Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek-wtorek:1200-1900
środa-piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ANGA - Logo
Gabinet dentystyczny Sypień - Logo
ZygZak Karting
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Archiwum ogłoszeń i aktualności filii w Żywcu


Wystawa osobistych książkowych dedykacji ks. prof. Józefa Tischnera

Od połowy czerwca do końca lipca zapraszamy do odwiedzenia wystawy zatytułowanej: „Drogami Tischnera”. Ekspozycja przygotowana przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera, którego założycielami byli członkowie rodziny i przyjaciele Księdza, prezentuje osobiste książkowe dedykacje Księdza Profesora.
Ksiądz Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Znany był ze swoich niespotykanych, osobistych wpisów do książek, m.in. do egzemplarzy „Etyki Solidarności”. Kilka takich osobistych wpisów możemy obejrzeć na prezentowanej ekspozycji, która mieści się w Wypożyczalni Biblioteki.

Wystawa osobistych książkowych dedykacji ks. prof. Józefa Tischnera  - zdjęcie nr 1 Wystawa osobistych książkowych dedykacji ks. prof. Józefa Tischnera  - zdjęcie nr 2
zdjęcia: Dorota Pająk

plakat: Klub Rodzica - Terapia Integracji Sensorycznej
grafika: Anna Stasica

Klubu Rodzica zaprasza na kolejne spotkanie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza 18 maja br. o godzinie 1630 do Czytelni gdzie odbędzie wykład konferencyjny połączony z dyskusją. Tym razem tematem spotkania będzie Terapia Integracji Sensorycznej. Spotkanie poprowadzi Pani Weroniki Iwanek-Midor pracująca z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwojowymi – głównie z autyzmem, z zaburzeniami mowy, opóźnieniami rozwoju mowy, Zespołem Aspergera, nadpobudliwością ruchową, dysleksją, dysgrafią, trudnościami w uczeniu się. Specjalista neurologopeda kliniczny, surdologopeda, logopeda i terapeuta integracji sensorycznej.

Na wykład serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.

Aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu, należy zgłosić swoje uczestnictwo osobiście lub telefonicznie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu (Jagiellońska 15), tel. 33 861 35 64.

Serdecznie zapraszamy!


zdjęcie Klub rodzica 'Czy można dobrze słyszeć - ale źle słuchać oraz czy dobry słuch może odmienić nasze życie' - Metoda Tomatisa
zdjęcie: Kornelia Gąsiorek

Czy można dobrze słyszeć - ale źle słuchać oraz czy dobry słuch może odmienić nasze życie? Na te i na inne pytania odpowiedź znaleźli uczestnicy Klubu Rodzica, którzy 21 kwietnia w piątkowe popołudnie mieli możliwość wysłuchać wykładu Pani Weroniki Iwanek-Midor. Tematyka prelekcji, którą stanowiła Metoda Tomatisa jako słuchowa stymulacja sensoryczna spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Oprócz wygłoszonego wykładu prelegentka przedstawiła prezentacje multimedialną obrazującą poruszane zagadnienie, zaprezentowała słuchawki z kostnym przewodnictwem dźwięku, a także umożliwiła wszystkim uczestnikom posłuchania efektu Tomatisa. Dopełnieniem wykładu była dyskusja w trakcie której każdy z słuchaczy miał możliwość zadać pytanie, a na nie wszystkie z chęcią odpowiedzi udzieliła Pani Weronika Iwanek-Midor. Warto dodać, że prowadząca spotkanie jest nie tylko terapeutą pracującym przy użyciu Metody Tomatisa, ale również logopedą, terapeutą integracji sensorycznej, neurologopedą klinicznym i surdologopedą.

Wyrażamy swoją wdzięczność za poświęcony czas, przybycie na spotkanie i przedstawienie bardzo ciekawego wykładu oraz prezentacji.


plakat: Klub Rodzica - Metoda Tomatis
grafika: Anna Stasica

Klubu Rodzica zaprasza na kolejne spotkanie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza 21 kwietnia br. o godzinie 1630 do Czytelni gdzie odbędzie wykład konferencyjny połączony z dyskusją. Tym razem prelekcja będzie dotyczyć Metody Tomatis. Dowiemy się między innymi czym jest program słuchowy, poznamy funkcje i oddziaływanie metody. Spotkanie poprowadzi Pani Weroniki Iwanek-Midor pracująca z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwojowymi – głównie z autyzmem, z zaburzeniami mowy, opóźnieniami rozwoju mowy, Zespołem Aspergera, nadpobudliwością ruchową, dysleksją, dysgrafią, trudnościami w uczeniu się. Specjalista neurologopeda kliniczny, surdologopeda, logopeda i terapeuta integracji sensorycznej.

Na wykład serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.

Po spotkaniu istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia potwierdzającego udział w szkoleniu w tym celu osoby chętne prosimy o przesłanie swoich danych (imię i nazwisko) na adres klubrodzica@interia.pl Osoby wysyłające zgłoszenie otrzymają wiadomość zwrotną potwierdzającą otrzymanie danych niezbędnych do otrzymania zaświadczenie. TERMIN PRZESYŁANIA ZGŁOSZEŃ 20.04.2017


plakat: Pracownia Książki i Inspiracji - Beksiński. Scenariusz pisany śmiercią
grafika: Kornelia Gąsiorek

Pracownia Książki i Inspiracji zaprasza na spotkanie pt.:
„Beksiński. Scenariusz pisany śmiercią” 

„Malarze to nie aktorzy na widoku publicznym, zazwyczaj są schowani za swoje dzieła. I chyba niewiele jest życiorysów malarskich, które byłyby ciekawe same w sobie. Akurat przypadek Beksińskiego jest o tyle nadzwyczajny, że to nie jego życie, ale śmierć jest węzłem, osią, wokół której teraz wszystko się obraca”.

To cytat z wywiadu z krytykiem Tadeuszem Nyczkiem, trafnie oddający temat kolejnego wykładu Pracowni Książki i Inspiracji, który odbędzie się 19 kwietnia br. o godz. 1700 w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Żywcu (ul. Jagiellońska 15).
Spotkanie przygotowała i poprowadzi Karolina Cendry, uczennica ZSE-G w Żywcu.

