Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:1200-1900
wtorek, czwartek, piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ANGA - Logo
Gabinet dentystyczny Sypień - Logo
ZygZak Karting
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
Filia w Żywcu


Godziny otwarcia:
pn. - pt.:900 - 1700
sobota:900 - 1300
(tylko wypożyczalnia)
Adres:ul. Jagiellońska 15
34-300 Żywiec
Tel.\Fax:33 861 35 64
e-mail:filia_zywiec@pbw.bielsko.pl
p.o. Kierownika:mgr Piotr Gwizdoń

Tutaj znajdziesz materiały edukacyjne filli w Żywcu.

Tutaj znajdziesz galerie filli w Żywcu.


Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żywcu
oraz
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu
zapraszają do udziału w szkoleniu:
Praca z dzieckiem słabowidzącym”,
które odbędzie się 27 września 2018 r., o godzinie 1600
w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu, ul. Jagiellońska 15.
Każdy uczestnik szkolenia otrzyma zaświadczenie.
Zgłoszenia przyjmujemy do 26.09.2018 r. pod telefonem: 33 861 35 64 lub e-mailem: filia_zywiec@pbw.bielsko.pl


Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żywcu
oraz
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu
zapraszają do udziału w szkoleniu:
Praca z uczniem niesłyszącym i słabosłyszącym
które odbędzie się 21 czerwca 2018 r. o godzinie 1600
w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu, ul. Jagiellońska 15
Każdy uczestnik szkolenia otrzyma zaświadczenie
Zgłoszenia przyjmujemy do 20.06.2018 r. pod telefonem: 33 861 35 64 lub mailem filia_zywiec@pbw.bielsko.pl.


W dniu 29 maja 2018 roku w PBW Filia w Żywcu odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Każda mądra głowa zna magiczne słowa". Teatrzyk zorganizowany przez Stowarzyszenie Taneczny Żywiec Jutra wskazuje, że codzienne życie stałoby się piękniejsze, gdyby każdy człowiek potrafił przepraszać. Byłoby wówczas mniej sporów i żyłoby się nam dużo lepiej. Przedstawienie cieszyło się dużym powodzeniem wśród najmłodszej widowni.

Serdecznie zapraszamy na kolejne przedstawienie w sierpniu.

zdjecie - Przedstawienie teatralne pt. ‘Każda mądra głowa zna magiczne słowa’ - Żywiec zdjecie - Przedstawienie teatralne pt. ‘Każda mądra głowa zna magiczne słowa’ - Żywiec zdjecie - Przedstawienie teatralne pt. ‘Każda mądra głowa zna magiczne słowa’ - Żywiec zdjecie - Przedstawienie teatralne pt. ‘Każda mądra głowa zna magiczne słowa’ - Żywiec
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

W dniu 24 maja 2018 r. w siedzibie Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu odbyły się kolejne zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół nr.2 w Jelaśni. Doświadczenia nabyte w trakcie poprzednich spotkań pozwoliły prowadzącemu na ułożenie scenariusza, który uwzględniał możliwości i indywidualne potrzeby każdego z uczestników zajęć.

Zajęcia rozpoczęto od zaprezentowania uczniom bajki pt. „Rower Walentynki” przedstawioną w formie teatrzyku Kamishibai. Kolejnym ciekawym akcentem była prezentacja bajki wykorzystująca ilustracje wykonane przez uczniów. Zaskoczenie, duma, poczucie sukcesu i sprawstwa - to emocje i odczucia jakie towarzyszyły uczniom, bowiem na moment wcielili się w role ilustratorów i jednocześnie bohaterów bajki.

zdjecie - Kamishibai: 'Rower Walentynki' - Żywiec zdjecie - Kamishibai: 'Rower Walentynki' - Żywiec zdjecie - Kamishibai: 'Rower Walentynki' - Żywiec zdjecie - Kamishibai: 'Rower Walentynki' - Żywiec
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

„Praca z uczniem ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się” to tytuł kolejnego szkolenia zorganizowanego 24 maja 2018 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filia w Żywcu. W szkoleniu uczestniczyli pedagodzy, pracownicy oświaty oraz studenci. Spotkanie było bardzo wartościowe i ciekawe bowiem wykład teoretyczny wzbogacony był doświadczeniem prowadzącej, która na co dzień zajmują się tymi problemami.


