego uczestniczyła w prelekcji z cyklu „Spotkania z historią najnowszą”.W prelekcji: „Prześladowania i aparat terroru 1944-1989” Marek Łukasik, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach przybliżył młodzieży formy represji, które zmieniały się wraz z przekształceniami systemu politycznego. Prelekcja połączona z warsztatami pomogła młodzieży poznać system i narzędzia aparatu terroru stosowanego wobec społeczeństwa w poszczególnych latach trwającego w Polsce komunizmu.

Prelekcja 'Prześladowania i aparat terroru 1944-1989' - foto nr 1 Prelekcja 'Prześladowania i aparat terroru 1944-1989' - foto nr 2 Prelekcja 'Prześladowania i aparat terroru 1944-1989' - foto nr 3
Prelekcja 'Prześladowania i aparat terroru 1944-1989' - foto nr 4 Prelekcja 'Prześladowania i aparat terroru 1944-1989' - foto nr 5 Prelekcja 'Prześladowania i aparat terroru 1944-1989' - foto nr 6
zdjęcia: Dorota Pająk

Żywiec | 20.02.2017 r.

Dobra wiadomość dla miłośników Vadima Zelanda

Pracownia Książki i Inspiracji - plakat
grafika: Kornelia Gąsiorek

28 lutego o godz. 1700 Pracownia Książki i Inspiracji organizuje w żywieckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej (ul. Jagiellońska 15) trzecie, ostatnie spotkanie na temat Vadima Zelanda. Vadim Zeland rozpoczął pisanie serii „Transerfing rzeczywistości” w 2002 roku. O sobie pisze bardzo niewiele, ponieważ nie chce, żeby jego życie prywatne – jak to określa – „przestało być prywatne”. Wiadomo, że przed tym, jak zaczął pisać, zajmował się fizyką kwantową i technikami komputerowymi. Jest Rosjaninem, ale w jego żyłach płynie również estońska krew. Ma ponad 40 lat.
Wykład pt.: „Poczucie straty, poczucie krzywdy, żądza odwetu - emocje pustoszące psychikę” wygłosi Jan Stasica, polonista z żywieckiego „Ekonoma”, współtwórca Pracowni.
Kontrola emocji to stała, codzienna praca. Tutaj nie można sobie po prostu powiedzieć: „Od dziś będę trzymał je na wodzy”. One zresztą są potrzebne, bez nich stracilibyśmy część człowieczeństwa. A przecież nie o to chodzi. Emocje są sygnałem, informacją, którą trzeba umieć przeczytać. Jednak właściwe ich odcyfrowanie wymaga dystansu, analizy powstawania i kolorytu – mówi Jan Stasica.

Serdecznie zapraszamy!

Pracownia Książki i Inspiracji - foto nr 1 Pracownia Książki i Inspiracji - foto nr 1
zdjęcia: Foto Matlakiewicz

Bielsko-Biała | 13.02.2017 r.

W piątek 10 lutego 2017 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej bielskiej siedzibie Barbarę Borkowy, autorkę podwójnej biografii „Siostry - Daisy von Pless i Shelagh Westminster”. Spotkanie z pisarką zgromadziło komplet publiczności. Prowadzili je Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz Marta Dąbrowska, konserwator zabytków z Bielska-Białej. Okazało się, że postać księżnej Daisy wciąż budzi fascynację. Z sali padały pytania i głosy w dyskusji świadczące o tym, że dla wielu słuchaczy biografia tej niezwykłej damy nie od dziś stanowi przedmiot zainteresowań. Po spotkaniu można było nabyć książkę z odręczną dedykacją autorki. Na zakończenie znakomici goście znaleźli czas, żeby zwiedzić zabytkowe wnętrza naszego budynku. Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Spotkanie z Barbarą Borkowy, autorką podwójnej biografii 'Siostry - Daisy von Pless i Shelagh Westminster'. - foto nr 1 Spotkanie z Barbarą Borkowy, autorką podwójnej biografii 'Siostry - Daisy von Pless i Shelagh Westminster'. - foto nr 2 Spotkanie z Barbarą Borkowy, autorką podwójnej biografii 'Siostry - Daisy von Pless i Shelagh Westminster'. - foto nr 3
Spotkanie z Barbarą Borkowy, autorką podwójnej biografii 'Siostry - Daisy von Pless i Shelagh Westminster'. - foto nr 4 Spotkanie z Barbarą Borkowy, autorką podwójnej biografii 'Siostry - Daisy von Pless i Shelagh Westminster'. - foto nr 5 Spotkanie z Barbarą Borkowy, autorką podwójnej biografii 'Siostry - Daisy von Pless i Shelagh Westminster'. - foto nr 6
zdjęcia: Maciej Chrobak

Cieszyn | 13.02.2017 r.

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza na wystawę pt. Pamięć zamknięta w kamieniu - sylwetki ewangelików pochowanych na cieszyńskich cmentarzach.

Wpisuje się ona w obchody Roku Reformacji w województwie śląskim ustanowionego uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego i prezentuje wybrane sylwetki zamieszkujących Śląsk Cieszyński ewangelików augsburskiego wyznania. Jej zamysł opiera się na eksponowaniu sylwetek osób, których groby zachowały się na cieszyńskich cmentarzach.
W wyborze kierowaliśmy się chęcią pokazania zróżnicowanych dróg życiowych i wykonywanych zawodów osób żyjących w XIX i XX wieku. Prezentujemy więc trzydzieści biogramów duchownych, lekarzy, prawników, nauczycieli, artystów, naukowców, zasłużonych dla Kościoła, regionu i polskości.

