Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek-wtorek:1200-1900
środa-piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ZygZak Karting - Logo
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Ogłoszenia i aktualnościŻywiec, Milówka | 16.04.2018 r.

Cykl bezpłatnych szkoleń dotyczących uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Rozpoczynamy cykl bezpłatnych szkoleń, dotyczących uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które odbywać się będą cyklicznie raz w miesiącu w ramach współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filii w Żywcu.
Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu oraz pakiet materiałów bibliograficznych.


Cieszyn | 16.04.2018 r.

logo - Konkurs Wielka Liga Czytelników
plakat: http://wielka-liga.pl/

WYNIKI PÓŁFINAŁU KONKURSU WLC W POWIECIE CIESZYŃSKIM
Do finału konkursu Wielkiej Ligi Czytelników przechodzą drużyny
z klas 1-3
Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie
z klas 4-7
Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie
GRATULUJEMY !

zdjecie - WLC zdjecie - WLC zdjecie - WLC
zdjęcia: Agata Chromik

Bielsko-Biała | 16.04.2018 r.

plakat - IPN - kwiecień
plakat: Dorota Pająk

Zapraszamy nauczycieli i młodzież szkół bielskich na kolejne spotkanie z historią najnowszą. Prelekcja „Kryzysy społeczno-polityczne w PRL – od sierpnia 1980 r. do wprowadzenia stanu wojennego”, którą poprowadzi dr Jarosław Neja, historyk Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odbędzie się 18 kwietnia br. o godz. 1100 w siedzibie Biblioteki.


Bielsko-Biała | 13.04.2018 r.

logo - Konkurs Wielka Liga Czytelników
plakat: http://wielka-liga.pl/

WYNIKI PÓŁFINAŁU KONKURSU WLC
Do finału konkursu Wielkiej Ligi Czytelników przechodzą uczniowie
z klas 1-3
Szkoła Podstawowa nr 33 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa w Godziszce
z klas 4-7
Szkoła Podstawowa nr 33 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa nr 2 w Ligocie
GRATULUJEMY !

zdjecie - WLC zdjecie - WLC zdjecie - WLC zdjecie - WLC
zdjecie - WLC zdjecie - WLC zdjecie - WLC zdjecie - WLC
zdjęcia: Maciej Chrobak

Bielsko-Biała | 12.04.2018 r.

We wtorek, 10 kwietnia 2018 r., w naszej siedzibie odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pochodząca z Bielska-Białej pisarka opowiadała uczniom bielskich szkół podstawowych o Irenie Sendlerowej, bohaterce swej książki pt. „Wszystkie moje mamy”. Fragmenty książki zostały odczytane przez Elżbietę Kożurno, profesjonalną lektorkę. Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej, co jest szczególnym wyrazem uznania dla tej Polki, która uratowała od zagłady 2500 żydowskich dzieci. Publiczność stanowili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 i Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej im. W. Kopalińskiego. Po spotkaniu znakomita pisarka podpisywała książki i pozowała do pamiątkowych zdjęć ze swoimi młodymi czytelnikami.

zdjecie - Spotkanie z Renatą Piątkowską zdjecie - Spotkanie z Renatą Piątkowską zdjecie - Spotkanie z Renatą Piątkowską
zdjecie - Spotkanie z Renatą Piątkowską zdjecie - Spotkanie z Renatą Piątkowską zdjecie - Spotkanie z Renatą Piątkowską
zdjęcia: Maciej Chrobak

Cieszyn | 10.04.2018 r.

logo - Konkurs Wielka Liga Czytelników
plakat: http://wielka-liga.pl/

Uczestników konkursu Wielka Liga Czytelników zapraszamy na półfinał, który odbędzie się 12 kwietnia 2018 r. o godz. 1100 w naszej Czytelni (Cieszyn, ul. Stalmacha 14). Zapraszamy drużyny ze szkół powiatu cieszyńskiego (klasy 1-3 oraz 4-7).