W dniu 15 maja 2018 roku w PBW Filia w Żywcu odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego pt.: „Polska moja Ojczyzna”. Nagrody i dyplomy wręczała Pani Poseł Małgorzat Pępek honorowy patron konkursu. Wszystkie prace, jakie wpłynęły na konkurs, można zobaczyć na wystawie w wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu w godzinach pracy placówki. Zapraszamy!

zdjecie - Konkurs plastyczny pt.: 'Polska moja Ojczyzna' - Żywiec zdjecie - Konkurs plastyczny pt.: 'Polska moja Ojczyzna' - Żywiec zdjecie - Konkurs plastyczny pt.: 'Polska moja Ojczyzna' - Żywiec zdjecie - Konkurs plastyczny pt.: 'Polska moja Ojczyzna' - Żywiec
zdjecie - Konkurs plastyczny pt.: 'Polska moja Ojczyzna' - Żywiec zdjecie - Konkurs plastyczny pt.: 'Polska moja Ojczyzna' - Żywiec zdjecie - Konkurs plastyczny pt.: 'Polska moja Ojczyzna' - Żywiec zdjecie - Konkurs plastyczny pt.: 'Polska moja Ojczyzna' - Żywiec
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

Lokomotywa w bibliotece

14.05.2018 r. w PBW Filii w Żywcu, w ramach Tygodnia Bibliotek, gościliśmy kolejny raz uczniów i nauczycieli z Żywieckiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Podopieczni słuchali z dużym zainteresowaniem czytanej przez nauczyciela bibliotekarza bajki pt.: „Lokomotywa”. Po zapoznaniu z treścią książki odbyły się rozmowy i zabawy, w tym również plastyczne, związane z czytaną lekturą. Dużą atrakcją dla uczniów była nauka pisania na maszynie. Prace uczniów można obejrzeć w siedzibie naszej biblioteki.

zdjecie - Tydzień Bibliotek - Żywiec zdjecie - Tydzień Bibliotek - Żywiec zdjecie - Tydzień Bibliotek - Żywiec
zdjecie - Tydzień Bibliotek - Żywiec zdjecie - Tydzień Bibliotek - Żywiec zdjecie - Tydzień Bibliotek - Żywiec
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

Praca z Uczniem - plakat

Wyniki konkursu.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem "Polska, moja Ojczyzna". Na konkurs wpłynęło 20 prac z trzech szkół podstawowych powiatu żywieckiego. Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:

Pozostałe prace zostaną uhonorowane dyplomami.

Wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Biblioteki w Żywcu przy ul. Jagiellońskiej 15, w dniu 15 maja (wtorek) o godzinie 1000 - zapraszamy.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


zdjecie - Szkolenie „Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych w świetle przepisów prawa”
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

26 kwietnia 2018 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Żywcu odbyło się pierwsze szkolenie z nowego cyklu pt. „Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych w świetle przepisów prawa”. W zajęciach uczestniczyli pedagodzy szkolni oraz pracownicy instytucji oświatowych z powiatu żywieckiego i bielskiego. Celem szkoleń jest współpraca i samokształcenie, w szczególności poprzez wymianę doświadczeń. Szkolenia odbywać się będą raz w miesiącu w ramach współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filia w Żywcu.


zdjecie - Węgierska Górka - Westerplatte Południa
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

,,Węgierska Górka - Westerplatte Południa” to tytuł prelekcji zorganizowanej 19 kwietnia 2018 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filia w Żywcu. Mgr Marek Łukasik, historyk Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, przybliżył młodzieży historię II wojny światowej na terenie powiatu żywieckiego. Prelegent omówił znaczenie schronów bojowych w rejonie Węgierskiej Górki. Interesująca lekcja historii spotkała się z dużym zainteresowaniem  młodzieży z Liceum im. Mikołaja Kopernika i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznego z Żywca.