Wystawa będzie też imprezą towarzyszącą V Konferencji metodycznej dla nauczycieli pt. „Kultura książki ewangelików Śląska Cieszyńskiego – 500 lat Reformacji”, która odbędzie się 19 kwietnia 2017 r. w gmachu ODZ „Publisher Innowacje” w Cieszynie przy ul. Świeżego 8 o godz. 1500.
Wystawę można oglądać do 22 kwietnia 2017 r. w Wypożyczalni Biblioteki, w godzinach pracy placówki. Zapraszamy!


Bielsko-Biała | 06.02.2017 r.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz katechetów na warsztaty biblijne “Apokalipsa św. Jana – Boże spojrzenie na na dzieje ludzkości i kościoła”, które poprowadzi dr Anna Wajda z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie odbędzie się 23 lutego br. o godz. 1000 w naszej siedzibie przy ul. Komorowickiej 48, sala 220 (I piętro). Warsztaty zorganizowano w związku z XXI Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej.


Bielsko-Biała | 01.02.2017 r.

Zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na kolejne spotkanie z historią najnowszą. Wykład Marka Łukasika, historyka Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach „Prześladowania i aparat terroru w latach 1944-1989” odbędzie się 20 lutego br. o godz. 1130 w siedzibie biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220, I p.)


Bielsko-Biała | 26.01.2017 r.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na dziewiąte spotkanie dyskusyjnego Klubu Książki przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Tematem dyskusji będzie książka Natalii Fiedorczuk-Cieślak "Jak pokochać centra handlowe", za którą autorka została nagrodzona tegorocznym Paszportem POLITYKI w dziedzinie literatury. Spotkanie, które poprowadzi Jarosław Hess odbędzie się 22 lutego lutego 2017 r. o godz. 1630 w siedzibie biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 ( sala 220, I p.)


Bielsko-Biała | 26.01.2017 r.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza na spotkanie z Barbarą Borkowy, autorką podwójnej biografii "Siostry - Daisy von Pless i Shelagh Westminster".
Spotkanie odbędzie się 10 lutego 2017 r. o godz. 1700 w naszej siedzibie przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220, I p.). Wstęp wolny


Bielsko-Biała | 17.01.2017 r.

Zapraszamy do przeczytania relacji z prelekcji “Ludobójstwo na Kresach Wschodnich” księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.


Cieszyn | 10.01.2017 r.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią regionu na wykład Stefana Króla pt. „125 rocznica ukazania się pierwszego numeru Miesięcznika Pedagogicznego”, który odbędzie się 30 stycznia 2017 r. w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Stalmacha 14 w Cieszynie o godz. 1600.
„Miesięcznik Pedagogiczny. Pismo poświęcone szkole i rodzinie” był czasopismem polskich nauczycieli na Śląsku Cieszyńskim i ukazywał się w latach 1892-1939.


Bielsko-Biała | 04.01.2017 r.

Wirtualna biblioteka

Już od stycznia br. zapraszamy wszystkich użytkowników do korzystania z nowej usługi. Oferujemy bezpłatny dostęp do książek w wersji elektronicznej na platformie libra.ibuk.pl. Użytkownicy w wypożyczalni PBW będą mogli otrzymać bezpłatnie kod PIN dostępu do platformy, następnie mogą się zarejestrować i zalogować w serwisie.


Cieszyn | 03.01.2017 r.

Nauczycieli bibliotekarzy wraz ze swoimi czytelnikami ze szkół podstawowych i gimnazjów zapraszamy do wzięcia udziału w III Regionalnym konkursie bibliotecznym: „W ogrodzie baśni”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.


Bielsko-Biała | 02.01.2017 r.

Nauczycieli bibliotekarzy zapraszamy na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia Wokół czytelnictwa, które odbędzie się 10 stycznia 2017 r. od 1530 do 1730 w siedzibie biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 ( sala 220, I p.) . Chętnych prosimy o rejestrację  pod linkiem: http://pbw.bielsko.pl/zgloszenia/sieci_2016-17/s_przedmiot/


Bielsko-Biała | 02.01.2017 r.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na ósme spotkanie w ramach dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Tematem dyskusji będzie książka Macieja Czarneckiego “Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Spotkanie, które poprowadzi Jarosław Hess odbędzie się 11 stycznia 2017 r. o godz. 1630 w siedzibie biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220, I p.).


Bielsko-Biała | 02.01.2017 r.

Zapraszamy nauczycieli na kolejne warsztaty z arteterapii z cyklu Kreatywny Bibliotekarz. Tematem pierwszego spotkania w tym roku będzie Wiklinowy zakątek – lampiony z wikliny papierowej. Zajęcia odbędą się 12 stycznia 2017 r. od 1500 do 1800 w siedzibie biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 ( sala 220, I p.).


Bielsko-Biała | 02.01.2017 r.

Ludobojstwo na Kresach
grafika: Dorota Pająk

Zapraszamy nauczycieli, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i wszystkich miłośników historii najnowszej na spotkanie z Księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, duchownym katolickim obrządku ormiańskiego i łacińskiego, historykiem Kościoła, Prezesem Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, działaczem społecznym, wieloletnim uczestnikiem opozycji antykomunistycznej w PRL, a także poetą i przede wszystkim strażnikiem pamięci o gehennie Kresów Wschodnich. Spotkanie zatytułowane: „Ludobójstwo na Kresach” odbędzie się 13 stycznia br. o godz. 1130 w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego w Bielsku-Białej.


[Archiwum ogłoszeń i aktualności]


enlargEducation
Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Wersja: qt3.pl v_0.4.3
2010-07-02[20170427]