Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:1200-1900
wtorek, czwartek, piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ANGA - Logo
Gabinet dentystyczny Sypień - Logo
ZygZak Karting
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Archiwum ogłoszeń i aktualności filii w Cieszynie


logo - Konkurs Wielka Liga Czytelników
plakat: http://wielka-liga.pl/

Uczestników konkursu Wielka Liga Czytelników zapraszamy na półfinał, który odbędzie się 12 kwietnia 2018 r. o godz. 1100 w naszej Czytelni (Cieszyn, ul. Stalmacha 14). Zapraszamy drużyny ze szkół powiatu cieszyńskiego (klasy 1-3 oraz 4-7).


zdjecie - Ferie w Cieszynie.
zdjęcia: Agata Chromik

W czasie zimowych ferii nasza placówka nie miała ferii, wręcz przeciwnie trochę się działo. Na przedstawioną ofertę zajęć odpowiedziało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Cieszynie. Odwiedziły nas cztery grupy podopiecznych świetlic cieszyńskiego TPD, uczestnicy półkolonii zimowych. Młodzi ludzie poznali historię Śląska Cieszyńskiego, spotkali się z japońskim papierowym teatrem Kamishibai, mieli też okazję stworzyć własną książkę w formie lapbooka. Wszystkie spotkania przebiegły w gorącej, bardzo twórczej atmosferze i może za rok uda się to powtórzyć – już zapraszamy.


zdjecie - „Zimowy czas” wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie.
zdjęcia: Agata Chromik

„Zimowy czas” to tytuł naszej nowej wystawy, na którą gorąco zapraszamy. Tym razem prezentujemy sporą dawkę twórczości plastycznej dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie, które pokazały swoje spojrzenie na zimę. Mamy tu trochę bałwanów, zimową pełnię księżyca, dzikie zwierzęta i miasto zimą, a wszystko wykonane różnymi technikami. Prace powstały pod okiem plastyka, Pani Urszuli Łamacz. Wystawę można oglądać do 15 marca 2018 r. w wypożyczalni biblioteki w godzinach pracy placówki. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.


zdjecie - Międzyszkolne Popołudnia Literackie - Cieszyn'.
zdjęcia: Agata Chromik

W środę 24 stycznia odbyło się w naszej czytelni inauguracyjne spotkanie w ramach „Międzyszkolnych Popołudni Literackich”. To nowa inicjatywa skierowana do młodzieży, mająca na celu popularyzację czytelnictwa. Proponowana przez nas forma jest wynikiem współpracy nauczycieli bibliotekarzy cieszyńskich szkół ponadgimnazjalnych z biblioteką pedagogiczną, zaś inspiracją tego przedsięwzięcia były działające od lat Dyskusyjne Kluby Książki (DKK). Należy dodać, że nazwę tej nowej inicjatywy zawdzięczamy jednej z uczestniczek spotkania, Paulinie.
Przyjęliśmy, że naszym „Popołudniom” będzie przyświecał wybrany temat, motyw, w obrębie, którego uczestnicy mogą prezentować i polecać przeczytane przez siebie książki. Tym razem, każdy z przybyłych, również bibliotekarze, przedstawili książkę, która szczególnie poruszyła ich w ostatnim czasie.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzech cieszyńskich szkół, tj. Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół Technicznych wraz z nauczycielami bibliotekarzami paniami Katarzyną Piwochą, Agatą Mitręgą i Joanną Wojnar. Dodatkowo zaszczyciła nas swoją obecnością pani Joanna Wucka-Biały, kierownik Wypożyczalni dla dorosłych i Czytelni Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, która w swojej placówce prowadzi DKK. „Popołudnie” upłynęło w sympatycznej atmosferze, ale przy rozmowach o książkach, chyba nie może być inaczej i zgodnie z umową prezentujemy tytuły książek, bohaterek tego spotkania:

Komornik Michał Gołkowski
Po trochu Weronika Gogola
Dziewczyna z Brooklynu Guillaume Musso
Charlie ; również w oryginale The Perks of Being a Wallflower Stephen Chbosky
Jak zawsze Zygmunt Miłoszewski
Dziewczyna z pociągu Paula Hawkins
Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu Regina Brett
I nie było już nikogo Agatha Christie
Złodziejka książek Markus Zusak
Fakap, czyli moja przygoda z korpoświatem Dan Lyons
Stary Noe Zuzanna Orlińska

zdjecie - zajęcia z cyklu 'Drugie życie kartki'
grafika: Agata Chromik

Zapraszamy na naszą świąteczną wystawę, która powstała po zajęciach z cyklu „Drugie życie kartki”, gdzie młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie stworzyła różne świąteczne przedmioty. Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2018 r. w wypożyczalni biblioteki, w godzinach pracy placówki.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie oraz Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Publisher-Innowacje" w Cieszynie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy powiatu cieszyńskiego w ramach cieszyńskiej sieci współpracy i samokształcenia na wyjazd edukacyjny „Praca biblioteki w środowisku pozaszkolnym – powrót do Źródeł”. Spotykamy się 23 listopada 2017 r. o godzinie 1230 w Muzeum Beskidzkim A. Podżorskiego w Wiśle (ul. Pawła Stellera 1). Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie udziału mailowo lub przez formularz zgłoszeniowy.