Cieszyn | 10.04.2018 r.

foto - Drugie spotkanie w ramach „Międzyszkolnych Popołudni Literackich”
zdjęcie: Agata Chromik

We wtorek 27 marca odbyło się w naszej Czytelni drugie spotkanie w ramach „Międzyszkolnych Popołudni Literackich”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzech cieszyńskich szkół, tj. Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego wraz z nauczycielami bibliotekarzami paniami Katarzyną Piwochą, Agatą Mitręgą i Joanną Wojnar.

„Popołudnie” upłynęło w przedświątecznej atmosferze, chociaż prezentowano trudne książki psychologiczne:

Wszystkie jasne miejsca Jennifer Niven
Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych Robert Alberti, Michael Emmons
Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuval Noah Harari
Kokony Ule Hansen
O chłopcu, który przestał się bać i inne niezwykłe eksperymenty Piotr Żak
Trzy godziny ciszy
450 stron
Plan
Patrycja Gryciuk
Miłość z kamienia Grażyna Jagielska
Molestowanie moralne Marie-France Hirigoyen

Bielsko-Biała | 09.04.2018 r.

Wielka Liga Czytelników – półfinał

Wielka Liga Czytelników – półfinał

 

Uczestników konkursu Wielka Liga Czytelników zapraszamy do kolejnych zmagań z literaturą. 12 kwietnia 2018 r. o godz. 10.30 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbędzie się półfinał konkursu czytelniczego. Zapraszamy drużyny ze szkół Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego (klasy 1-3 oraz 4-7) do naszej siedziby przy ul. Komorowickiej 48 w Bielsku-Białej.


Milówka | 09.04.2018 r.

Święta Wielkanocne – relacja ze spotkania z etnografem

Po raz kolejny Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku Białej Filia w Milówce przy współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce zorganizowała w dniu 23.03.2018 r. spotkanie młodzieży z etnografem Muzeum Miejskiego w Żywcu Panią Barbarą Rosiek. Temat spotkania to „Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu”. Prowadząca przedstawiła plan swojej prelekcji i omawiała temat w aspekcie historycznym i współczesnym.

Wykład był poparty prezentacją zdjęć. Uczestnicy wykazali duże zainteresowanie tematem. Przebieg, atmosfera i atrakcyjność zajęć zachęca nas do organizowania podobnych spotkań w przyszłości.

Poniżej prezentujemy kilka fotografii.

Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 1 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 2 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 3 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 4
Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 5 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 6 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 7 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 8
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz

Cieszyn | 04.04.2018 r.

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie, Szkołą Podstawową Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie oraz Zespołem Szkół nr 9 im. dr Mikołaja Witczaka w Jastrzębiu Zdroju zapraszają nauczycieli polonistów, historyków, bibliotekarzy na VI Konferencję metodyczną „Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej”.

Prosimy o zgłaszanie udziału telefonicznie - 33 858 26 02 lub elektronicznie - sekretariat@odz.edu.pl w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje”. Konferencja odbędzie się 24 kwietnia 2018 r. o godz. 1500 w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie przy ul. ks. Ignacego Świeżego 8.
Szczegóły w programie konferencji.


Żywiec | 03.04.2018 r.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu, zaprasza uczniów klas 4-7 szkół podstawowych z terenu Miasta Żywca i powiatu żywieckiego do udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tematem konkursu jest własna interpretacja plastyczna tego wydarzenia. Termin składania prac upływa 30 kwietnia 2018 roku. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe. Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania:

Informacje telefoniczne można uzyskać pod numerem: 33 861-35-64.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Bielsko-Biała | 30.03.2018 r.

Zapraszamy serdecznie na trzecią wystawę, której autorami są uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Tym razem prezentujemy prace wykonane w roku szkolnym 2016/2017 w Pracowni Projektowania Graficznego. Prezentacja obejmuje tematy: plakat filmowy, kalendarz autorski – projekty wykonane jako prace konkursowe na Ogólnopolski Konkurs Projektowy oraz identyfikację wizualną – projekt obejmuje opracowanie znaku graficznego oraz zestawu papeterii. Wystawa znajduje się na I piętrze Biblioteki obok Sali komputerowej oraz na półpiętrze, a można ją oglądać przez cały miesiąc w godzinach pracy placówki.

zdjecie - wystawa Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej zdjecie - wystawa Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej zdjecie - wystawa Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej
zdjecie - wystawa Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej zdjecie - wystawa Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej zdjecie - wystawa Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej
zdjęcia: Maciej Chrobak

Bielsko-Biała | 30.03.2018 r.

