Ułatwienia dostępu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Znak Herbowy - Wojewodztwo Sląskie

znak herbowy KOLOR NA BIALE TLO

Edukacyjna gra planszowa „Bielsko-Biała. Zbuduj swoje miasto”

„Bielsko-Biała. Zbuduj swoje miasto” to edukacyjna gra planszowa, która zachęca do lepszego poznania miasta i jest inspiracją do zaprojektowania Bielska według własnego pomysłu. Pozwala zainicjować rozmieszczenie najsłynniejszych zabytków i innych charakterystycznych dla miasta miejsc. To tylko jeden z wielu materiałów promocyjnych, które otrzymaliśmy w noworocznym prezencie z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Cennym darem, który z przyjemnością dołączymy do naszego księgozbioru jest również bogato ilustrowany album „Historia Placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej w latach 1723-2023” Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka. Publikacja została wydana z okazji jubileuszu 300-lecia nadania praw miejskich miastu Białej. Jest próbą spojrzenia na historię Białej przez pryzmat placu Wojska Polskiego, który zmieniał swoje oblicze na przestrzeni dziejów. Plac wybudowany w 1723 r. jako rynek Białej Krakowskiej, przez całe lata pełnił funkcję miejsca, na którym odbywał się handel. To tutaj w 1897 r. został wzniesiony budynek ratusza, a w 1903 r. powstała Kamienica pod Żabami. Obecnie, po modernizacji odbywają się tutaj imprezy, koncerty, eventy i targi staroci.

Innymi podarowanymi publikacjami regionalnymi promującymi miasto wśród Czytelników naszej biblioteki są: album „Bielsko-Biała. Piękno w architekturze”, bogato ilustrowany fotografiami Romana Hryciowa i Lucjusza Cykarskiego oraz „Sentymentalna podróż do młodości. Znani i lubiani z Bielska-Białej” Małgorzaty Ireny Skórskiej. Książka zawiera ciekawe wywiady przeprowadzone ze znanymi osobami związanymi z Bielskiem-Białą.

01  02
 03  04

 

 

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek     9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00