zdjecie - Wystawa 'Jesienne liście'
grafika: Agata Chromik

Serdecznie zapraszamy na kolejną naszą wystawę zatytułowaną „Jesienne liście”. Tym razem można zobaczyć prace plastyczne uczniów kl. I-III ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kończycach Wielkich wykonane na zajęciach w „czytelni plastycznej” Plastuś, prowadzonej przez Panią Danutę Zdarzyl z biblioteki szkolnej. Każda praca to liść jesienny, ale niezwykły, bo bardzo kolorowy i niekoniecznie w oczywistych jesiennych barwach. Wszystkie te „liście” można oglądać do 30 listopada 2017 r. w wypożyczalni biblioteki pedagogicznej (Cieszyn, ul. Stalmacha 14), w godzinach pracy placówki.


zdjecie z 3. Regionalny Konkurs Biblioteczny 'W ogrodzie baśni' - Finał
zdjecie z 3. Regionalny Konkurs Biblioteczny 'W ogrodzie baśni' - Prace uczestników
grafika: Agata Chromik

Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu III Regionalnego konkursu bibliotecznego „W ogrodzie baśni”. Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu było wykonanie pracy konkursowej w formie lapbooka, inspirowanego dowolną baśnią. 10 maja 2017 r. w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie odbył się uroczysty Finał konkursu, gdzie poznaliśmy wszystkich laureatów.

Na konkurs napłynęło blisko 50 prac, absolutnie wszystkie interesujące, poświęcone znanym baśniom Andersena, czy braci Grimm, ale też twórcom lokalnym (Gustaw Morcinek O bladej cieszyniance). Niektóre prace bardzo rozbudowane, składające się z kilku połączonych teczek, inne skromniejsze, ale kryjące nawet przestrzenne konstrukcje (po pociągnięciu za odpowiednie sznurki). Dziękujemy za udział i gratulujemy pomysłowości wszystkim uczestnikom konkursu.

Finał konkursu uświetnił pełen energii występ dzieci z kółka tanecznego działającego w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, które prowadzi pani Magdalena Lanc-Budniok.

Wszystkie prace, jakie wpłynęły na konkurs, można zobaczyć na wystawie w wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie do 30 września 2017 r. w godzinach pracy placówki. Zapraszamy!


Nauczyciele szkół w Cieszynie i powiatu cieszyńskiego oraz zaproszeni goście uczestniczyli w konferencji wpisującej się w obchody 500 lat Reformacji, pt. Kultura książki ewangelików Śląska Cieszyńskiego, która odbyła się 19 kwietnia 2017 r. w Cieszynie. Zapraszamy do przeczytania relacji z konferencji.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie oraz Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Publisher-Innowacje" w Cieszynie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy powiatu cieszyńskiego w ramach cieszyńskiej sieci współpracy i samokształcenia na wyjazd edukacyjny „Praca biblioteki w środowisku pozaszkolnym. Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle”. Spotykamy się 2 czerwca 2017 r. od godziny 1330 w bibliotece Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Stalmacha w Wiśle (Plac Bogumiła Hoffa 5, wejście od strony parku). Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie udziału mailowo lub telefonicznie do ODZ.


Cieszyńska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej w ramach współpracy z bibliotekami szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego zaprasza na pokonkursową wystawę „Literatura Henryka Sienkiewicza w oczach młodzieży”. Wystawa składa się z prac nadesłanych na Powiatowy Konkurs Plastyczny zorganizowany przez biblioteki szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego. Tematem konkursu było przedstawienie sceny z dowolnego tekstu literackiego Henryka Sienkiewicza w jednej z trzech kategorii: pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3, pracy graficznej lub pracy przestrzennej. W sumie w konkursie wzięło udział 35 uczniów z 8 szkół ponadgimnazjalnych powiatu. Inicjatorkami konkursu były panie z biblioteki w II LO im. M. Kopernika w Cieszynie.

Prace można oglądać od 4 maja 2017 r. do 31 maja 2017 r. w wypożyczalni biblioteki, w godzinach pracy placówki. Zapraszamy!


Nauczycieli bibliotekarzy wraz ze swoimi czytelnikami ze szkół podstawowych i gimnazjów zapraszamy do wzięcia udziału w III Regionalnym konkursie bibliotecznym: „W ogrodzie baśni”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.


plakat 500 Lat Reformacji
grafika: Marcin Żerański

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza na wystawę pt. Pamięć zamknięta w kamieniu - sylwetki ewangelików pochowanych na cieszyńskich cmentarzach.

Wpisuje się ona w obchody Roku Reformacji w województwie śląskim ustanowionego uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego i prezentuje wybrane sylwetki zamieszkujących Śląsk Cieszyński ewangelików augsburskiego wyznania. Jej zamysł opiera się na eksponowaniu sylwetek osób, których groby zachowały się na cieszyńskich cmentarzach.
W wyborze kierowaliśmy się chęcią pokazania zróżnicowanych dróg życiowych i wykonywanych zawodów osób żyjących w XIX i XX wieku. Prezentujemy więc trzydzieści biogramów duchownych, lekarzy, prawników, nauczycieli, artystów, naukowców, zasłużonych dla Kościoła, regionu i polskości.