Marzec ’68 – 50 Rocznica wydarzeń

Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy wydarzeń marcowych 1968 r. 20 marca br. nauczyciele i młodzież bielskich szkół wzięli udział w prelekcji „Marzec 1968 jako przykład jednego z kryzysów społeczno-politycznych w PRL”. Dr Jarosław Neja, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, przedstawił sytuację gospodarczą i ekonomiczną Polski pod władzą komunistycznych rządów PRL. Przybliżył też wydarzenia Polskiego Października 1956 r., które przyniosły częściowe odejście od stalinowskich metod w rządzeniu krajem. Przedłużający się okres stagnacji powodował w kraju niezadowolenie społeczne i rozczarowanie systemem, w 1967 r. rozpoczęły się też walki frakcyjne wewnątrz PZPR. Sytuację pogorszył też konflikt izraelsko-arabski zwany wojną sześciodniową, zakończony zwycięstwem Izraela. Polska oraz pozostałe państwa Układu Warszawskiego pod naciskiem Kremla zerwały stosunki dyplomatyczne z Izraelem, potępiając „syjonistyczną agresję”. W wyniku działań propagandy komunistycznej obywatele polscy pochodzenia żydowskiego stali się „niepożądani”. Skutkiem tego była przymusowa emigracja z naszego kraju ponad 15 tys. osób ludności polskiej żydowskiego pochodzenia. Jednym z efektów antysemickiej kampanii było też odwołanie „Dziadów” Adama Mickiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie, uznanych jako „antyradzieckie” – stało się to powodem wyjścia na ulice i demonstracji studentów Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 8 marca 1968 r. Do demonstracji studenckich doszło w całym kraju, również w Bielsku-Białej w dniu 21 marca młodzież zebrała się pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Wskutek pacyfikacji oddziałów prewencyjnych ZOMO zatrzymano wówczas 11 osób. Wykład o wydarzeniach Marca 1968 spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży, a także miłośników historii najnowszej.

zdjecie - Marzec68 zdjecie - Marzec68 zdjecie - Marzec68 zdjecie - Marzec68 zdjecie - Marzec68
zdjęcia: Dorota Pająk

Cieszyn | 27.03.2018 r.

foto - Wystawa 'Były sobie kotki dwa'
zdjęcie: Agata Chromik

Serdecznie zapraszamy na naszą wiosenną wystawę zatytułowaną „Były sobie kotki dwa”. Na wystawę składają się prace plastyczne uczniów kl. I-III ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kończycach Wielkich wykonane na zajęciach w „czytelni plastycznej” Plastuś, prowadzonej przez Panią Danutę Zdarzyl z biblioteki szkolnej. Kolorowe koty zostały wykonane pastelami suchymi lub olejowymi i można je podziwiać do 30 kwietnia 2018 r. w wypożyczalni biblioteki pedagogicznej (Cieszyn, ul. Stalmacha 14), w godzinach pracy placówki.


Bielsko-Biała | 26.03.2018 r.

W czwartek, 22 marca 2018 r., w naszej siedzibie odbył się wernisaż wystawy „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”. Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność, wśród której nie zabrakło znajomych i przyjaciół kolekcjonera. Michał Górecki, bohater wieczoru, przybliżył sylwetki malarzy, których prace prezentowane są na wystawie. W przerwach wiersze deklamowały poetki z grupy „Apostrofa”: Krystyna Krzyżanowska-Nastulczyk i Magdalena Georg. Wystawę można będzie jeszcze oglądać przez dwa tygodnie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Zainteresowanych zwiedzaniem prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Wydziałem Współpracy ze Środowiskiem: 033 812 69 51 wew. 19.

