Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek-wtorek:1200-1900
środa-piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ANGA - Logo
Gabinet dentystyczny Sypień - Logo
ZygZak Karting
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu. 21.03.2017 r.

Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 1
zdjęcie: Dorota Pająk

Konferencję zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej, a jej celem była wymiana doświadczeń w zakresie realizowania programu z edukacji regionalnej. W procesie dydaktyczno-wychowawczym głównym celem edukacji regionalnej jest rozwijanie w uczniach poczucia własnej tożsamości regionalnej, a tym samym kształtowanie postawy zaangażowania w sprawy własnego środowiska, poznanie jego tradycji i kultury. Konferencja jest przykładem wspierania przez bibliotekę pedagogiczną nauczycieli w realizowaniu przez nich programu w zakresie edukacji regionalnej.
Honorowy Patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.

Zaproszeni prelegenci w swoich wystąpieniach wskazywali, że chociaż regionalizm nie jest nowatorstwem w pedagogice, to powinien opierać się o program działań, które w lokalnych warunkach będą zmierzać do unowocześniania życia i kultury.

Koordynator ds. inwestycji Komitetu Ratowania Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku-Białej, społeczny zarządca cmentarza i znany społecznik Dariusz Gajny zaprezentował, jak realizacja tego projektu przy udziale i pomocy młodzieży umożliwia młodym zapoznanie się z historią i przygotowuje ich do twórczego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Andrzej Orzechowski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, opowiedział o powstającym obecnie Centrum Bajki i Animacji w oparciu o legendarny dorobek Studia, w którym bajka „Bolek i Lolek” to klasyka, na której wychowały się całe pokolenia Polaków. Sukces Bolka i Lolka tkwi w umiejętnym zakamuflowaniu edukacyjnej roli tych filmów: mali bohaterowie potrafią imponować pomysłowością, przyjaźnią, uczciwością, dobrem, troską o innych.

Krystyna Mikociak, kierownik i choreograf Zespołu Regionalnego „Mali Magurzanie” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach, podzieliła się wieloletnim doświadczeniem w kultywowaniu przez zespół tradycji regionalnych poprzez śpiew, taniec i muzykę Beskidu Żywieckiego. W zespole, jak nigdzie indziej dba się o wychowanie – dzieci i młodzież, oprócz kultywowania tradycji, uczą się pracy w grupie, otwierają się na ludzi, dzielą swoją pasją z innymi. Krystyna Mikociak podkreśliła, że znakomitym efektem tej pracy jest poczucie więzi emocjonalnej młodych ludzi z miejscem własnego urodzenia oraz wysoki poziom artystyczny ich bogatego programu.
Niezwykle żywiołowy występ młodych artystów, którzy wraz z opiekunką zespołu przybyli na konferencję, zrobił ogromne wrażenie na zebranej publiczności.

Zaprezentowane na konferencji metody aktywne oraz najnowsze techniki w pracy edukacyjnej z młodymi ludźmi w celu „rejestrowania przeszłości” wpływają na kształtowanie i rozwijanie zainteresowań historycznych i patriotycznych oraz uczą tolerancji i przynależności do większych grup.

Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 2 Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 3 Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 4 Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 5 Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 6
Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 7 Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 8 Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 9 Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 10 Skarby regionalnej kultury oraz tradycji w kształceniu i wychowaniu - zdjęcie nr 11
zdjęcia: Dorota Pająk

Bożena Glondys-Kadela
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
w Bielsku-Białej


Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Wersja: qt3.pl v_0.4.3
2010-07-02[20170427]