Ułatwienia dostępu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Znak Herbowy - Wojewodztwo Sląskie

znak herbowy KOLOR NA BIALE TLO

Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czyli doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten zaczęto obchodzić w 1995 roku.

Takie święto należy niewątpliwie odpowiednio celebrować, dlatego też z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej oraz Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej przenieśliśmy się do pracowni druku… Spotkanie poprowadził Tomasz Ratajczak z Pracowni FlyingFish Letterpress – drukarz, typograf oraz nauczyciel Bielskiej Szkoły Przemysłowej.

Tego dnia dowiedzieliśmy się jak rozwijało się drukarstwo, z jakich materiałów i narzędzi korzystali drukarze oraz jak wyglądała ich praca.

Przy wykorzystaniu czcionek, które miały różny kształt, wielkość, ciężar, fakturę oraz różniły się materiałem, każdemu z uczestników udało się stworzyć piękną okolicznościowa kartkę.

Teraz już wiemy czym jest kunszt pracy drukarza, który sprawia, że kartka papieru i odrobina farby stają się czymś wyjątkowym...

I tak litera za literą, z góry na dół i od lewej do prawej, każdy skład wymaga ogromnej cierpliwości i uwagi osoby tworzącej niepowtarzalne wiersze liter, czyli składy tekstu.

Prace wykonane na warsztatach „poszły w świat” i będą piękną pamiątką tego dnia.

Ad 1 Ad 2 

 

Ad 3 Ad 5 

 

Ad 6 Ad 4 
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek     9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00