zdjecie - Wernisaż wystawy „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”. Na zdjęciu Michał Górecki. zdjecie - Wernisaż wystawy „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”. Fot. nr 2. zdjecie - Wernisaż wystawy „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”. Na zdjęciu Krystyna Krzyżanowska-Nastulczyk.
zdjecie - Wernisaż wystawy „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”. Na zdjęciu Michał Górecki. zdjecie - Wernisaż wystawy „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”. Fot. nr 5. zdjecie - Wernisaż wystawy „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”. Fot. nr 6.
zdjęcia: Maciej Chrobak

Bielsko-Biała | 14.03.2018 r.

foto - Wystawa „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”
Nina Babiczewa "Jesienne drzewo" - obraz ze zbiorów Michała Góreckiego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Moje ulubione – prace ze zbiorów Michała Góreckiego, bielskiego podróżnika i miłośnika sztuki”, który odbędzie się 22 marca 2018 r. o godz. 17.00 w naszej siedzibie w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Na wystawie pokazane zostaną prace ze starych zbiorów, jak również najnowsze, dotychczas nieprezentowane. Wstęp wolny.

Michał Górecki – bielszczanin, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, obecnie emeryt. Podróżnik, kolekcjoner dzieł sztuki, głównie obrazów, ale także starego szkła i porcelany. W bielskim Klubie Nauczyciela zostało zorganizowanych 9 wystaw z jego kolekcji; na każdej z nich prezentowano nowe zbiory. Niektóre prace były eksponowane w Galerii Bielskiej BWA oraz Galerii Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Nabywając nowe dzieła szczególną uwagę zwraca na kontakty osobiste z twórcami.


Bielsko-Biała | 08.03.2018 r.

Klub Książki - Logo

Zapraszamy miłośników dobrej prozy na dyskusję o najnowszej książce Siri Hustvedt pt. ,,Świat w płomieniach”. Spotkanie w ramach Klubu Książki odbędzie się 28 marca 2018 r. o godz. 1630 w naszej siedzibie w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Wstęp i prowadzenie: Jarosław Hess.


Żywiec | 08.03.2018 r.

zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

W dniu 2 marca 2018 r. w siedzibie Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu odbyły się kolejne zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. W zajęciach uczestniczyli uczniowie żywieckiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Spotkanie prowadził kolega Piotr Gwizdoń, nauczyciel bibliotekarz Filii PBW w Żywcu. Doświadczenia nabyte w trakcie poprzednich spotkań pozwoliły prowadzącemu na ułożenie scenariusza, który uwzględniał możliwości i indywidualne potrzeby każdego z uczestników zajęć.

Zajęcia rozpoczęto od zaprezentowania uczniom bajki pt. „Rower Walentynki” przedstawioną w formie teatrzyku Kamishibai. Kolejnym ciekawym akcentem była prezentacja bajki wykorzystująca ilustracje wykonane przez uczniów. Zaskoczenie, duma, poczucie sukcesu i sprawstwa - to emocje i odczucia jakie towarzyszyły uczniom, bowiem na moment wcielili się w role ilustratorów i jednocześnie bohaterów bajki. Uczniowie opuścili bibliotekę radośni i uśmiechnięci. Opiekunowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych zajęciach.


Bielsko-Biała | 07.03.2018 r.

foto - Światowy Tydzień Mózgu
grafika: Magdalena Georg

W związku z Światowym Tygodniem Mózgu (12-16 marca) oraz Europejskim Dniem Mózgu (18 marca) zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym pt. „Jak się uczy mózg”, obejmującym pozycje dostępne w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej (patrz TUTAJ).


Bielsko-Biała | 02.03.2018 r.

foto - Marzec 1968 jako przykład jednego z kryzysów społeczno-politycznych w PRL
grafika: Dorota Pająk

Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy wydarzeń marcowych w 1968 r. zapraszamy nauczycieli i młodzież szkół bielskich na prelekcję „Marzec 1968 jako przykład jednego z kryzysów społeczno-politycznych w PRL”. Prelekcja, którą poprowadzi dr Jarosław Neja, historyk Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odbędzie się 13 marca br. o godz. 1100 w siedzibie Biblioteki (sala 220).
Z powodu choroby prelegenta termin wykładu został przesunięty na 20 marca br. na godz.1100