Wystawa będzie też imprezą towarzyszącą V Konferencji metodycznej dla nauczycieli pt. „Kultura książki ewangelików Śląska Cieszyńskiego – 500 lat Reformacji”, która odbędzie się 19 kwietnia 2017 r. w gmachu ODZ „Publisher Innowacje” w Cieszynie przy ul. Świeżego 8 o godz. 1500.
Wystawę można oglądać do 22 kwietnia 2017 r. w Wypożyczalni Biblioteki, w godzinach pracy placówki. Zapraszamy!


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią regionu na wykład Stefana Króla pt. „125 rocznica ukazania się pierwszego numeru Miesięcznika Pedagogicznego”, który odbędzie się 30 stycznia 2017 r. w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Stalmacha 14 w Cieszynie o godz. 1600.
„Miesięcznik Pedagogiczny. Pismo poświęcone szkole i rodzinie” był czasopismem polskich nauczycieli na Śląsku Cieszyńskim i ukazywał się w latach 1892-1939.


Nauczycieli bibliotekarzy wraz ze swoimi czytelnikami ze szkół podstawowych i gimnazjów zapraszamy do wzięcia udziału w III Regionalnym konkursie bibliotecznym: „W ogrodzie baśni”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza na wystawę „Pięćset lat polskiego ekslibrisu 1516-2016”, gdzie prezentujemy kolejne prace pochodzącego z Cieszyna Józefa Golca, plastyka i pedagoga zamieszkałego w Sopocie (od 2012 r. honorowego obywatela Cieszyna). W ubiegłych latach prezentowaliśmy Jego autorstwa ekslibrisy o tematyce judaistycznej, esperanckiej, poświęcone wybitnym pedagogom oraz szkołom. Obecnie wystawiamy kilka prac bezpośrednio nawiązujących do najdawniejszego polskiego ekslibrisu Macieja Drzewickiego. Kilka poświęconych niedawno zmarłemu wybitnemu kolekcjonerowi ekslibrisów Andrzejowi Znamirowskiemu (1944-2015), jest też kilkanaście projektów unikatowych ekslibrisów koronkowych, a także nowość w postaci ekslibrisów inspirowanych polskimi motywami ludowymi. Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2017 r. w wypożyczalni biblioteki w godzinach pracy placówki.


Papierowy teatr Kamishibai - PBWBB Filia Cieszyn

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza na wystawę „Papierowy teatr Kamishibai”. Wystawa składa się z prac nauczycieli bibliotekarzy szkolnych powstałych w czasie warsztatów poświęconych Kamishibai oraz prac dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie, które uczestniczyły w zajęciach czytelniczych prowadzonych w naszej placówce. Kamishibai to teatr obrazkowy, czy inaczej teatr ilustracji. Technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Serdecznie zapraszamy do spotkania i poznania papierowego teatru na wystawie, ale także na zajęcia prowadzone w oparciu o Kamishibai. Prace można oglądać od 1 października 2016 r. do 30 listopada 2016 r. w wypożyczalni biblioteki, w godzinach pracy placówki.


Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu II Regionalnego konkursu bibliotecznego „Przenieś wybranych bohaterów książki w świat komiksu”. W dniu 31 maja 2016 r. odbył się uroczysty Finał konkursu, zaś od 1 czerwca 2016 r. do 30 września 2016 r. zapraszamy na pokonkursową wystawę prac do Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie w godzinach pracy placówki.

foto - Przenieś wybranych bohaterów książki w świat komiksu

Lista laureatów konkursu „Przenieś wybranych bohaterów książki w świat komiksu”

.

Cieszyńska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej serdecznie zaprasza na prezentację przygotowaną w ramach cyklu „Spotkania z Pasją”,której autorem będzie pan Zbigniew Legierski, Prezes Cieszyńskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksporacyjnego „Baszta”. Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2016 r. o godz. 1100 w Czytelni Biblioteki przy ul. Stalmacha 14 w Cieszynie. Jego tematem będą poszukiwania pamiątek po żołnierzach polskich z czasów II wojny światowej pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego i zabiegi wokół ich upamiętnienia.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie oraz Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Publisher-Innowacje" w Cieszynie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy powiatu cieszyńskiego w ramach cieszyńskiej sieci współpracy i samokształcenia na warsztaty „Prezentacje multimedialne (Prezi) w pracy nauczyciela bibliotekarza a promocja czytania”. Spotkanie odbędzie się 8 czerwca 2016 r. o godzinie 1430 w Bibliotece Pedagogicznej (ul. Stalmacha 14) – Pracownia Multimedialn@. Ze względów organizacyjnych (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń) prosimy o zgłaszanie udziału mailowo lub telefonicznie do Biblioteki lub ODZ.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza na wystawę „Oblęgorek Henryka Sienkiewicza” zorganizowaną z okazji Roku Henryka Sienkiewicza. Na wystawę składają się fotografie z Pałacyku w Oblęgorku, który Henryk Sienkiewicz otrzymał od społeczeństwa polskiego w dowód uznania w 25. rocznicę pracy literackiej. Wnętrza Pałacyku, obecnego Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach, utrzymane w stylu z czasów Sienkiewicza oraz otaczający rezydencję przepiękny park w stylu angielskim tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Wystawę można oglądać do 31 maja 2016 r. w wypożyczalni biblioteki w godzinach pracy placówki.