Serdecznie zapraszamy!


plakat: Pracownia Książki i Inspiracji - Powiat żywiecki w świetle XIX-wiecznych statystyk austriackich
grafika: Kornelia Gąsiorek

Pracownia Książki i Inspiracji zaprasza na wykład pt.:
Powiat żywiecki w świetle XIX-wiecznych statystyk austriackich
27 marca 2017 r. o godz. 1700
Czytelnia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii, ul. Jagiellońska 15

Powiat żywiecki przez ponad wiek funkcjonował i rozwijał się w ramach zupełnie innego organizmu państwowego jakim była monarchia austro-węgierska. Wobec tego by lepiej, a przede wszystkim dokładniej poznać historię powiatu, niezbędne okazuje się nie tylko porównanie go z powiatami ościennymi: bialskim, myślenickim i wadowickim, ale także spojrzenie na niego przez pryzmat sytuacji społeczno-politycznej i kulturowej, w jakiej znajdowała się cała ówczesna Galicja. Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu w badaniach austriackich spisów powszechnych ludności, obrazujących sytuację w powiecie pod względem jego struktur demograficznych, ale także kwestii związanych z oświatą czy też służbą zdrowia.

O tym ciekawym okresie historii naszego regionu opowie na spotkaniu Pracowni Książki i Inspiracji dr Katarzyna Śleziak.

Wykład odbędzie się 27 marca 2017 r. o godz. 17.00 w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Filii w Żywcu, ul. Jagiellońska 15.

Serdecznie zapraszamy!


Dobra wiadomość dla miłośników Vadima Zelanda

Pracownia Książki i Inspiracji - plakat
grafika: Kornelia Gąsiorek

28 lutego o godz. 1700 Pracownia Książki i Inspiracji organizuje w żywieckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej (ul. Jagiellońska 15) trzecie, ostatnie spotkanie na temat Vadima Zelanda. Vadim Zeland rozpoczął pisanie serii „Transerfing rzeczywistości” w 2002 roku. O sobie pisze bardzo niewiele, ponieważ nie chce, żeby jego życie prywatne – jak to określa – „przestało być prywatne”. Wiadomo, że przed tym, jak zaczął pisać, zajmował się fizyką kwantową i technikami komputerowymi. Jest Rosjaninem, ale w jego żyłach płynie również estońska krew. Ma ponad 40 lat.
Wykład pt.: „Poczucie straty, poczucie krzywdy, żądza odwetu - emocje pustoszące psychikę” wygłosi Jan Stasica, polonista z żywieckiego „Ekonoma”, współtwórca Pracowni.
Kontrola emocji to stała, codzienna praca. Tutaj nie można sobie po prostu powiedzieć: „Od dziś będę trzymał je na wodzy”. One zresztą są potrzebne, bez nich stracilibyśmy część człowieczeństwa. A przecież nie o to chodzi. Emocje są sygnałem, informacją, którą trzeba umieć przeczytać. Jednak właściwe ich odcyfrowanie wymaga dystansu, analizy powstawania i kolorytu – mówi Jan Stasica.

Serdecznie zapraszamy!

Pracownia Książki i Inspiracji - foto nr 1 Pracownia Książki i Inspiracji - foto nr 1
zdjęcia: Foto Matlakiewicz

O Klubie Rodzica przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu

spotkanie Klubu rodzica w PBW filia Żywiec 2016.12.06

6 grudnia w mikołajkowy wieczór uczestnicy Klubu Rodzica przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu mieli okazję wysłuchać wykładu Pani dr Teresy Jadczak-Szumiło na temat traumy wczesnodziecięcej i jej wpływu na rozwój dziecka. Tematyka prelekcji spotkała się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Po spotkaniu, jedna z uczestniczek napisała: „Dziękuję za zorganizowanie szkolenia na temat traumy wczesnodzięcięcej, było bardzo ciekawie“. Wiedza oraz niezwykle bogate doświadczenie prelegentki umożliwiła słuchaczom poznanie tego trudnego zagadnienia, które nadal jest mało rozpowszechnione w naszym społeczeństwie. Wydarzenia traumatyczne wciąż kojarzone są najczęściej z doświadczeniami osób dorosłych. Tymczasem okazuje się, że do zdarzeń tego typu może dojść już w okresie nie tylko noworodkowym, ale nawet i prenatalnym. Pani Teresa Jadczak-Szumiło jest psychologiem i pedagogiem specjalizującym się pracą z ludźmi dotkniętymi traumą po katastrofach. Prowadzi terapię traumy EMDR. Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. nagrodę Ministra Pracy i Polityki Socjalnej oraz nagrodę Ministra Zdrowia za badania nad diagnostyką FAS w Polsce. Jest nam niezwykle miło, że zaszczyciła nas swoją obecnością i zechciała podzielić się wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami Klubu Rodzica. Wyrażamy swoją wdzięczność za poświęcony czas, przybycie na spotkanie i przedstawienie bardzo ciekawego wykładu oraz prezentacji.

Dziękujemy wszystkim za spotkanie i zapraszamy na kolejne.


Mind the gap – zwróćmy uwagę na przerwę!

Pracowni Książki i Inspiracji - PBW filia Żywiec - 2016.12.15 Pracowni Książki i Inspiracji - PBW filia Żywiec - 2016.12.15

15 grudnia br. mija druga rocznica istnienia Pracowni Książki i Inspiracji przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu. To doskonały czas, aby przybliżyć maksymę, wybitnego austriackiego filozofa, Ludwiga Wittgensteina, będącą jednocześnie mottem Pracowni - „ Granice naszego języka są granicami naszego świata”.
Jak przesuwać, likwidować granice języka, będące zarazem granicami naszego myślenia i świata?
Na początek proponujemy spotkanie w Pracowni Książki i Inspiracji przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu. Biblioteki i książki tworzą inspirującą i zachęcającą do twórczego myślenia przestrzeń spotkań i wymiany myśli. W Pracowni najważniejszą rolę odgrywa słowo - pisane, mówione, czytane. Słowami posługujemy się również na co dzień, aby opisać rzeczywistość, opowiedzieć historię, żartować, prosić i dziękować. Mówi się też, że kto ma język, ten ma władzę.
O filozofii języka, o twórczości, a zwłaszcza o przerwie pomiędzy wczesną a późną działalnością Ludwiga Wittgensteina (stąd tytuł wykładu „Mind the gap – zwróćmy uwagę na przerwę”), a także o szaleństwie i zmianie jako wartości, opowie nam filozof i religioznawca Pan Remigiusz Komarnicki.
Serdecznie zapraszamy!

Przed spotkaniem warto zapoznać się z biografią Ludwiga Wittgensteina.