Bielsko-Biała | 01.03.2018 r.

foto - Zajęcia z edukacji regionalnej
zdjęcie: Maciej Chrobak

Zajęcia z edukacji regionalnej

28 lutego br. na zajęciach z edukacji regionalnej gościliśmy uczniów z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Bielsku-Białej wraz z wychowawcami. Tematem spotkania była historia i teraźniejszość pałacyku Emanuela Rosta jr, siedziby naszej Biblioteki. Uczniowie wysłuchali gawędy koleżanki Barbary Derewieckiej o dziejach budynku, zwiedzili zabytkowe pomieszczenia i z zainteresowaniem obejrzeli secesyjny wystrój wnętrz. Młodzież odwiedziła wydziały Biblioteki i zapoznała się z ofertą bieżącej działalności naszej placówki. Grupa gościła w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych, Wypożyczalni i Czytelni. Ze szczególne żywą reakcją chłopców spotkała się prezentacja różnych nośników dźwięku i obrazu oraz sprzętu do odtwarzania, zwłaszcza tych „archaicznych”. W trakcie wykładu o historii pałacyku często padały pytania i komentarze. Chłopcy byli zainteresowani zarówno minionymi dziejami pałacyku, jak i obecną działalnością naszej placówki. Bardzo zadowoleni z wizyty byli również opiekunowie młodzieży, stąd zapowiedź następnych odwiedzin z kolejnymi grupami wychowanków Ośrodka.


Milówka | 27.02.2018 r.

Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj to najstarsze zdanie zapisane w języku polskim, które ukazało się w Księdze Henrykowskiej w 1270 r. Cytatem tym chcemy nawiązać do faktu, że 21 luty obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku Białej Filia w Milówce we współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce zorganizowała zajęcia nawiązujące do idei święta. W zajęciach wzięło udział pięć grup uczniów wraz z nauczycielami. Łącznie 105 uczestników.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania młodzieży z genezą tego dnia. Pierwszym zadaniem, które uczniowie mieli wykonać, były testy związane z poprawnością językową. Wśród uczestników, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostały drobne upominki. Kolejnym punktem zajęć było głośne czytanie fragmentów Pana Tadeusza. W trakcie słuchania zadaniem uczniów było wychwycenie archaizmów zawartych w tekście. Następnie młodzież wzięła udział w zabawie pt „Zabawa językowa – zaproponuj słowa”, Uczniowie proponowali i wypisywali na kolorowych tablicach różnorodne słowa, które wyszły już z użycia – archaizmy oraz słowa nowe, które pojawiły się w ostatnim czasie. Zrodziła się refleksja, zostaną one w języku na dłużej czy też są tylko chwilową modą i szybko zanikną.

Imprezie towarzyszyły okolicznościowe gazetki rozmieszczone na korytarzu w okolicach biblioteki. Jedne podawały informacje o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, inne opracowane były na wesoło i miały rozbawiać uczestników, co też czyniły.

Z zadowoleniem stwierdzamy, że zajęcia były udanym pomysłem o czym świadczy duże zainteresowanie i zaangażowanie młodzieży, połączone z dobrą, pełną humoru zabawą. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział. Poniżej prezentujemy zdjęcia i zachęcamy do ich obejrzenia.

Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 1 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 2 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 3
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 4 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 5 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 6
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 7 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 8 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 9
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 10 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 11 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 12
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 13 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 14 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 15
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz / Dominika Wolna-Wolarek

Bielsko-Biała | 16.02.2018 r.

Przypominamy, że do 23 marca 2018 r. można nadsyłać prace na konkurs plastyczny „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze”, którego organizatorami są nasza biblioteka oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Jego celem jest edukacja i zwiększenie zainteresowania tematyką zanieczyszczenia powietrza oraz podniesienie świadomości w zakresie szkodliwości smogu dla zdrowia i życia.
Bliższe informacje na ten temat znajdą Państwo tutaj. Serdecznie zapraszamy!


