Ułatwienia dostępu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Znak Herbowy - Wojewodztwo Sląskie

znak herbowy KOLOR NA BIALE TLO

Z naszej Półki #03

Zapraszamy do lektury! Tym razem: „Opowiem Ci coś ciekawego…”

Jak opowiadać historie dzieciom / Silke Rose West i Joseph Sarosy ; ilustracje Rebeca Green; przekład Magdalena Słysz. Warszawa : ToTamto, 2022.

Gdy słyszymy dawno dawno temu... to instynktownie chcemy słuchać dalej i dowiedzieć się co jest na końcu. Tak samo reagowali nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i tak kilkadziesiąt tysięcy lat wstecz. Podobnie kształtujemy nasze dzieci. Opowiadanie historii i chęć ich wysłuchiwania od zawsze były czymś, co pozwalało być bliżej siebie i ułatwiało przetrwanie. Poprzez opowieści tłumaczymy i rozumiemy otaczający nas świat, kształtujemy nasze poglądy i emocje.

„O to właśnie chodzi w  tej książce – nie o to, żeby opowiadać niesamowite historie, które zostaną sfilmowane i staną się kinowymi przebojami. Tylko to, żeby snuć opowieści, proste opowieści, które umocnią wasze relacje z dzieckiem i zapadną mu w pamięć na całe życie” – czytamy we wstępie.

A jak zostać gawędziarzem? Odpowiedź prezentują autorzy w prosty, ciekawy, łatwy do zapamiętania sposób, podpowiadając jak układać oryginalne i pomysłowe historie zaczerpnięte z życia codziennego. Po lekturze okaże się, że jesteśmy gawędziarzami z natury, a prośba dziecka: „opowiedz mi jakąś historię” nie będzie wyzwaniem nawet dla bardzo zapracowanych i zmęczonych rodziców, dziadków, nauczycieli.

W naszej bibliotece znajdziecie też dużo innych książek na temat storytellingu.

Oprac.: dr Jadwiga Picha

z naszej półki 03 kolaż

 

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek     9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00