Czas: 15 grudnia 2017, godz. 1700
Miejsce: Czytelnia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Żywcu, ul. Jagiellońska 15
Tytuł wykładu: „Mind the gap – zwróćmy uwagę na przerwę!
Wykład wygłosi Pan Remigiusz Komarnicki – filozof, religioznawca


Klubu Rodzica zaprasza na kolejne spotkanie

Plakat na wykład Pani Elżbiety Bulik

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza 7 listopada br. o godzinie 1600 do Czytelni gdzie odbędzie się jak zawsze wykład konferencyjny połączona z dyskusją. Tym razem prelekcja będzie dotyczyć Zjawiska depresji oraz leczenia zaburzeń nerwicowych, osobowości i zachowania u dzieci i młodzieży. W trakcie spotkania będziemy mieli możliwość wysłuchania wykładu Pani Elżbiety Bulik, psychoterapeuty, nauczyciela i wychowawcy. Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Filia w Żywcu współpomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu literackiego „Żywiec miasto zmySŁÓW”

Fot. nr 1 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec Fot. nr 2 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec Fot. nr 3 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec
Fot. nr 4 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec Fot. nr 5 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec Fot. nr 6 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec
Fot. nr 7 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec Fot. nr 8 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec Fot. nr 9 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec
Fot. nr 10 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec Fot. nr 11 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec Fot. nr 12 - Żywiec miasto zmySŁÓW 2016.09.16-18 - PBW filia Żywiec

„Żywiec miasto zmysłów” to pierwsza taka impreza w mieście i od razu duży sukces. W ciągu trzech dni (16-18 września) braliśmy udział w szesnastu wydarzeniach. Były to spotkania, rozmowy, wykłady, wywiady, warsztaty, projekcja filmu, debata oksfordzka, czytanie w plenerze, bookcrossing, flash mob i koncert. Przejechali do nas wyjątkowi goście: Irena Koźmińska, Magdalena Tulli, Agata Tuszyńska, Max Bilski, Wojciech Bonowicz, Ireneusz Gielata, Łukasz Orbitowski, Jan Osiecki. Spotkania i wykłady prowadzili również pasjonaci nauki i czytania z Pracowni Książki i Inspiracji oraz Fundacji Miasto Słów.

Działalność i zaangażowanie Filii w kształtowanie kultury w środowisku lokalnym to przede wszystkim promocja czytelnictwa. Festiwal rozpoczęliśmy mocnym akcentem - flash mobem na żywieckim rynku przygotowanym wspólnie z nauczycielami i uczniami z Gimnazjum nr 3 w Żywcu i ZS nr 1 w Łodygowicach w ramach Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy działającej w naszej Filii. [https://www.youtube.com/watch?v=ZrySgdBIlGA]

W akcji bookcrossingu „uwolniliśmy” książki do kawiarni i restauracji na żywieckim rynku. Udostępniliśmy Czytelnię na spotkania i wykłady, odwiedziło nas w tym czasie dużo ludzi, gościliśmy wybitną reportażystką Agatą Tuszyńską. Jan Stasica, współtwórca Pracowni Książki i Inspiracji, wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością i posługując się persyflażem przedstawił 10 powodów… dla których nie warto czytać.

Dzieci, których rodzice chcieli uczestniczyć w wykładzie Ireny Koźmińskiej, zaprosiliśmy do udziału w warsztatach pt.: „Lapbook, czyli książka na kolanach”, prowadzonych przez Agatę Chromik i Kasię Szwed.

Pochwały i gratulacje, które otrzymaliśmy, zobowiązują. Możemy zdradzić, że to dopiero początek poszukiwań i pozostawiania literackich śladów w mieście. Dziękujemy wszystkich, którzy uczestniczyli w festiwalu i wpierali nas słowami i działaniem.


O Tischnerze, książce i filmie w Żywcu. Spotkanie Autorskie.

Szymon J. Wróbel - O Tischnerze, książce i filmie w Żywcu. Spotkanie Autorskie.

W piątek, 28 października, o godz. 1700 w Czytelni Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, w Żywcu odbędzie się spotkanie autorskie z Szymonem J. Wróblem. Spotkanie dotyczyć będzie książki „Jego oczami”, która opowiada zarówno o ks. Józefie Tischnerze, ale również o przygodach na planie filmu dokumentalnego. Książka nakładem krakowskiego „Wydawnictwa M” ukazała się jako uzupełnienie filmu pod tym samym tytułem. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o nowym filmie Szymon „Z domu...”, który niedawno pokazywany był w Warszawie i został tam dobrze przyjęty. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Szymona J. Wróbla na Żywiecczyźnie raczej przedstawiać nie trzeba. Przed kilkoma tygodniami zaprezentował szerokiej publiczności swój najnowszy film „Z domu”, który opowiada o wysiedleniach z Żywiecczyzny w ramach Akcji Żywiec (Saybusch Aktion). Wcześniej przez kilka lat popularyzował swój film „Jego oczami”, na kanwie którego powstała również książka o tym samym tytule. Ten nierozłączny duet, traktuje o postaci zmarłego w 2000 roku ks. Józefa Tischnera – niestrudzonego piewcy góralszczyzny, świetnego filozofia i uznanego kapłana. O tym jak powstawał film, co nie znalazło się w filmie, a co znalazło się w książce, o swoich spotkaniach z bliskimi ks. Tischnera, o trudach dnia codziennego młodego filmowca i dziennikarza, a także o anegdotach z planu Szymon Wróbel opowie w trakcie spotkania autorskiego, które odbędzie się 28 października w Czytelni Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, w Żywcu o godz. 17.00. Wstęp na spotkanie jest wolny. Warto podkreślić, że Szymon J. Wróbel był również jednym z organizatorów tegorocznej edycji festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW.


Pracownia Książki i Inspiracji powraca… Zelandem

Pracownia Książki i Inspiracji powraca… Zelandem

Po wakacyjnej przerwie powracają spotkania Pracowni Książki i Inspiracji, organizowane w żywieckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Najbliższe spotkanie w poniedziałek 24 października o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki w Żywcu, przy ul. Jagiellońskiej 15. Wykład wygłosi Jan Stasica, polonista z żywieckiego „Ekonoma”, współtwórca Pracowni.

Tytuł spotkania to: „Poczucie straty, poczucie krzywdy, żądza odwetu - emocje pustoszące psychikę.”