Nauczycieli bibliotekarzy wraz ze swoimi czytelnikami ze szkół podstawowych i gimnazjów zapraszamy do wzięcia udziału w II Regionalnym konkursie bibliotecznym: „Przenieś wybranych bohaterów książki w świat komiksu”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie, Szkołą Podstawową Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie oraz Zespołem Szkół nr 9 im. dr Mikołaja Witczaka w Jastrzębiu Zdroju zapraszają nauczycieli polonistów, historyków, bibliotekarzy na IV Konferencję metodyczną „Młody czytelnik w świecie literatury”.
Prosimy o zgłaszanie udziału telefonicznie - 33 858 26 02 lub elektronicznie - sekretariat@odz.edu.pl w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje”. Konferencja odbędzie się 14 kwietnia 2016 r. o godz. 1500 w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie przy ul. ks. Ignacego Świeżego 8.
Szczegóły w programie konferencji

.
Zima - wystawa w PBW Cieszyn

Zima trzyma”, ale chyba tylko w Bibliotece Pedagogicznej w Cieszynie, bo to tytuł naszej nowej wystawy, na którą gorąco zapraszamy. Tym razem prezentujemy prace dzieci z Powszechnej Szkoły Podstawowej w Rudniku, które tęskniąc trochę za zimą postanowiły ją przywołać na papierze. I tak możemy zobaczyć sporo pięknych bałwanów, różne zimowe zabawy, ale też pingwiny, a nawet niedźwiedzia polarnego. Prace powstały pod okiem Pani Katarzyny Czendlik. Wystawę można oglądać do 31 marca 2016 r. w wypożyczalni biblioteki w godzinach pracy placówki. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy, zwłaszcza tych, którzy też nieco tęsknią za zimą.


plakat - wystawa wesołych świąt

„Wesołych Świąt” to nie tylko życzenia, ale tytuł naszej świątecznej wystawy. Tym razem prezentujemy kartki świąteczne wykonane własnoręcznie przez młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie z klasy o profilu technik organizacji reklamy podczas ostatniego spotkania z cyklu „Spotkania z Pasją”, zorganizowanego przez PBW Cieszyn i Bibliotekę ZSE-G. Kartki zostały wykonane techniką scrapbookingu i można je oglądać od 15 grudnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. w wypożyczalni biblioteki, w godzinach pracy placówki.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych na spotkanie z cyklu "Spotkania z Pasją". Gościem spotkania będzie pani Izabela Sikora, która metodą scrapbookingu, tworzy kartki i tym razem nie tylko opowie o swojej pasji, ale wszyscy odważni będą mogli pod okiem pani Izabeli wykonać własną kartkę.
Spotkanie odbędzie się 26 listopada 2015 r. o godzinie 1330 w Czytelni Biblioteki.


Wystawa Józefa Golca - exlibris

Ekslibrisy Józefa Golca dedykowane szkołom

Cieszyńska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej kontynuuje prezentację ekslibrisów zaprojektowanych i wykonanych przez Józefa Golca (ur. w 1935 r.). Ten wywodzący się z Cieszyna twórca, nauczyciel, publicysta i społecznik, choć już od ponad pięćdziesięciu lat mieszka w Trójmieście, to jednak pozostał gorącym cieszyńskim patriotą i miłośnikiem stron rodzinnych. Miarę Jego zasług wyraża najlepiej nadany Mu w 2012 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna.
Zbiór ekslibrisów Jego autorstwa przekracza już liczbę tysiąca. W minionych latach mieliśmy możliwość obejrzenia ekslibrisów o tematyce judaistycznej, esperanckiej oraz wybór ekslibrisów poświęconych wybitnym pedagogom, także tym ze Śląska Cieszyńskiego. Obecnie nawiązujemy do tematyki związanej z oświatą poprzez prezentację ekslibrisów zaprojektowanych dla szkół z regionu cieszyńskiego, ale także innych, z którymi ich Autor był związany. Na wystawie prezentowanych jest przeszło 60 ekslibrisów, co stanowi około połowy projektów, jakie Autor dedykował dotychczas szkołom.
Wystawa będzie prezentowana do końca listopada br. w Wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie w godzinach pracy placówki. Serdecznie zapraszamy.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie oraz Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Publisher-Innowacje" w Cieszynie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy powiatu cieszyńskiego w ramach cieszyńskiej sieci współpracy i samokształcenia na warsztaty „Prezentacje multimedialne w pracy nauczyciela bibliotekarza a promocja czytania”. Spotkanie odbędzie się 17 listopada 2015 r. w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie (ul. Głęboka 15) - Pracownia Multimedialna „YOURmedi@TWOJEmedia” (II piętro) o godzinie 1430. Ze względów organizacyjnych (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń) prosimy o zgłaszanie udziału mailowo lub telefonicznie do Biblioteki lub ODZ.


wystawa pokonkursowa 'Wyjątkowa książka z mojej biblioteki szkolnej - zostań autorem listu do przyjaciela'

Zachęcamy do odwiedzania Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie i oglądania nowej wystawy, złożonej z prac, które wpłynęły na I. Regionalny Konkurs Biblioteczny: Wyjątkowa książka z mojej biblioteki szkolnej – zostań autorem listu do przyjaciela! Wystawę można oglądać do końca września 2015 r. w wypożyczalni biblioteki, w godzinach otwarcia placówki.


