Ułatwienia dostępu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Znak Herbowy - Wojewodztwo Sląskie

znak herbowy KOLOR NA BIALE TLO

Półkolonie w bibliotece

Wakacje to czas przeznaczony dla dzieci na odpoczynek od nauki oraz zregenerowanie sił po trudach szkolnych zmagań. Choć rok szkolny się zakończył, zabawa oraz nauka przez zabawę w bibliotece się nie kończą. Tradycją już stało się rozpoczęcie wakacji od wspólnych półkolonii.

Tydzień rozpoczęliśmy od nauki kodowania. Uczniowie kodowali wakacyjne trasy przejazdu dla Ozobotów. Ponadto układali trasy z drewnianych puzzli.

W tym roku dzieci spędziły czas również z książką. Przygotowaliśmy dwie propozycje: w ramach pierwszych zajęć uczestnicy wysłuchali opowieści „Jak żyje ziemia” – historii przedstawionej w formie Teatrzyku Kamishibai. Była to doskonała okazja do rozmowy na temat otaczającej nas przyrody i zmieniających się pór roku. W części plastycznej została wykona praca „Letnia łąka” uczniowie bardzo kreatywnie podeszli do tego zadania. Drugie spotkanie odbyło się w pięknych okolicznościach przyrody w naszym ogrodzie. Tym razem spędziliśmy czas z książką „Najwyższa na świecie wieża z książek” R. Bonilla. Po przeczytaniu tekstu rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas ma swoją wieżę z książek, tych które pomogły mu wiedzieć więcej, czuć więcej i widzieć dalej. Na warsztatach zbudowaliśmy naszą wieżę z tytułów książek. W niecałe 15 minut dzieci wypisały ponad 100 tytułów – aż strach pomyśleć, co by było, gdybyśmy mieli więcej czasu.

Wśród zajęć nie mogło zabraknąć potyczek przy planszy. Dwie grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 27 ćwiczyły logiczne myślenie i rozwijały kreatywność przy grach: Wirus, Via Magica, Dixit, Ubongo oraz Pszczółki, doskonale się przy tym bawiąc.

Nasi młodzi czytelnicy poznali również szeroki zasób ciekawych zbiorów bibliotecznych oraz odwiedzili poszczególne wydziały biblioteki, nie omijając tajemniczych magazynów, gdzie w blasku świec poszukiwali pozycji, która zapoczątkowała księgozbiór. Po tych przygodach dzieci „zakodowały lato” w ogrodzie pałacyku Rosta – siedzibie naszej biblioteki – rozwiązując sudoku na macie do kodowania.

Kolejną propozycją było stworzenie własnej listy 7 cudów świata, na której znalazły się wyjątkowe obiekty z różnych epok, na przykład Luwr, Koloseum, Wielki Mur Chiński, ale i… Pałac Kultury i Nauki w Warszawie! Do skonstruowania budowli dzieci posłużyły się klockami Lego oraz… wyobraźnią. Współpraca młodych twórców przebiegała w pełnej fantazji wakacyjnej atmosferze.

W ramach warsztatów z bibułkarstwa dzieci wykonały również piękne kwiaty tj. astry, goździki i róże. Po skończonych zajęciach wszyscy chętni zabrali do domu wykonane przez siebie prace. Mamy nadzieję, że kwiaty pięknie przyozdobią pokoje uczestników.

Na zakończenie tygodnia odbyły się warsztaty z bezpiecznych wakacji z Reksiem, na których uczestnicy wykonali oryginalne elementy odblaskowe z płyt CD. Na każdym znalazła się postać Bolka i Lolka oraz Reksia.

Mamy nadzieję, że półkolonijna oferta była dla Was ciekawym urozmaiceniem wakacyjnego czasu. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym 😊

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek     9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00