– Kolejne spotkanie z myślą Vadima Zelanda. Tym razem o tym, dlaczego należy przepracować schematy emocjonalne, które działają w sposób automatyczny.  Kontrola emocji to stała, codzienna praca. Tutaj nie można sobie po prostu powiedzieć: „Od dziś będę trzymał je na wodzy”. One zresztą są potrzebne, bez nich stracilibyśmy część człowieczeństwa. A przecież nie o to chodzi. Emocje są sygnałem, informacją, którą trzeba umieć przeczytać. Jednak właściwe ich odcyfrowanie wymaga dystansu, analizy powstawania i kolorytu – mówi Jan Stasica.

Już sama osoba autora wydaje się być niezwykle intrygująca. Vadim Zeland rozpoczął pisanie serii „Transerfing rzeczywistości” w 2002 roku. O sobie pisze bardzo niewiele, ponieważ nie chce, żeby jego życie prywatne – jak to określa – „przestało być prywatne”. Wiadomo że przed tym, jak zaczął pisać, zajmował się fizyką kwantową i technikami komputerowymi. Jest Rosjaninem, ale w jego żyłach płynie również estońska krew. Ma ponad 40 lat.

Spotkanie rozpocznie się 24 października (poniedziałek) o godz. 1700. Wstęp wolny. Członkowie Pracowni Książki i Inspiracji zapraszają wszystkie chętne osoby do uczestnictwa w swoim projekcie.


Żywiec jako miasto zmySŁÓW

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu zaprasza na pierwszą edycję festiwalu
„Żywiec jako miasto zmysłów”.

Żywiec jako miasto zmySŁÓW. Pierwsza taka impreza w mieście. Festiwal czytania, oglądania, słuchania, smakowania SŁÓW. 16-18 września 2016.

Choć miłośnicy historii od dawna spierają się, która historia nazwy Żywiec jest prawdziwa, najbliższa nam jest ta, że nazwa naszego miasta wzięła się od staropolskiego określenia żywego inwentarza. Żywiec miałby wedle tego „karmić, odżywiać, wzmacniać”. To miasto wyjątkowo zmysłowe, atrakcyjne, mające swój niepowtarzalny krajobraz, smak, zapach, brzmienie i wiele miejsc, których po prostu należy dotknąć, by zrozumieć ich znaczenie, historię i sens. Żywiec to miasto, które inspiruje, zarówno w zwykły, szary dzień, jak i w wielkie święto. Inspiruje zawsze. Idąc tym tropem, proponujemy festiwal, który rozbudzi pasje – czytania, rysowania, podziwiania sztuki, a przede wszystkim twórczego dialogu z artystami i naukowcami z całego świata. Chcemy by Żywiec był miastem jeszcze bardziej otwartym na ludzi, ich pomysły, marzenia i pasje. Właśnie dlatego powstał projekt Żywiec miasto zmySŁÓW", a w dniach 16-18 września 2016 odbędzie się festiwal o tej samej nazwie, który – co jest naszym marzeniem – zmieni postrzeganie tego mikroświata. Więcej informacji stronie www.miastozmyslow.pl. Serdecznie zapraszamy!


Akt dokonania wpisu do złotej księgi miasta Żywiec - PBW filia Żywiec

Biblioteka Pedagogiczna Filia w Żywcu
wpisana do „Złotej Księgi Miasta Żywca”

Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Żywcu z okazji „Dni Żywca”, 1 lipca 2016 roku Filii w Żywcu wręczono Akt Dokonania Wpisu do Złotej Księgi Miasta Żywca za szczególną działalność na rzecz rozwoju i promocji Miasta. Przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia uzasadniono słowami:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej, Filia w Żywcu z powodzeniem działa w naszym mieście już od 65 lat, przez wiele lat zapewniając dostęp do fachowej literatury nauczycielom i studentom kierunków pedagogicznych. Od kilku lat dostęp do zasobów bibliotecznych mają już wszystkie osoby, które zapiszą się do biblioteki, dzięki czemu mieszkańcom naszego miasta zapewniono szerszy niż dotąd dostęp do oferty czytelniczej.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej, Filia w Żywcu nie skupia się jedynie na swojej podstawowej działalności jaką jest wypożyczanie (wypożyczalnia) i udostępnianie (czytelnia) książek, ale również jest organizatorem i inicjatorem wielu ciekawych akcji promujących czytelnictwo. Do najbardziej popularnych należą: Klub Rodzica, w którym rodzice i pedagodzy mają możliwość wymiany poglądów, doświadczeń, a przede wszystkim umożliwia się im dostęp do fachowej literatury oraz Pracownia Książki i Inspiracji, która stała się swoistego rodzaju klubem dyskusyjnym, w ramach którego odbywa się wiele ciekawych spotkań i wykładów. Niezwykle cenną inicjatywą są również konsultacje biblioteczne, w ramach których studenci mogą bezpłatnie nauczyć się przygotowywać fachową bibliografię
”.

Z okazji wpisu do grona zasłużonych dla Żywca, dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu: Pracownikom naszej Filii, Dyrekcji i Pracownikom PBW w Bielsku-Białej i innych Filii, naszym Przyjaciołom i Współpracownikom, Czytelnikom (których ambicje zawsze nas motywują do działania), Burmistrzowi Miasta Antoniemu Szlagorowi oraz Dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu Markowi Regelowi (który wnioskował o wpisanie naszej Biblioteki do Złotej Księgi).

Fot. nr 2 - Akt dokonania wpisu do złotej księgi miasta Żywiec - PBW filia Żywiec Fot. nr 3 - Akt dokonania wpisu do złotej księgi miasta Żywiec - PBW filia Żywiec

Spotkanie w Klubie Rodzica

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica 29 czerwca br. o godzinie 1700 w Czytelni. Tym razem porozmawiamy o wsparciu dzieci specjalnej troski poprzez realizację dodatkowych projektów. Spotkanie poprowadzi Pani Urszula Sołtysiki oraz Pani Katarzyna Szura, przedstawicielki Fundacji Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski PER CORDA w Łodygowicach. Wykład dotyczyć będzie między innymi wykorzystania i realizacji projektów do integracji oraz rehabilitacji dzieci specjalnej troski. W trakcie spotkania poznamy też bliżej pracę oraz liczne działania Fundacji PER CORDA.
Spotkanie jest ogólnodostępne i nie trzeba dokonywać wcześniejszych zapisów. Po wykładzie można otrzymać jednak zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu, w tym przypadku osoby chętne prosimy o zapisanie celem przygotowania dokumentu.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Praconia Książki i Inspiracji - zaproszenie

Pracownia Książki i Inspiracji zaprasza na spotkanie pt.:
Zarządzanie rzeczywistością – realna możliwość czy współczesny mit?
Człowiek od zawsze pragnął wpływać na świat. Vadim Zeland w książce „Transerfing rzeczywistości” przedstawia fascynującą i zdumiewającą jednocześnie koncepcję wpływania człowieka na otoczenie zewnętrzne. Wykład wygłosi Jan Stasica.

