Ułatwienia dostępu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Znak Herbowy - Wojewodztwo Sląskie

znak herbowy KOLOR NA BIALE TLO

Gorączka sobotniej nocy w… bibliotece!

„Absurd nie czytać” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, 9. już edycja Nocy Bibliotek. Ogólnopolska akcja pod patronatem Biblioteki Narodowej zachęca lokalne społeczności do korzystania z zasobów bibliotek, ukazując je jako atrakcyjne, otwarte i dostępne instytucje kultury, które oferują wartościowe i atrakcyjne możliwości spędzenia czasu. W sobotni wieczór nasza biblioteka również otworzyła swe podwoje, zapraszając odwiedzających do wspólnej zabawy. Pierwsi goście przybyli, jeszcze przed rozpoczęciem akcji, mieli więc okazję pospacerować po pałacyku i zapoznać się z naszymi zbiorami. O 16.00 zgromadziła się u nas już całkiem spora grupka gości gotowych podjąć wyzwanie – odnaleźć rozmieszczone na terenie pałacu punkty z przygotowaną zagadką. Wyzwanie nie byle jakie, wszak willa bielskiego architekta to teren rozległy i pełny zakamarków, przejść, drzwi… Dotarcie do punktu budziło prawdziwą radość, podobnie jak odgadnięcie hasła, które należało wpisać do krzyżówki. W willi Emanuela Rosta Juniora zaroiło się od graczy przemierzających korytarze, wertujących encyklopedie, skanujących kody QR. Wędrując po zabytkowych wnętrzach w poszukiwaniu kolejnej zagadki, można było obejrzeć z bliska piękne, secesyjne detale domu słynnego architekta, a ponieważ nie ograniczyliśmy się do murów budynku, jak na grę terenową przystało, można było również pobuszować po naszym ogrodzie.

Podczas Nocy Bibliotek mieliśmy też małą uroczystość – z przyjemnością wręczyliśmy nagrody zwycięzcom konkursu fotograficznego zorganizowanego z okazji Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, polskiego podróżnika, badacza i odkrywcy.

Podczas gdy na korytarzach i w zaułkach pałacyku roiło się od tropicieli zagadek, pani Halina Szpak z Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego i Czytelni, nasza przewodniczka, która o Pałacyku Rosta wie wszystko, oprowadzała grupy zwiedzających, przybliżając zarówno style w architekturze i sztuce, jak i nowinki techniczne wprowadzone do siedziby przez właściciela. Willa skrywa wiele ciekawostek, każda z nich jest warta odkrycia, toteż nasi goście tej nocy zawędrowali aż na strych.

Obszerna fotorelacja z wydarzenia do obejrzenia na naszym profilu facebook

https://www.facebook.com/PBWBIELSKOBIALA/posts/pfbid02LoMqPNY2rM7MGRtRD18A2dKHSBmgvZoYmpbzFA23G36RHNcePBmL74NGPj4uzeLDl?notif_id=1696858695813042&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif

noc2

                                                        Zdjęcia: Rafaela B.

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek     9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00