Cieszyn | 12.02.2018 r.

zdjecie - Ferie w Cieszynie.
zdjęcia: Agata Chromik

W czasie zimowych ferii nasza placówka nie miała ferii, wręcz przeciwnie trochę się działo. Na przedstawioną ofertę zajęć odpowiedziało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Cieszynie. Odwiedziły nas cztery grupy podopiecznych świetlic cieszyńskiego TPD, uczestnicy półkolonii zimowych. Młodzi ludzie poznali historię Śląska Cieszyńskiego, spotkali się z japońskim papierowym teatrem Kamishibai, mieli też okazję stworzyć własną książkę w formie lapbooka. Wszystkie spotkania przebiegły w gorącej, bardzo twórczej atmosferze i może za rok uda się to powtórzyć – już zapraszamy.


Bielsko-Biała | 12.02.2018 r.

Klub Książki - Logo

Zapraszamy na 16. spotkanie „Klubu Książki”, które odbędzie się 28 lutego br. o godz. 1630 w naszej siedzibie w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220). Tematem spotkania będzie książka Luci Berlin pt. „Instrukcja dla pań sprzątających”. Wprowadzenie: Jarosław Hess.


Cieszyn | 05.02.2018 r.

zdjecie - „Zimowy czas” wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie.
zdjęcia: Agata Chromik

„Zimowy czas” to tytuł naszej nowej wystawy, na którą gorąco zapraszamy. Tym razem prezentujemy sporą dawkę twórczości plastycznej dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie, które pokazały swoje spojrzenie na zimę. Mamy tu trochę bałwanów, zimową pełnię księżyca, dzikie zwierzęta i miasto zimą, a wszystko wykonane różnymi technikami. Prace powstały pod okiem plastyka, Pani Urszuli Łamacz. Wystawę można oglądać do 15 marca 2018 r. w wypożyczalni biblioteki w godzinach pracy placówki. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.


Bielsko-Biała | 31.01.2018 r.

,,Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918” to tytuł prelekcji zorganizowanej 25 stycznia br. w naszej bibliotece z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dr Ryszard Mozgol, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, przybliżył młodzieży sytuację polityczną Europy na przełomie XIX i XX wieku, przyczyny wybuchu I wojny światowej i otwierające się w 1916 r. dla społeczeństwa polskiego nadzieje związane z utworzeniem  państwa polskiego. Historyk przybliżył również działania dwóch głównych obozów  politycznych, na czele których stanęli Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Ciekawa lekcja historii spotkała się z dużym zainteresowaniem  młodzieży  III Liceum im. Stefana Żeromskiego i Liceum Ekonomicznego w Bielsku-Białej.

zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918. zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918. zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918.
zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918. zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918. zdjecie - Polskie drogi do Niepodległości 1914-1918.
zdjęcia: Dorota Pająk

Bielsko-Biała | 30.01.2018 r.

GRAFIKA

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia kolejnej wystawy, której autorami są uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Tym razem prezentujemy prace graficzne uczniów „Bielskiego Plastyka”, które zostały wykonane różnymi technikami jak akwaforta, akwatinta, linoryt czy druk sitowy. Dzieła młodych twórców można oglądać przez cały miesiąc w siedzibie Biblioteki przy ul. Komorowickiej 48. Wystawa znajduje się na I piętrze naszej placówki obok sali komputerowej oraz na półpiętrze. Życzymy miłych wrażeń z obcowania ze sztuką.

zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”.
zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”. zdjecie - Wystawa prac graficznych uczniów „Bielskiego Plastyka”.
zdjęcia: Maciej Chrobak

Cieszyn | 29.01.2018 r.

zdjecie - Międzyszkolne Popołudnia Literackie - Cieszyn'.