Miejsce: Czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu, ul. Jagiellońska 15
Termin: 30 czerwca, godz. 1700.


Za nami kolejne spotkanie w Pracowni Książki i Inspiracji. Tym razem mieliśmy okazje wysłuchać fascynującego wykładu ks. Sławomira Kołaty o Trójcy Świętej.
W znanym śnie świętego Augustyna, dziecko usiłujące na plaży przelać muszelką zawartość morza do dołka wykopanego w piasku mówi: „Prędzej ja przeleję morze do tego dołka, niż Ty Augustynie zrozumiesz tajemnicę Trójcy”. O nieprzeniknionej dla ludzkiego umysłu tajemnicy i niewystarczalności języka ludzkiego do opisania Boga Trójjedynego, z pasją opowiadał ks. Sławomir Kołata, za co serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy wszystkim gościom za udział w spotkaniu, koleżankom z CzekoDeko za przygotowanie bufetu kawowo-herbacianego oraz Andrzejowi Barutowiczowi z Foto Matlakiewicz za zdjęcia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wykładu.

Fot. nr 1 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec Fot. nr 2 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec Fot. nr 3 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec
Fot. nr 4 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec Fot. nr 5 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec Fot. nr 6 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec
Fot. nr 7 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec Fot. nr 8 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec Fot. nr 9 - Pracownia Ksiazki i Inspiracji 2016.05.30 - PBW filia Żywiec

Pracownia Książki i Inspiracji 30 maja 2016 r. - plakat

Spotkanie w Klubie Rodzica
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica 31 maja br. o godzinie 1600 w Czytelni. Tym razem czeka nas spotkanie w trakcie, którego będziemy mieli możliwość uczestniczyć w szkoleniu Pani Moniki Gęga, pracownika Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Temat prelekcji „Zajęcia rewalidacyjne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego”. Wykład dotyczyć będzie między innymi szeroko pojętej rewalidacji, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz poszczególnych metod pracy.
Spotkanie jest ogólnodostępne i nie trzeba dokonywać wcześniejszych zapisów. Po wykładzie można otrzymać jednak zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu, w tym przypadku osoby chętne prosimy o zapisanie celem przygotowania dokumentu.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu
„inspiruje, a Miasto czyta”
8-15 maja 2016 r.

Szanowny Czytelniku.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu (ul. Jagiellońska 15) proponuje spotkanie z książką, biblioteką i bibliotekarzami w ramach akcji: „Książki spod lady” oraz „Zgub książkę!”.

Książki spod lady
Bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki w Żywcu (ul. Jagiellońska 15) zapraszają do siebie… za ladę biblioteczną – miejsca, które zmienia perspektywę patrzenia na książki. Stąd, dosłownie na wyciągnięcie ręki, książki i nieograniczony dostęp do magazynu nowości. Taka wędrówka wśród regałów, możliwość rozmowy z bibliotekarzem, wymiany spostrzeżeń na temat czytania i literatury jest zniesieniem barier w dostępie do książki i szansą na bliższe poznanie.

Zgub książkę!
Na żywieckim rynku, w ogródku herbaciarni „CzekoDeko” będzie można otrzymać książki za darmo, przejrzeć na miejscu lub…zabrać do domu, aby po przeczytaniu „zgubić książkę” – pozostawić ją w innym miejscu: w parku, w ulubionej kawiarni, na ławce przystanku lub zanieść z powrotem do herbaciarni. Część książek „uwolni” Biblioteka Pedagogiczna, ale te przyniesione przez mieszkańców, „uwolnione” z prywatnych bibliotek będą świadczyły o szczególnej otwartości na innych i dbałości o wartość, jaką jest czytanie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!


nowy ICIM w Żywcu

Przyjdźcie zobaczyć naszą Pracownię

Pracownia Multimedialna w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu (ul. Jagiellońska 15) zaprasza nauczycieli, studentów, uczniów i wszystkich zainteresowanych samokształceniem (nie trzeba być zapisanym) do korzystania z nowo zainstalowanego sprzętu i oprogramowania, z bezpłatnym dostępem do internetu i Wi-Fi. Zapraszamy również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z surfowaniem w sieci. W szkołach i na uczelniach pracowity okres pisania prac naukowych, przygotowywania się do matury i na studia. Wiele osób odwiedzi Bibliotekę Pedagogiczną, skorzysta z wypożyczalni i katalogu internetowego na nowo zainstalowanych terminalach (całodobowy dostęp do katalogu na stronie PBW). Zmodernizowany sprzęt umożliwi sprawne przeszukiwanie bazy książek i czasopism. Jest również możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji na temat wyszukiwaniu dokumentów do prac. Po zapoznaniu się z katalogiem Czytelnicy wypożyczą książki, z czasopism skorzystają na miejscu. W Czytelni odkryją dobrą przestrzeń do nauki, przygotowywania i pisania pracy. Pracownię Multimedialną tworzy pięć unowocześnionych stanowisk komputerowych z ksero, skanerem, drukarką i bezpłatnym dostępem do internetu. Są tam również miejsca, gdzie w przytulnym kącie, przy oknie z widokiem na miasto, można podłączyć swojego laptopa do internetu (Wi-Fi). W Pracowni Multimedialnej Czytelnicy posłuchają muzyki, obejrzą film, sprawdzą ofertę kina, teatru, zerkną, czy na ulubionym blogi pojawił się nowy wpis, kiedy kolejny Klub Rodzica, Pracownia Książki i Inspiracji, spotkanie autorskie…
Serdecznie zapraszamy!


zaproszenie na klub rodzica - Żywiec 2016.04.19
zaproszenie na PKiI 2016.02.22 Żywiec
Fot. nr 1 - Spotkanie Klubu rodzica 2016.01.08 - PBW filia Żywiec Fot. nr 2 - Spotkanie Klubu rodzica 2016.01.08 - PBW filia Żywiec Fot. nr 3 - Spotkanie Klubu rodzica 2016.01.08 - PBW filia Żywiec

Za nami kolejne bardzo inspirujące spotkanie w Klubie Rodzica. Tym razem mieliśmy okazję gościć Panią Karolinę Machowską - profesjonalnego doradcę noszenia dzieci, a tematem przewodnim wykładu było „Rodzicielstwo bliskości na przykładzie chustonoszenia”. W pierwszej części spotkania Pani prelegent wyeksponowała liczne korzyści wynikające ze świadomego i profesjonalnego noszenia dzieci oraz opowiedział o tworzeniu wyjątkowej więzi i bliskości między rodzicami a dzieckiem. W drugiej części Pani Karolina nie tylko zaprezentowała przywiezione ze sobą chusty, ale również pokazała jak prawidłowo i dobrze nosić dzieci oraz wykonała przykładowe wiązania. Po intensywnym szkoleniu przyszedł oczywiście czas na zadanie pytań i wspólną dyskusję.
Pani prowadzącej bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia, a wszystkich słuchaczy Klubu Rodzica zapraszamy na kolejne spotkanie.
Serdecznie dziękujemy również dziewczynom z CzekoDeko za przygotowanie bufetu kawowo-herbacianego.