Ogłoszenie wyników konkursu 'Wyjątkowa książka z mojej biblioteki szkolnej - zostań autorem listu do przyjaciela'

Lista laureatów konkursu „Wyjątkowa książka z mojej biblioteki szkolnej - zostań autorem listu do przyjaciela!"


Wystawa Momenty z wypraw dalekich i bliskich

Zapraszamy na wystawę prac Krzysztofa Parchańskiego Momenty z „wypraw” dalekich i bliskich. Tym razem prezentujemy obrazy młodego człowieka, ucznia 3 klasy cieszyńskiego Technikum ZSEG im. MZC, który zgodził się podzielić z nami swoimi zainteresowaniami i pokazać własne prace. Pan Krzysztof swoją przygodę artystyczną rozpoczął w drugiej klasie gimnazjum, ale jego zainteresowania nie ograniczają się tylko do malowania i rysowania. Podróże, te dalekie i bliskie, wędrówki górskie to także jego świat. I właśnie momenty z tychże „wypraw” znajdują odbicie w obrazach i rysunkach. Na wystawie prezentowane są obrazy na płótnie oraz parę wykonanych pastelami. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Pedagogicznej i zobaczenia tej młodej próby artystycznej. Ekspozycja powstała dzięki współpracy naszej placówki z biblioteką szkolną ZSEG im. MZC. Wystawę można oglądać od 2 marca 2015 r. do 31 maja 2015 r. w Wypożyczalni Biblioteki w godzinach pracy placówki.


W ramach cyklu "Spotkania z Pasją" cieszyńska Filia PBW w Bielsku-Białej zaprasza na prelekcję pana Grzegorza Kasztury – współautora (obok Wojciecha Kiełkowskiego) niedawno wydanej książki pt. „Batalia o Śląsk Cieszyński: między styczniem a majem 1945 roku”, omawiającej przebieg walk toczonych na Śląsku Cieszyńskim pomiędzy wojskami niemieckimi a Armią Czerwoną.
W tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica tych wydarzeń, pragniemy więc przybliżyć zwłaszcza młodemu pokoleniu te wydarzenia. Dziś są one już prawie nie znane, a były to jedne z najbardziej zaciętych walk ostatniego roku II wojny światowej. Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia 2015 r. o godz. 1200 w Czytelni Biblioteki.


Zapal się na niebiesko dla autyzmu” – ogólnopolska akcja rozpowszechniania wiedzy na temat autyzmu i uświadamianie społeczeństwom tej problematyki odbywa się corocznie 2 kwietnia, począwszy od 21 stycznia 2008 r., kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (niebieski to międzynarodowy kolor autyzmu). W tym roku Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie przyłącza się do tej akcji przygotowując tematyczne zestawienie literatury dla tego problemu na podstawie własnych zbiorów oraz prezentując nowości książkowe z tej dziedziny w wypożyczalni Biblioteki. W ten sposób nasza placówka wraz z Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie umożliwia bezpośrednio zapoznanie się z tą jakże istotną społecznie kwestią, jaką jest autyzm.


Nauczycieli bibliotekarzy wraz ze swoimi czytelnikami ze szkół podstawowych i gimnazjów zapraszamy do wzięcia udziału w I Regionalnym konkursie bibliotecznym: Wyjątkowa książka z mojej biblioteki szkolnej – zostań autorem listu do przyjaciela! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie oraz Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Publisher-Innowacje" w Cieszynie zapraszają wszystkich nauczycieli bibliotekarzy z powiatu cieszyńskiego do uczestnictwa w bieżącym roku szkolnym w sieci współpracy i samokształcenia „Otwarte Zasoby Edukacyjne”. Do sieci można przystąpić przez platformę Moodle Biblioteki: http://moodle.pbw.bielsko.pl/. Sieci współpracy i samokształcenia, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w przepisach prawnych dotyczących bibliotek pedagogicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 369) i placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2012 r. poz. 1196), są jednym z zadań wspomagających pracę szkół we wdrażanym nowym systemie doskonalenia nauczycieli.


Wystawa Momenty z wypraw dalekich i bliskich Wystawa Momenty z wypraw dalekich i bliskich

[Formularz zgłoszeniowy]


NETykieta, czyli o kulturze w Internecie

Dzień Bezpiecznego Internetu - Cieszyn 2015

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Cieszynie przystąpiło do Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie i wspiera promocję działań związanych z bezpieczeństwem najmłodszych internautów.
Poprzez działania upowszechniamy 3 główne zasady NETykiety:

W ten sposób staramy się realizować hasło „Razem tworzymy lepszy Internet”, które towarzyszy tegorocznym obchodom DBI w Polsce. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. od 1000 do 1700.


słodkie inspiracje stela

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza na „Słodkie inspiracje stela, czyli ule, orzeszki, całuski i inne łakocie” – wystawa fotograficzna prezentująca tradycyjne cieszyńskie ciasteczka. Autorem zdjęć jest Pani Grażyna Jedzok, a wystawę można oglądać od 1 grudnia 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. w wypożyczalni biblioteki w godzinach pracy placówki. Dodatkowo na wystawie można znaleźć przepisy na ciasteczka.