18 kwietnia 2018 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Żywcu odbyły się kolejne zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej dla przedszkolaków z Żywca. Do zajęć wykorzystano utwór pt. „Kotka Milusia” E. Molisani i A. Sanna. Podczas prezentacji teatrzyku Kamishibai dzieci brały w nich czynny udział poprzez rozmowę i zabawę. Kolejnym ciekawym akcentem była prezentacja bajki, wykorzystująca ilustracje wykonane przez dzieci.

zdjecie - Kamishibai Żywiec zdjecie - Kamishibai Żywiec zdjecie - Kamishibai Żywiec
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

logo - Konkurs Wielka Liga Czytelników
plakat: http://wielka-liga.pl/

WYNIKI PÓŁFINAŁU KONKURSU WLC W POWIECIE ŻYWIECKIM

Do finału konkursu Wielkiej Ligi Czytelników przechodzą drużyny
z klas 1-3
Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciscu
z klas 4-7
Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciscu
GRATULUJEMY !

zdjecie - WLC żywiec zdjecie - WLC żywiec zdjecie - WLC żywiec
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

Cykl bezpłatnych szkoleń dotyczących uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Rozpoczynamy cykl bezpłatnych szkoleń, dotyczących uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które odbywać się będą cyklicznie raz w miesiącu w ramach współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filii w Żywcu.
Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu oraz pakiet materiałów bibliograficznych.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu, zaprasza uczniów klas 4-7 szkół podstawowych z terenu Miasta Żywca i powiatu żywieckiego do udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tematem konkursu jest własna interpretacja plastyczna tego wydarzenia. Termin składania prac upływa 30 kwietnia 2018 roku. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe. Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania:

Informacje telefoniczne można uzyskać pod numerem: 33 861-35-64.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

W dniu 2 marca 2018 r. w siedzibie Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu odbyły się kolejne zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. W zajęciach uczestniczyli uczniowie żywieckiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Spotkanie prowadził kolega Piotr Gwizdoń, nauczyciel bibliotekarz Filii PBW w Żywcu. Doświadczenia nabyte w trakcie poprzednich spotkań pozwoliły prowadzącemu na ułożenie scenariusza, który uwzględniał możliwości i indywidualne potrzeby każdego z uczestników zajęć.

Zajęcia rozpoczęto od zaprezentowania uczniom bajki pt. „Rower Walentynki” przedstawioną w formie teatrzyku Kamishibai. Kolejnym ciekawym akcentem była prezentacja bajki wykorzystująca ilustracje wykonane przez uczniów. Zaskoczenie, duma, poczucie sukcesu i sprawstwa - to emocje i odczucia jakie towarzyszyły uczniom, bowiem na moment wcielili się w role ilustratorów i jednocześnie bohaterów bajki. Uczniowie opuścili bibliotekę radośni i uśmiechnięci. Opiekunowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych zajęciach.


W siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Żywcu odbyły się kolejne już zajęcia dla dzieci z Przedszkola Sióstr Serafitek z Żywca. Spotkanie prowadził Pan Piotr Gwizdoń nauczyciel bibliotekarz, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Żywcu. Nabyte w trakcie poprzednich spotkań doświadczenia pozwoliły prowadzącemu na ułożenie scenariusza, który uwzględniał możliwości i potrzeby każdego z uczestników zajęć.

Najpierw dzieci wysłuchały bajki pt. „Lokomotywa”, którą czytał prowadzący, a potem odbyła się wspólna rozmowa z nauczycielem o treści książki. Po rozmowie dzieci kolorowały przygotowane przez nauczycieli obrazki związane z tematem zajęć. Kolejnym punktem zajęć była ciekawa zabawa w lokomotywę oraz nauka pisania na maszynie. Zabawa była znakomita. Dzieci wyszły z naszej biblioteki radosne i uśmiechnięte. Opiekunowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych zajęciach.

zdjecie - Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Sióstr Serafitek z Żywca - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Sióstr Serafitek z Żywca - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Sióstr Serafitek z Żywca - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Sióstr Serafitek z Żywca - PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Sióstr Serafitek z Żywca - PBWBB Filia w Żywcu.
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