Spotkanie w Klubie Rodzica

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica 3 lutego br. o godzinie 1600 w Czytelni. Tym razem czeka nas bardzo inspirujące spotkanie w trakcie, którego będziemy mieli możliwość uczestniczyć w szkoleniu Pani Karoliny Machowskiej, doradcy noszenia dzieci. Temat prelekcji „Rodzicielstwo bliskości na przykładzie chustonoszenia”. Szczególne zaproszenie kierujemy do wszystkich rodziców oraz przyszłych mam. Jeśli chcecie dowiedzieć się czym jest chustonoszenie oraz czy warto nosić swoje dziecko, bądźcie z nami koniecznie w środę i wysłuchajcie historii pt. Noszenie to moja pasja…
Spotkanie jest ogólnodostępne i nie trzeba dokonywać wcześniejszych zapisów. Po wykładzie można otrzymać jednak zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu, w tym przypadku osoby chętne prosimy o zapisanie celem przygotowania dokumentu.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Superstruny – najbardziej zdumiewająca teoria XX wieku

Kolejny wykład w Pracowni Książki i Inspiracji – 21 stycznia, godz. 1700, Czytelnia PBW Filii w Żywcu
…wydaje się, iż jedną z hipotez, która jednoczy wszystkie siły występujące w przyrodzie, jest hipoteza strun, nazywana od niedawna teorią superstrun. Poszukiwania teorii jednoczących jest fascynującą przygodą ludzkiego rozumu i zadziwiającego składnika ludzkiej natury, czyli pędu do poznania świata…
Chcesz poznać ciąg dalszy, przyjdź do nas 21 stycznia o godz. 1700 na wykład o teorii superstrun, który odbędzie się w ramach Pracowni Książki i Inspiracji.
Serdecznie zapraszamy!


Fot. nr 1 - Spotkanie Klubu rodzica 2016.01.08 - PBW filia Żywiec Fot. nr 2 - Spotkanie Klubu rodzica 2016.01.08 - PBW filia Żywiec Fot. nr 3 - Spotkanie Klubu rodzica 2016.01.08 - PBW filia Żywiec

W piątek 8 stycznia uczestnicy Klubu Rodzica mieli możliwość zgłębić swoją wiedzę z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Jak zawsze spotkanie rozpoczęło się od prelekcji. Tym razem wykład pt. „Książka mój przyjaciel”, przygotowały dla słuchaczy Panie: Barbara Jauernig i Magdalena Georg. Spotkanie było bardzo wartościowe i ciekawe bowiem wykład teoretyczny wzbogacony był doświadczeniem prowadzących, które na co dzień zajmują się biblioterapią. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o licznych korzyściach wynikających z czytania oraz mogli poznać formę zajęć biblioterapeutycznych dla dzieci prowadzoną przy pomocy japońskiego teatru ilustracji Kamishibai.
Panią prowadzącym dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia, a wszystkich słuchaczy Klubu Rodzica zapraszamy na kolejne spotkanie.
Szczególne podziękowania przekazujemy również CzekoDeko za dbałość o wyjątkowy smak spotkań.


Klub Rodzica zaprasza na spotkanie pt.: „Książka - mój przyjaciel”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica 8 stycznia 2016 r. o godzinie 1600 w Czytelni. Tym razem porozmawiamy o biblioterapii, bajkoterapii i szeroko pojętym czytelnictwie dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz niepełnosprawnych. Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy. Temat prelekcji „Książka - mój przyjaciel”. Warsztaty poprowadzą Barbara Jauernig i Magdalena Georg z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Spotkanie jest ogólnodostępne i nie trzeba dokonywać wcześniejszych zapisów. Po wykładzie można otrzymać jednak zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu, w tym przypadku osoby chętne prosimy o zapisanie celem przygotowania dokumentu.


plakt PKiL Żywiec 15.12.2015 r.

"O świętości opłatka i dobrej energii ciasta pieczonego z miłością, czyli Boże Narodzenie w aspekcie kwantowym"

Świętujemy pierwszą rocznicę otwarcia Pracowni Książki i Inspiracji!

Pracownia Książki i Inspiracji zaprasza 15 grudnia na godz. 1630. Na ostatnim w tym roku spotkaniu chcielibyśmy celebrować nie tylko świąteczną atmosferą, ale również pierwszą rocznicę otwarcia Pracowni (tak to już rok za nami!). Dlatego i spotkanie i jego temat będzie wyjątkowy. Chcemy zasiąść przy „okrągłym” stole (zamiast tradycyjnego wstępu w formie wykładu) i rozmawiać o… emocjach. Co emocje robią z naszym ciałem? Jak dobre i złe emocje (energia) wpływają na nasz organizm? Co czuje nasza głowa, ręka, brzuch, kiedy się złościmy, zakochujemy, cieszymy…? Obiecujemy, że nie będzie kozetki, psychoanalityków. Zamiast tego proponujemy ciepłą salkę naszej Czytelni, ciasto, kawę (dziękujemy CzekoDeko za wyjątkowy smak spotkań), dobre towarzystwo, a także książki i czasopisma, które być może zainspirują Państwa do rozmowy (zestawienie bibliograficzne pt.: „Negatywne i pozytywne emocje i ich wpływ na zdrowie człowieka”.

Serdecznie zapraszamy!


