Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:1200-1900
wtorek, czwartek, piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ANGA - Logo
Gabinet dentystyczny Sypień - Logo
ZygZak Karting
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
Filia w Cieszynie


Godziny otwarcia:
pn. - pt.:1000 - 1700
sobota:900 - 1300
(tylko wypożyczalnia)
Adres:ul. Stalmacha 14
43-400 Cieszyn
Tel.:33 852 10 73
e-mail:filia_cieszyn@pbw.bielsko.pl
Kierownik:mgr Agata Chromik

Informujemy, że w dniu 12 września 2018 r. (środa) Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej będzie udostępniała zbiory od godz. 1330 – 1700. Natomiast Filie PBW będą nieczynne.

Informujemy, że w dniu 17 września 2018 r. (poniedziałek) Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej wraz z Filiami będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

Tutaj znajdziesz materiały edukacyjne filli w Cieszynie.

Tutaj znajdziesz galerie filli w Cieszynie.


zdjecie - IV Regionalny Konkurs Biblioteczny pt. Wielki powrót Ondraszka czyli nowe, przedziwne historie o beskidzkim zbójniku w XXI wieku - Cieszyn
zdjęcie: Jadwiga Picha

Zapraszamy na wystawę prac, które wpłynęły na IV Regionalny Konkurs Biblioteczny pt. Wielki powrót Ondraszka czyli nowe, przedziwne historie o beskidzkim zbójniku w XXI wieku, współorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Cieszynie. Zarówno dzieła plastyczne młodszych uczestników oraz utwory pisemne starszych uczniów można oglądać i czytać do 30 września 2018 r. w wypożyczalni biblioteki w godzinach otwarcia placówki.


Biblioteka Szkoły Podstawowej Towarzystawa Ewangelickiego w Cieszynie przygotowała konkurs plastyczny dla uczniów pt. Bezpieczny Internet. Interesujące i kreatywne prace można oglądać na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej w Cieszynie do końca czerwca b.r.

Serdecznie zapraszamy!


zdjecie - Międzyszkolne Popołudnia Literackie -Cieszyn
zdjęcie: Agata Chromik

W środę 6 czerwca odbyło się w naszej Czytelni trzecie już spotkanie w ramach „Międzyszkolnych Popołudni Literackich”.

Tym razem w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dwóch cieszyńskich szkół, tj. Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych wraz z nauczycielami bibliotekarzami paniami Katarzyną Piwochą i Agatą Mitręgą. Dołączyła też kierownik Wypożyczalni dla dorosłych i Czytelni Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, pani Joanna Wucka-Biały.

Bohaterem spotkania był kryminał, choć pojawiły się tytuły z innego zakresu, do tego nawet takie, że trzeba się dobrze zastanowić zanim się po nie sięgnie.

Czarna lista Frederick Forsyth
W skorupce orzecha Ian McEwan
Motylek plus pozostałe z serii Katarzyna Puzyńska
Upadek Karin Slaughter
Testament Nobla Luiza Marklund
Pod cyprysami Michael Koryta
Trup na plaży i inne sekrety rodzinne Aneta Jadowska
Mali bogowie
Mali bogowie 2
Paweł Reszka
(z tym ostrożnie, bo mocne)
Wybacz mi Leonardzie Matthew Quick

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac, które wpłynęły na konkurs literacko-plastyczny dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego pt. Historie biblijne w oczach młodzieży, którego organizatorem była współpracująca z nami biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie. Prace plastyczne można oglądać do 31 maja 2018 r. w wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie, w godzinach pracy placówki.


VI Konferencja metodyczna dla nauczycieli polonistów, historyków i bibliotekarzy
Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej

Chcąc poznać Śląsk Cieszyński, jego historię i bogactwo kulturowe nie można pominąć literatury ludowej tego regionu obrazującej wiele najróżniejszych wątków i motywów odzwierciedlających rzeczywistość, środowisko i kreatywność prostego ludu na tym terenie. Uczestnicy kolejnej konferencji, której współorganizatorem była cieszyńska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, 24 kwietnia 2018 r. mieli możliwość wysłuchania wykładów prof. zw. dr hab. Daniela Kadłubca, badacza kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego, który przedstawił różne gatunki, motywy i treści opowiadań ludowych, dr Renaty Putzlacher-Buchtovej, poetki, publicystki, autorki tekstów piosenek, adaptacji teatralnych i sztuk, która zaprezentowała postać Ondraszka, beskidzkiego zbójnika oraz Wojciecha Grajewskiego, historyka i regionalisty, który opowiedział o pisarzach ludowych regionu cieszyńskiego. Podczas konferencji wręczono nagrody nauczycielom bibliotekarzom, laureatom konkursu na scenariusz zajęć bibliotecznych z edukacji regionalnej: Halinie Raszce ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wiśle oraz Lilianie Nowak ze Szkoły Podstawowej w Mnichu.