650 lat

Z okazji obchodów Jubileuszowego Roku Czytelnika PBW – Filia w Cieszynie zachęca środowisko bibliotekarskie do skorzystania z informacji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (do pobrania afisz, prezentacja, folder) http://www.sbp.pl/650 oraz przekazuje krótki komunikat na temat Jubileuszowy Rok 2014 Rokiem Czytelnika.


Zapraszamy na wystawę „Bohaterowie Trylogii Henryka Sienkiewicza” - rysunki wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie podczas akcji Narodowe Czytanie w dniu 5 września 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Cieszynie.
Ekspozycję można oglądać w wypożyczalni biblioteki do 29 listopada 2014 r. w godzinach otwarcia placówki.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie oraz Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Publisher-Innowacje" w Cieszynie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy powiatu cieszyńskiego do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli „Otwarte Zasoby Edukacyjne”. Spotkanie uczestników sieci odbędzie się 24 listopada 2014 r. w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego w Cieszynie o godz. 14.00 (Cieszyn, ul. Świeżego 8). [Formularz zgłoszeniowy]


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych na spotkanie z cyklu "Spotkania z Pasją". Tym razem będzie nietypowo, gdyż zaproszony gość nie tylko opowie o swojej pasji, ale także poprzez warsztaty będzie chciał czegoś nauczyć zgromadzonych. Gościem spotkania będzie pani Izabela Sikora, która ręcznie, metodą scrapbookingu, tworzy kartki i to właśnie kartki będziemy razem tworzyć. Spotkanie odbędzie się 13 listopada o godzinie 1330 w Czytelni Biblioteki.


Zapraszamy do przeczytania relacji z akcji Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza do obejrzenia wystawy MATEMATYCZNE WYSZYWANKI, na którą składają się prace wykonane przez uczniów na zajęciach „Kawiarenka ORIGAMI”, realizowanych w ramach projektu „Szkoła z klasą w cyberprzestrzeni” w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie pod okiem Pani Magdaleny Glac. Wystawę można oglądać w wypożyczalni Biblioteki od 5 czerwca 2014 r. do 30 września 2014 r. w godzinach pracy placówki.


5 września 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Cieszynie, uczniowie Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie przeniosą się w świat bohaterów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.
Fragmenty wydarzeń z życia Michała Włodyjowskiego, Basieńki, Andrzeja Kmicica czy Jana Zagłoby zainspirują młodych czytelników do plastycznego wykonania portretów postaci powieści „ku pokrzepieniu serc”. Akcję czytelniczą zakończy wystawa sporządzonych rysunków.


Przez całe lato zapraszamy do obejrzenia wystawy „Scrapbooking w bibliotece”. Na wystawę składają się kartki tworzone przez panią Izabelę Sikorę właśnie metodą scrapbookingu. Zgromadzono kartki okolicznościowe, niespersonalizowane, a także kartki tagowe. Wystawę można oglądać w wypożyczalni Biblioteki w godzinach pracy placówki.

niespersolizowanaoklicznosciowatargowa

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza do obejrzenia wystawy MATEMATYCZNE WYSZYWANKI, na którą składają się prace wykonane przez uczniów na zajęciach „Kawiarenka ORIGAMI”, realizowanych w ramach projektu „Szkoła z klasą w cyberprzestrzeni” w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie pod okiem Pani Magdaleny Glac. Wystawę można oglądać w wypożyczalni Biblioteki od 5 czerwca 2014 r. do 30 września 2014 r. w godzinach pracy placówki.


2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego – zapraszamy do obejrzenia relacji z debaty na temat kondycji nauki polskiej.


Od 10 lat w Unii Europejskiej - z okazji 10-tej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej Biblioteki zaprasza do obejrzenia prezentacji na temat wartości europejskich.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie i Szkołą Podstawową Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza nauczycieli polonistów, historyków, bibliotekarzy na II Konferencję metodyczną „Fascynacje książką na Śląsku Cieszyńskim”.
Prosimy o zgłaszanie udziału telefonicznie lub mailem w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” (tel.: 33 858 26 02, 33 852 77 07 ; e-mail: sekretariat@odz.edu.pl), albo przez formularz zgłoszeniowy.
Konferencja odbędzie się 23 kwietnia 2014 r. o godz. 15.00 w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie przy ul. ks. Ignacego Świeżego 8.
Szczegóły w programie konferencji.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie oraz Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Publisher-Innowacje" w Cieszynie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy powiatu cieszyńskiego na warsztaty pt. "Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli". Warsztaty odbędą się 25 marca 2014 r. w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego w Cieszynie o godz. 15.00 (Cieszyn, ul. Świeżego 8). [Formularz zgłoszeniowy]


W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu - 11.02, Filia PBW w Cieszynie zaprasza przez cały luty do udziału w prowadzonej kampanii informacyjnej na rzecz bezpieczeństwa w sieci. Już po raz kolejny kampanię prowadzi Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM), gdzie przygotowano multimedialne materiały edukacyjne w formie filmów, audiobooków, a także scenariusze zajęć, raporty dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, broszury i ulotki. Materiały te przeznaczone są dla dzieci, rodziców oraz nauczycieli, a pozyskano je dzięki wsparciu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) oraz Polskiego Centrum Programu Komisji Europejskiej Safer Internet.
W tym roku hasło kampanii brzmi „Reaguj. Pomóż budować bezpieczny Internet”, zatem zapraszamy wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie w sieci, do Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej, by zapoznać się z wybranymi materiałami (poniedziałek -piątek w godz. 10-16).


Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Cieszynie wraz z Cieszyńskim Klubem Hobbystów zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych na spotkanie z cyklu "Spotkania z Pasją". Gościem spotkania będzie mistrz-rzemieślnik pan Jerzy Wałga, który przybliży warsztat pracy rusznikarza. Spotkanie odbędzie się 17 grudnia o godzinie 900 w Czytelni Biblioteki.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza do zobaczenia wystawy "Murzynek Bambo, Ptasie radio i Lokomotywa w Bibliotece". Na wystawę składają się prace plastyczne przedszkolaków, które powstały w czasie warsztatów "Czytamy Juliana Tuwima", zorganizowanych w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima. Wystawę można oglądać w wypożyczalni Biblioteki do końca roku, w godzinach pracy placówki.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza nauczycieli bibliotekarzy na bezpłatne warsztaty "Elementy biblioterapii w zajęciach dydaktycznych - pokazowe zajęcia z wykorzystaniem technik biblioterapeutycznych". Warsztaty odbędą się 28 listopada 2013 r. w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie o godzinie 1400 (Cieszyn, Plac Kościelny 5). Prosimy o zgłaszanie udziału telefonicznie, faksem lub mailem do Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie. Udział będzie potwierdzony zaświadczeniem.


Zapraszamy do przeczytania relacji ze szkolenia w ramach kursów doskonalenia zawodowego kadry dla edukacji dorosłych Programu Grundtvig Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza do zobaczenia pokonkursowej wystawy prac uczniów Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, powstałych w ramach cyklicznego konkursu bibliotecznego pt. "Mój pomysł na książkę".
Wystawę można oglądać w wypożyczalni Biblioteki, w godzinach pracy placówki do 30 września br.


Zapraszamy do przeczytania relacji z konferencji metodycznej dla nauczycieli polonistów, historyków i bibliotekarzy "Działalność oświatowa na Śląsku Cieszyńskim dawniej i dziś".


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza wszystkich tęskniących już za wiosną do zobaczenia wystawy pt. „Wiosna… w obiektywie Grażyny Jedzok”.
Tematem wystawy jest wiosna, w szczególności zaś wiosenne kwiaty, jakie możemy spotkać o tej porze roku w naszych ogrodach, parkach i lasach. Wystawa zawiera też walor poznawczy, gdyż przy każdej pracy umieszczono nazwę prezentowanego na fotografii kwiatu. Zachęcamy do przyjścia do Biblioteki i sprawdzenia swojej znajomości wiosennej roślinności.
Wystawę można oglądać w wypożyczalni Biblioteki w godzinach pracy placówki od 1 marca do 31 maja br.


Filia Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie zaprasza do zobaczenia ekspozycji prac plastycznych dzieci ze Świetlicy nr 5 Oddziału Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Cieszynie, działającej na Osiedlu Podgórze (tzw. "Banotówka"). Wystawie nadaliśmy tytuł "Kwiaty (nie)prawdziwe", gdyż wszystkie prace, to kwiaty (maki, goździki, słoneczniki, róże) wykonane z papieru, bibuły oraz innych materiałów. Kompozycje są osadzone w koszykach, donicach, a także butelkach, które ozdobiono wykorzystując technikę decoupage. Wystawę można oglądać w wypożyczalni Biblioteki, w godzinach pracy placówki od 4 marca do 31 maja br.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie i Szkołą Podstawową Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza nauczycieli polonistów, historyków, bibliotekarzy na konferencję metodyczną „Działalność oświatowa na Śląsku Cieszyńskim dawniej i dziś”.
Prosimy o potwierdzenie udziału telefonicznie lub mailem w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” do 3 kwietnia 2013 roku (tel.: 33 858 26 02, 33 852 77 07 ; e-mail: info@odz.edu.pl).
Konferencja odbędzie się 10 kwietnia 2013 roku o godzinie 15.00 w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Publisher-Innowacje” w Cieszynie przy ul. ks. Ignacego Świeżego 8.
Więcej informacji znajdziesz w programie konferencji.


Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza nauczycieli bibliotekarzy na bezpłatne warsztaty „Praca biblioteki w środowisku pozaszkolnym. Archiwum i Biblioteka OO. Bonifratrów w Cieszynie”.
Prosimy o zgłaszanie udziału telefonicznie, faksem lub mailem do Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie. Udział będzie potwierdzony zaświadczeniem. Spotykamy się przy wejściu do klasztoru OO. Bonifratrów (Cieszyn pl. Londzina 1) 13 marca 2013 r. o godzinie 1300.
Księgozbiór Braci Miłosiernych jest najstarszą zachowaną do czasów współczesnych cieszyńską kolekcją biblioteczną. Jej historia w bezpośredni sposób wiąże się z losami założonego w Cieszynie na przełomie XVII i XVIII w. klasztoru


68 lat temu, 27 stycznia 1945 r. został wyzwolony obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Na 27 stycznia przypada również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W związku z tym Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie zaprasza na wystawę "Pamięć o Auschwitz". Na wystawę składają się czarno-białe zdjęcia wykonane na terenie byłego obozu. Wystawę można zobaczyć w wypożyczalni biblioteki, w godzinach pracy placówki do końca lutego.