W miniony piątek odbył się kolejny wykład w ramach działalności Pracowni Książki i Inspiracji. Tym razem uwaga skupiła się na zagadnieniu, które mogłoby wydawać się oczywistym, a więc odżywianiu. Nowością jednak była całkowita zmiana w podejściu do tematu, bowiem prelegentka Pani Weronika Galar zwróciła szczególną uwagę na biologiczne uwarunkowania właściwego sposobu odżywiania. Podkreślając, że nie istnieją uniwersalne diety cud, gdyż każdy z nas ma własne, zindywidualizowane zapotrzebowania pokarmowe. Wskutek tak skonstruowanego, nowatorskiego ujęcia zagadnienia, wystąpienie prelegentki stało się pretekstem do niemal półtoragodzinnej dyskusji, która rozgorzała wśród osób zgromadzonych w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Żywcu.


Fot. nr 1 - Spotkanie Klubu rodzica - PBW filia Żywiec Fot. nr 2 - Spotkanie Klubu rodzica - PBW filia Żywiec Fot. nr 3 - Spotkanie Klubu rodzica - PBW filia Żywiec

Klub Rodzica zaprasza nie tylko rodziców

W żywieckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rodzica. Spotkanie te na trwały wpisały się w kalendarz pracy PBW i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
W środowy wieczór uczestnicy Klubu Rodzica dyskutowali o… bajkach. Ściślej, o ich walorach edukacyjnych. Za przykład posłużyły książeczki „Przygody Fenka”. Ich głównym bohaterem jest przesympatyczny lisek, z którym dzieci mają szanse przeżyć wiele niezapomnianych przygód.
„Przygody Fenka” to nie tylko książeczki w wersji papierowej, ale również audiobooki, scenariusze zajęć dla nauczycieli i rodziców, karty pracy, kolorowanki i wiele innych ciekawych materiałów. O tym, jak korzystnie mogą one wpływać na najmłodszych opowiadała prowadząca wykład Magdalena Gruca – na co dzień nauczycielka wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej oraz doradca zawodowy. Pani Magdalena nie kryje, że praca z dziećmi sprawia jej niewymuszoną radość i – jak podkreśla - jest czymś więcej niż pracą – jest pasją”. Właśnie tę pasję i zaangażowanie w temat podkreślali uczestnicy listopadowego spotkania „Klubu Rodzica”.

Żywiecka filia PBW do „Klubu Rodzica” zaprasza wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.  Spotkania są ogólnodostępne i nie trzeba dokonywać wcześniejszych zapisów. Po wykładzie można otrzymać jednak zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu, w tym przypadku osoby chętne prosimy o zapisanie celem przygotowania dokumentu.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerami telefonów: 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasicy. Najbliższe spotkanie Klubu Rodzica pt.: „Książka – mój przyjaciel”, z prezentacją teatrzyku Kamishibai, już w styczniu.

Serdecznie zapraszamy!


plakat PKiL

Pracownia Książki i Inspiracji
przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu zaprasza na spotkanie
POSTY NAKAZANE ZACHOWYWAĆ …
O odżywianiu się człowieka z ewolucyjnego punktu widzenia.
27 listopada br. godz. 1700
Czytelnia PBW Filii w Żywcu, Jagiellońska 15

Na te i inne pytania odpowie Pani Weronika Galar. Serdecznie zapraszamy!plakta klubu rodzica

Kolejne spotkanie w Klubie Rodzica

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica 25 listopada br. o godzinie 1600 w Czytelni. Tym razem porozmawiamy o walorach edukacyjnych bajek, na przykładzie książeczek „Przygody Fenka”. Głównym bohaterem bajek jest przesympatyczny lisek z którym dzieci mają szanse przeżyć wiele niezapomnianych przygód. „Przygody Fenka” to nie tylko książeczki w wersji papierowej, ale również audiobooki, scenariusze zajęć dla nauczycieli i rodziców, karty pracy, kolorowanki i wiele innych ciekawy rzeczy. Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy. Temat prelekcji „Edukacyjne walory bajki. Wykład poprowadzi Pani Magdalena Gruca.

Spotkanie jest ogólnodostępne i nie trzeba dokonywać wcześniejszych zapisów. Po wykładzie można otrzymać jednak zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu, w tym przypadku osoby chętne prosimy o zapisanie celem przygotowania dokumentu.

Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza nauczycieli bibliotekarzy powiatu żywieckiego na spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia. Celem działania sieci jest podniesienie kompetencji zawodowych, wymiana doświadczeń, wypracowanie nowatorskich rozwiązań dydaktyczno-wychowawczych. Pierwsze spotkanie w roku szkolnym 2015/2016 odbędzie się 26 października 2015 r. o godz. 1600 w Czytelni Biblioteki.
Osoby zainteresowane zaświadczeniem udziału w spotkaniu prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 23 października br. (tel. 33-861-35-64; pbwzywiec@gmail.com).


Fot. nr 1 - Dziady – dramat o złu i złem napiętnowany - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu Fot. nr 2 - Dziady – dramat o złu i złem napiętnowany - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu

Pracownia Książki i Inspiracji rozpoczęła nową powakacyjną edycję spotkań

17 września 2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu odbył się wykład pana Jana Stasicy pt. „Dziady – dramat o złu i złem napiętnowany”. Wykład odbył się w ramach projektu Pracowni Książki i Inspiracji.
Wykład prof. Stasicy wzbudził szczególne zainteresowanie młodych ludzi, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Już na wstępie mówca podkreślił, że jego interpretacja daleko odchodzi od typowych szkolnych ujęć. I rzeczywiście, w fascynujący sposób pan Jan Stasica przedstawił koncepcję interpretacyjną, której osią krystalizacyjną jest zło, wampiryzm i opętanie. Relacje pomiędzy dobrem i złem, wolnością i niewolą, poezją a czynem zostały ukazane w obszarze dialektycznych sprzeczności, których zwornikiem jest miłość. Motyw ten, według mówcy, spaja wszystkie części Mickiewiczowskiego dramatu i raz powiązana jest z dobrem, a raz ze złem.
Dla mnie szczególnie ciekawą była koncepcja opętania głównego bohatera dramatu. Jan Stasica zwrócił uwagę, że Konrad „rodzi się” w celi więziennej. Staje się on swoistą syntezą heglowską tezy, jaką jest anonimowy filomata – uczestnik procesu Nowosilcowa – oraz antytezy, jaką jest Gustaw – bohater poprzednich części dramatu. Profesor krytycznie podchodzi do typowych szkolnych interpretacji, każących widzieć w napisach na ścianie symboliczną przemianę romantycznego kochanka w bojownika o sprawę narodową. Według mówcy interpretacja ta nie ma żadnego potwierdzenia w tekście dramatu. Koncepcja opętania natomiast – jakkolwiek dosyć szokująca – znajduje potwierdzenie w późniejszych partiach dzieła (egzorcyzmy księdza Piotra).
Obaj protagoniści – tzn. Konrad i ksiądz Piotr – wzajemnie się napędzają jako przeciwieństwa i razem przy sobie „rosną”. Dialektyka procesu polega na tym, że szczególna eskalacja zła prowokuje niejako dobro do działania.

