Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:1200-1900
wtorek, czwartek, piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ANGA - Logo
Gabinet dentystyczny Sypień - Logo
ZygZak Karting
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony
<

Wirtualna biblioteka


Od stycznia 2017 roku nasza Biblioteka umożliwia swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do wybranych publikacji elektronicznych na platformie IBUK libra. Dostęp jest możliwy przez Internet lub na miejscu w Czytelniach i Pracowniach Multimedialnych.

Wejście do IBUK libra możliwe jest przez stronę:

http://libra.ibuk.pl.

Konieczne jest jednorazowe założenie osobistego konta myIBUK, umożliwiającego czytelnikowi korzystanie z zaawansowanych funkcji do pracy z tekstem np. wprowadzanie własnych notatek, zaznaczanie fragmentów tekstu. Założenie osobistego konta pozwala też na czytanie publikacji na urządzeniach mobilnych. Korzystanie z bezpłatnej kolekcji tytułów na prywatnych komputerach, poza siecią naszej Biblioteki, wymaga użycia kodu aktywacyjnego (PIN-u) do zdalnego logowania. Swój osobisty PIN otrzymasz w Wypożyczalni i Wydziale Zbiorów Audiowizualnych naszej Biblioteki w Bielsku-Białej oraz w jej Filiach.

Instrukcja korzystania z IBUK libra:

Wymagania sprzętowe:

Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek myIBUK działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTLM5. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari, jak również przeglądarkę Internet Explorer od wersji 10. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie.
Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest stabilne połączenie z siecią internet o przepustowości min. 512kb/s (zalecamy 2Mbps). Należy zezwolić na wykorzystywanie plików cookie oraz JavaScript. Aplikacja komunikuje się przy użyciu protokołu HTTP (port 80) oraz HTTPS (443).
Serwery i usługi mogą się znajdować w następujących adresacjach:

Aplikacja umożliwia logowanie się kontem na Facebook oraz Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. Konfiguracja sieci powinna zezwalać na łączenie się z serwisem facebook.com oraz google.com. Jeżeli konfiguracja sieci uniemożliwia dostęp do domeny facebook.com oraz google.com, to funkcje aplikacji myIBUK wykorzystujące te serwisy nie będą dostępne.
Aplikacja została przystosowana do działania także na urządzeniach mobilnych o przekątnej ekranu min. 5", działających pod kontrolą systemu Android w wersji min 4 oraz iOS min. 5.1.
Aby uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym, należy wpisać adres http://reader.ibuk.pl w oknie przeglądarki lub pobrać aplikację z Google Chrome Web Store.
Na urządzeniach Apple zalecamy także dodanie aplikacji do ekranu początkowego.

Wideoporadnik:

O naszej nowej usłudze, którą udostępniliśmy naszym Czytelnikom donosi lokalna prasa. Zapraszamy do przeczytania artykułu w Dzienniku Zachodnim przybliżającego zasady dostępu do publikacji elektronicznych na platformie IBUK Libra.


Krótka instrukcja wyszukiwania wewnątrztekstowego IBUK Libra.

Jak to działa:

* http://libra.ibuk.pl/, wyszukiwarka
Po wpisaniu w wyszukiwarkę szukanego słowa:

  1. W wynikach wyszukiwania na pierwszym miejscu pojawią nam się publikacje, w których dane słowo znajduje się w tytule według poniższego klucza (oznaczone kropeczkami w kolorze czerwonym):
    1. szukane słowo (nieodmienione) znajduje się w tytule jednowyrazowym
    2. szukane słowo (nieodmienione)  znajduje się w tytule wielowyrazowym
    3. szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule jednowyrazowym
    4. szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule wielowyrazowym
  2. W dalszej kolejności pojawią się publikacje, w których szukane słowo nie znajduje się w tytule, ale występuje w treści publikacji (oznaczone kropeczkami w kolorze niebieskim).

Liczba kropek oznacza, jak często dane słowo występuje w treści danej publikacji.


Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Wersja: qt3.pl v_0.4.3
2010-07-02[20170427]