zdjecie - VI Konferencja metodyczna dla nauczycieli polonistów, historyków i bibliotekarzy Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej zdjecie - VI Konferencja metodyczna dla nauczycieli polonistów, historyków i bibliotekarzy Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej zdjecie - VI Konferencja metodyczna dla nauczycieli polonistów, historyków i bibliotekarzy Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej
zdjecie - VI Konferencja metodyczna dla nauczycieli polonistów, historyków i bibliotekarzy Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej zdjecie - VI Konferencja metodyczna dla nauczycieli polonistów, historyków i bibliotekarzy Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej zdjecie - VI Konferencja metodyczna dla nauczycieli polonistów, historyków i bibliotekarzy Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej
zdjęcia: Agata Chromik

logo - Konkurs Wielka Liga Czytelników
plakat: http://wielka-liga.pl/

WYNIKI PÓŁFINAŁU KONKURSU WLC W POWIECIE CIESZYŃSKIM
Do finału konkursu Wielkiej Ligi Czytelników przechodzą drużyny
z klas 1-3
Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie
z klas 4-7
Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie
GRATULUJEMY !

zdjecie - WLC zdjecie - WLC zdjecie - WLC
zdjęcia: Agata Chromik

foto - Drugie spotkanie w ramach „Międzyszkolnych Popołudni Literackich”
zdjęcie: Agata Chromik

We wtorek 27 marca odbyło się w naszej Czytelni drugie spotkanie w ramach „Międzyszkolnych Popołudni Literackich”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzech cieszyńskich szkół, tj. Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego wraz z nauczycielami bibliotekarzami paniami Katarzyną Piwochą, Agatą Mitręgą i Joanną Wojnar.

„Popołudnie” upłynęło w przedświątecznej atmosferze, chociaż prezentowano trudne książki psychologiczne:

Wszystkie jasne miejsca Jennifer Niven
Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych Robert Alberti, Michael Emmons
Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuval Noah Harari
Kokony Ule Hansen
O chłopcu, który przestał się bać i inne niezwykłe eksperymenty Piotr Żak
Trzy godziny ciszy
450 stron
Plan
Patrycja Gryciuk
Miłość z kamienia Grażyna Jagielska
Molestowanie moralne Marie-France Hirigoyen

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie, Szkołą Podstawową Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie oraz Zespołem Szkół nr 9 im. dr Mikołaja Witczaka w Jastrzębiu Zdroju zapraszają nauczycieli polonistów, historyków, bibliotekarzy na VI Konferencję metodyczną „Śląsk Cieszyński w literaturze ludowej”.

Prosimy o zgłaszanie udziału telefonicznie - 33 858 26 02 lub elektronicznie - sekretariat@odz.edu.pl w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje”. Konferencja odbędzie się 24 kwietnia 2018 r. o godz. 1500 w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie przy ul. ks. Ignacego Świeżego 8.
Szczegóły w programie konferencji.


foto - Wystawa 'Były sobie kotki dwa'
zdjęcie: Agata Chromik

Serdecznie zapraszamy na naszą wiosenną wystawę zatytułowaną „Były sobie kotki dwa”. Na wystawę składają się prace plastyczne uczniów kl. I-III ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kończycach Wielkich wykonane na zajęciach w „czytelni plastycznej” Plastuś, prowadzonej przez Panią Danutę Zdarzyl z biblioteki szkolnej. Kolorowe koty zostały wykonane pastelami suchymi lub olejowymi i można je podziwiać do 30 kwietnia 2018 r. w wypożyczalni biblioteki pedagogicznej (Cieszyn, ul. Stalmacha 14), w godzinach pracy placówki.


Nauczycieli bibliotekarzy wraz ze swoimi czytelnikami ze szkół podstawowych i gimnazjów zapraszamy do wzięcia udziału w IV Regionalnym konkursie bibliotecznym: „Wielki powrót Ondraszka czyli nowe, przedziwne historie o beskidzkim zbójniku w XXI wieku”. Szczegóły konkursu w regulaminie.


Nauczycieli bibliotekarzy ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu cieszyńskiego zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na scenariusz zajęć dotyczących edukacji regionalnej „Śląsk Cieszyński w opowieściach ludowych”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.


POLECAMY

SZCZEGÓŁY.


[Archiwum ogłoszeń i aktualności filii w Cieszynie]


Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Wersja: qt3.pl v_0.4.3
2010-07-02[20170427]