W środę 24 stycznia odbyło się w naszej czytelni inauguracyjne spotkanie w ramach „Międzyszkolnych Popołudni Literackich”. To nowa inicjatywa skierowana do młodzieży, mająca na celu popularyzację czytelnictwa. Proponowana przez nas forma jest wynikiem współpracy nauczycieli bibliotekarzy cieszyńskich szkół ponadgimnazjalnych z biblioteką pedagogiczną, zaś inspiracją tego przedsięwzięcia były działające od lat Dyskusyjne Kluby Książki (DKK). Należy dodać, że nazwę tej nowej inicjatywy zawdzięczamy jednej z uczestniczek spotkania, Paulinie.
Przyjęliśmy, że naszym „Popołudniom” będzie przyświecał wybrany temat, motyw, w obrębie, którego uczestnicy mogą prezentować i polecać przeczytane przez siebie książki. Tym razem, każdy z przybyłych, również bibliotekarze, przedstawili książkę, która szczególnie poruszyła ich w ostatnim czasie.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzech cieszyńskich szkół, tj. Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół Technicznych wraz z nauczycielami bibliotekarzami paniami Katarzyną Piwochą, Agatą Mitręgą i Joanną Wojnar. Dodatkowo zaszczyciła nas swoją obecnością pani Joanna Wucka-Biały, kierownik Wypożyczalni dla dorosłych i Czytelni Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, która w swojej placówce prowadzi DKK. „Popołudnie” upłynęło w sympatycznej atmosferze, ale przy rozmowach o książkach, chyba nie może być inaczej i zgodnie z umową prezentujemy tytuły książek, bohaterek tego spotkania:

Komornik Michał Gołkowski
Po trochu Weronika Gogola
Dziewczyna z Brooklynu Guillaume Musso
Charlie ; również w oryginale The Perks of Being a Wallflower Stephen Chbosky
Jak zawsze Zygmunt Miłoszewski
Dziewczyna z pociągu Paula Hawkins
Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu Regina Brett
I nie było już nikogo Agatha Christie
Złodziejka książek Markus Zusak
Fakap, czyli moja przygoda z korpoświatem Dan Lyons
Stary Noe Zuzanna Orlińska

Bielsko-Biała | 22.01.2018 r.

logo 'wielka liga'

Trwa konkurs „Wielka Liga Czytelników”

Kolejny etap, czyli test kwalifikacyjny kończy się 5 marca 2018 r.

Regulamin konkursu oraz wyniki są dostępne na stronie internetowej projektu www.wielka-liga.pl

Wszelkich informacji udzieli Państwu koordynator powiatowy pod adresem liga-czytelnicza@pbw.bielsko.pl


Cieszyn | 17.01.2018 r.

Nauczycieli bibliotekarzy wraz ze swoimi czytelnikami ze szkół podstawowych i gimnazjów zapraszamy do wzięcia udziału w IV Regionalnym konkursie bibliotecznym: „Wielki powrót Ondraszka czyli nowe, przedziwne historie o beskidzkim zbójniku w XXI wieku”. Szczegóły konkursu w regulaminie.


Bielsko-Biała | 15.01.2018 r.

plakat - Polskie drogi do niepodległości
grafika: Dorota Pająk

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy na prelekcję ,,Polskie drogi do niepodległości 1814-1918", którą wygłosi Ryszard Mozgol, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN  Katowicach. Spotkanie dla nauczycieli, młodzieży oraz wszystkich miłośników historii odbędzie się 25 stycznia br. o godz. 1100 w siedzibie biblioteki przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220).


Bielsko-Biała | 15.01.2018 r.

foto - about IBUK Libra
zdjęcie: Maciej Chrobak

Szanowni Czytelnicy! Z przyjemnością informujemy, że od stycznia 2018 r. mogą Państwo korzystać z bogatych zasobów Śląskich Bibliotek Pedagogicznych, tworzonych wspólnie przez naszą placówkę oraz biblioteki w Katowicach i Częstochowie. W ramach tej usługi za pośrednictwem platformy IBUK Libra udostępniamy nieodpłatnie naszym Czytelnikom 1191 publikacji elektronicznych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładce IBUK Libra na naszej stronie.


Cieszyn | 02.01.2018 r.

Nauczycieli bibliotekarzy ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu cieszyńskiego zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na scenariusz zajęć dotyczących edukacji regionalnej „Śląsk Cieszyński w opowieściach ludowych”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.


[Archiwum ogłoszeń i aktualności]


Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Wersja: qt3.pl v_0.4.3
2010-07-02[20170427]