Ułatwienia dostępu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Znak Herbowy - Wojewodztwo Sląskie

znak herbowy KOLOR NA BIALE TLO

„Wisława Szymborska patrzy na Vermeera". Rok Wisławy Szymborskiej

Dobiega końca Rok Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki, mistrzyni pióra, niezmiennie zachwycającej głębią, ale i prostotą spojrzenia.

14 listopada w sali reprezentacyjnej Pałacyku Rosta, siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, licznie zgromadzona młodzież licealna miała okazję uczestniczyć w prelekcji „Wisława Szymborska patrzy na Vermeera (o jednym malarskim wierszu Noblistki)”, wygłoszonej przez dr. hab. Marka Bernackiego, prof. Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. W interesujący sposób profesor zaprezentował fenomen artystyczny Wisławy Szymborskiej, w tym jej fascynację malarstwem, zwłaszcza sztuką Jana Vermeera, jednego z mistrzów XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego.

Poezję noblistki z Krakowa, często o tematyce antropologicznej i socjologicznej, charakteryzuje prostota, pod którą ukrywa się głęboki i intelektualny przekaz. Niewątpliwie do jednych z najciekawszych utworów należą wiersze odnoszące się do malarstwa, jednym z nich jest utwór „Vermeer” pochodzący z ostatniego tomiku poetki „Tutaj”, wydanego jeszcze za jej życia. Szymborska zafascynowana obrazem „Mleczarka” dostrzega w nim niezwykłość kompozycji przedstawiającej zatrzymanie w ruchu, ciszę, grę świateł i zwyczajność, która budzi refleksję nad światem. Wiersz jest swojego rodzaju spotkaniem wybitnej poetki z mistrzem pędzla, zaś wykład „Szymborska patrzy na Vermeera” był niezapomnianym spotkaniem słuchaczy z najwyższej próby sztuką.

1 2
 3 4
5 6 
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek     9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00