W dniu 18 października 2017 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Żywcu odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. W zajęciach wzięły udział dzieci z Przedszkola Sióstr Serafitek z Żywca. Celem zajęć było kształcenie kompetencji czytelniczych i plastycznych. Do zajęć wykorzystano utwór pt. „Rower Walentynki” Chrystiana Ferrari i Anne Brouillard. W czasie prezentacji teatrzyku Kamishibai dzieci brały czynny udział tj. rozmową, zabawą. Po zakończeniu części czytelniczej przedszkolaki przystąpiły do twórczości plastycznej. Dzieci rysowały obrazy związane z tematem zajęć. Przedszkolaki podeszły do zajęć z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem. Prace uczestników zostały zaprezentowane jako ilustracje do nowej bajki teatrzyku Kamishibai. Sposób prowadzenia zajęć, jak również doświadczenie nauczycieli bibliotekarzy w pracy z dziećmi, spotkały się z zainteresowaniem opiekunów przybyłych z podopiecznymi. Pozytywne przyjęcie uczestników jest inspiracją do ponownego zaproszenia do naszej placówki.

zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu.
zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu.
zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu. zdjecie - Kamishibai: Rower Walentynki -PBWBB Filia w Żywcu.
zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

Podróże z literaturą

foto 5.JPG
foto 11.JPG
zdjęcia: Dorota Pająk

W Filii w Żywcu, wśród literatury pięknej polecanej na lato, znajdziecie Państwo m.in.: „Kobiety Witkacego” Małgorzaty Czyńskiej opisującej związki artysty z kobietami znanymi dziś z kart powieści, fotografii i portretów, a także listów do żony, „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego, jednej z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat, a także inne powieści tego pisarza - „Traktat o łuskaniu fasoli”, „Ostatnie rozdanie”, „Kamień na kamieniu” i in. Dla tych, którzy lubią pióro Olgi Tokarczuk, polecamy refleksyjne, momentami mistyczne „Księgi Jakubowe”, w których razem z pisarką wędrujemy po kartach historii ukazującej obraz chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, poszukując równocześnie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Warto sięgnąć również po autobiograficzne „Włoskie szpilki” Magdaleny Tulli, w których autorka z wirtuozerią wprowadza czytelnika w rodzinną historię rozgrywającą się w powojennej Polsce, a także „Szum” będący biograficznym dopełnieniem powieści.

Osobom, które często podróżują samochodem, autobusem, pociągiem, wolą słuchać niż czytać, polecamy audiobooki:

 1. Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë, powieść, po którą filmowcy sięgają równie często jak po „Trzech muszkieterów” Aleksandra Dumasa. Czyta Magdalena Cielecka.
 2. Losy „Emmy Bovary” jednej z najważniejszych postaci kobiecych w literaturze światowej uwiecznionej na kartach powieści Gustawa Flauberta w interpretacji Małgorzaty Kożuchowskiej.
 3. 622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta”, niewydana za życia autora bestsellerowa powieść oparta na kanwie burzliwego romansu Witkacego z wybitną aktorką, Ireną Solską to coś dla wielbicieli twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza i nie tylko. U nas w wersji dźwiękowej, w interpretacji Jerzego Treli.
 4. Autobiograficzną powieści Josepha Conrada o jego podróży do Kongo pt.: „Jądro ciemności”.
 5. Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya. „Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” – któż z nas nie zna tych słów i tej poruszającej opowieści o starym kubańskim rybaku, za którą autor otrzymał w latach 50. Literacką Nagrodę Nobla.
 6. Kosmos” Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Grabowskiego.
 7. Uhonorowaną Nagrodą Literacką „Nike” powieść „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha. Czyta: Andrzej Grabowski.
 8. Myszy i ludzie” Johna Steinbecka, powieść o przyjaźni, nierówności pomiędzy ludźmi, marzeniach i odpowiedzialności. Czyta: Adam Tkaczyk.
 9. Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży” Philipa Pullmana zaprezentowane w nowej odsłonie, przypomniane z całym ich okrucieństwem i odwagą obyczajową. Czyta: Krystyna Czubówna.
 10. Siedem dobrych lat” Etgara Kereta, niezwykły zbiór subtelnych opowieści, przypominający o kruchości egzystencji, o śmierci, która może nadejść nawet jutro. Czyta: Roch Siemianowski.
 11. Godziny” Michaela Cunninghama, wzruszająca, pełna namiętności powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Czyta: Andrzej Ferenc.

Serdecznie zapraszamy do Wypożyczalni!


Działalność edukacyjna.

Lekcje biblioteczne oraz warsztaty dla uczniów klas maturalnych:

Dla nauczycieli i bibliotekarzy szkolnych:

Warsztaty doskonalące dla studentów:


[Archiwum ogłoszeń i aktualności filii w Żywcu]