Cieszyńska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, serdecznie zaprasza na wystawę rysunków Beaty Dybał artystki amatorki, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie oraz ekspozycję świąteczną Aniołki prezentującą prace plastyczne dzieci tej szkoły, które powstały pod jej kierunkiem. Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie od 1 grudnia 2012 r. do 25 stycznia 2013 r. w godzinach pracy placówki.


W ramach cyklu "Spotkania z Pasją" cieszyńska Filia PBW w Bielsku-Białej wraz z cieszyńskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego zaprasza na prelekcję pana Grzegorza Kasztury - autora niedawno wydanej książki, omawiającej dzieje lotnictwa na Śląsku Cieszyńskim w okresie 1912-1939.
Jej ukazanie wiąże się z obchodzoną w październiku 2012 r. setną rocznicą pierwszego lotu samolotu pilotowanego przez hr. Michała Scipio del Campo nad Cieszynem i Bielskiem.
Przybliża ona także nieznane dzisiaj fakty z historii lotnictwa dokonujące się na terenie województwa śląskiego w okresie międzywojennym. Okazuje się, iż Śląsk Cieszyński był w latach 30. XX wieku bardzo ważnym ośrodkiem szkolenia lotniczego w Polsce, dlatego warto poznać fascynację społeczeństwa polskiego, zwłaszcza zaś ówczesnej młodzieży, lotnictwem.
Spotkanie odbędzie się 23 stycznia 2013 r. o godz. 1000 w Czytelni Biblioteki.


Cieszyńska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, serdecznie zaprasza na wystawę Jesienne skrzaty - kompozycje plastyczne z wykorzystaniem jesiennych elementów natury. Prace zostały wykonane przez uczniów klasy 3a integracyjnej prowadzonej przez mgr Katarzynę Małysę i mgr Agnieszkę Bagińską w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie . Wystawę można oglądać od 1 października do 30 listopada 2012 r. w Wypożyczalni Biblioteki w godzinach pracy placówki.


Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Cieszynie zaprasza do obejrzenia wystawy Judaica w zbiorach ekslibrisów Józefa Golca.
Wystawę można oglądać w wypożyczalni biblioteki do 1 grudnia br. w godzinach otwarcia placówki.


Filia Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie zaprasza nauczycieli bibliotekarzy Powiatu Cieszyńskiego na bezpłatne warsztaty "Portale Internetowe w pracy nauczyciela bibliotekarza".
Warsztaty odbędą się 23 listopada 2012 r. w pracowni komputerowej Biblioteki o godz. 12.00. Prosimy o zgłaszanie udziału telefonicznie, faksem lub mailem.


Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Cieszynie wraz z Cieszyńskim Klubem Hobbystów zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych na spotkanie z cyklu "Spotkania z Pasją". Gościem spotkania będzie pan Karol Franek, który opowie o swojej pasji kolekcjonera starych aparatów fotograficznych i starej fotografii. Spotkanie odbędzie się 12 listopada o godzinie 1000 w Czytelni Biblioteki.


Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Cieszynie zaprasza do obejrzenia wystawy Książka dziś, książka jutro. Wystawę można oglądać w wypożyczalni biblioteki do 15 października br. w godzinach otwarcia placówki.


Cieszyńska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, serdecznie zaprasza na wystawę Origami i matematyka.
Wszystkie prace zostały wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie na zajęciach "Kawiarenka ORIGAMI" prowadzonych przez panią Magdalenę Glac. Wystawę można oglądać od 1 maja do 30 września 2012 r. w Wypożyczalni Biblioteki w godzinach pracy placówki.


Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Cieszynie zaprasza do obejrzenia wystawy Ekslibrisy nauczycieli ze Śląska Cieszyńskiego ze zbiorów Józefa Golca. Wystawę można oglądać w wypożyczalni biblioteki do końca czerwca br. w godzinach otwarcia placówki.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
FILIA W CIESZYNIE
zaprasza
NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY POWIATU CIESZYŃSKIEGO
na bezpłatne warsztaty

Praca biblioteki w środowisku pozaszkolnym

Biblioteka i Archiwum im. Tschammera
przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie
21 lutego 2012 r. o godz. 12.00
Spotykamy się przy bocznych drzwiach Kościoła Jezusowego
pl. Kościelny 6; 43-400 Cieszyn

Program:

  1. Zapoznanie się z pracą i specyfiką Biblioteki i Archiwum im. Tschammera w Cieszynie, największej zabytkowej biblioteki luterańskiej w Polsce.
  2. Zwiedzanie Muzeum Protestantyzmu.

Czas trwania spotkania ok. 2 godziny.
Prosimy o zgłaszanie udziału telefonicznie, faksem lub mailem do Biblioteki Pedagogicznej w Cieszynie.
Udział będzie potwierdzony zaświadczeniem.

Kontakt:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
FILIA W CIESZYNIE
ul. Stalmacha 14
43-400 CIESZYN
tel./fax: 33 8521-073
filia_cieszyn@pbw.bielsko.pl


Powrót do strony filii w Cieszynie


Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Wersja: qt3.pl v_0.4.3
2010-07-02[20170427]