Monika Wach


Fot. nr 1 - Klub Rodzica 2015-09-22 - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu Fot. nr 1 - Klub Rodzica 2015-09-22 - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu Fot. nr 1 - Klub Rodzica 2015-09-22 - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu

Relacja z pierwszego po wakacjach spotkania w Klubie Rodzica

Za nami pierwsze w nowej edycji spotkanie w ramach Klubu Rodzica po wakacyjnej przerwie. Tym razem mieliśmy możliwość wzbogacić swoją wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania. Wykład wygłosiła dla nas Pani Weronika Galar, która zachwyciła słuchaczy swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu dietetyki. Tematem prelekcji było „Prawidłowe odżywianie jako sukces w rozwoju dzieci i młodzieży”. W rozważaniach nie zabrakło także nawiązania do współczesnych trendów i dylematów związanych z: odżywianiem, odpowiednim doborem produktów spożywczych oraz suplementów diety. Chociaż wykład wzbogacony o prezentację multimedialną doskonale streszczał temat spotkania, to słuchacze mieli jeszcze wiele pytań do Pani Prelegent, która bardzo chętnie zechciała na nie odpowiedzieć. Pani Weronice bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i wspaniały wykład.
Dziękujemy również koleżankom z CzekoDeko za udostępnienie sali, współorganizację i udział w spotkaniu.

PBW Żywiec - Klub Rodzina 2015.09.22

Nowa edycja spotkań w Klubie Rodzica

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na pierwsze po wakacjach spotkanie w ramach Klubu Rodzica 22 września br. o godzinie 1700. Tym razem, ze względu na remont Biblioteki, nietypowo spotkamy się w CzekoDeko. Atmosfera tego miejsca bardzo dobrze skomponuje się z naszymi rozważaniami. Tematem prelekcji będzie „Prawidłowe odżywianie jako sukces w rozwoju dzieci i młodzieży”. Wykład poprowadzi Pani Weronika Galar. Pomimo zmiany miejsca będzie możliwość wypożyczenia nowości.
Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy. Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


PBW Żywiec - A.M. 'Dziady' - plakat

Pracownia Książki i Inspiracji przy PBW Filii w Żywcu zaprasza na kolejne spotkanie!

W szkolnych interpretacjach Dziadów Mickiewicza od wielu lat obowiązuje ten sam „klucz”. Martyrologiczna historia Polski, mesjanizm, romantyczne szaleństwo charyzmatycznych jednostek („Konradów”) i tak dalej. A gdyby tak zupełnie inaczej…? W ramach nowej edycji Pracowni Książki i Inspiracji zapraszamy Was na kapitalną, kontrowersyjną interpretację dramatu Mickiewicza autorstwa Jana Stasicy pt. „Dziady – dramat o złu i złem napiętnowany. Gnoza, manicheizm, ezoteryka i czarna magia…Spotykamy się 17 września o godz. 1700, jak zawsze w Czytelni Filii Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu. Do zobaczenia!

Więcej informacji o Pracowni, jej funkcjonowaniu oraz o najbliższym spotkaniu można uzyskać u Kornelii Gąsiorek pod nr telefonu: 33 861 35 64.


artykuł Tygodnika Żywieckiego z dnia 26.06.2015 na temat PBW filia w Żywcu

Kolejne spotkanie w Klubie Rodzica

plakat - Klub Rodzica

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica 03 lipca br. na godzinę 1700 do Czytelni. Temat prelekcji „Diagnoza i terapia psychologiczna oraz praca z metodą EEGbiofeedback”. Wykład poprowadzą Pani Agnieszka Jeziorska-Szyma oraz Pani Marzena Stodolak.
Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Fot. nr 1 - Hipisi w PRL wykład dra Bogusława Tracza - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu Fot. nr 2 - Hipisi w PRL wykład dra Bogusława Tracza - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu Fot. nr 3 - Hipisi w PRL wykład dra Bogusława Tracza - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu

22 czerwca od godz. 1700 dzięki dr. Bogusławowi Traczowi mieliśmy okazje przenieść się w czasy PRL-u, które – jak wynikałoby z refleksji prelegenta – wcale nie były takie „szare”, jakby się mogło wydawać. Dr Tracz (który na co dzień pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach) przedstawił nam, jak naprawdę wyglądało życie polskich „Flower Power”. Według ówczesnych władz zamiast Dzieci-kwiatów mieliśmy… same chwasty, dlatego traktowano ich jako przede wszystkim ludzi o „potencjalnych warunkach kryminogennych”. O tym (tylko w znacznie bardziej rozbudowanej wersji) nasz prelegent napisał zresztą całą książkę: „Hippiesi, kudłacze, chwasty”, którą przy okazji serdecznie polecamy. Panu Doktorowi bardzo dziękujemy za inspirujący wykład, a naszych Czytelników zapraszamy już teraz na kolejną edycję Pracowni Książki i Inspiracji, która rusza od września br. Do zobaczenia!


plakat - Hipisi w PRLu

22 czerwca 2015 roku o godz. 1700 w Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu w ramach Pracowni Książki i Inspiracji wykład pt. „Hipisi w PRL” wygłosi dr Bogusław Tracz.
Jak zauważył sam prelegent: Choć hipisowska rewolucja poniosła klęskę, pozostawiła trwałe ślady w kulturze masowej i obyczajowości; emancypacja kobiet, czy prawa mniejszości stały się trwałym elementem zachodniej cywilizacji. Warto więc bliżej poznać historię młodych ludzi, którzy ze względu na tzw. zachodni styl życia oraz wyróżniający się wygląd, przez władze Polski ludowej obdarzeni zostali mianem „zjawiska o potencjalnych warunkach kryminogennych", a także uznani za zagrożenie dla wychowawczych i ideologicznych działań stosowanych przez władzę wobec młodzieży.


relacja - EWOLUCJONIZM A KREACJONIZM - CZY  MOŻNA POGODZIĆ NAUKĘ Z WIARĄ relacja - EWOLUCJONIZM A KREACJONIZM - CZY  MOŻNA POGODZIĆ NAUKĘ Z WIARĄ 2

28 maja odbyło się w Czytelni naszej Biblioteki kolejne spotkanie w ramach Pracowni Książki i Inspiracji. Tym razem nasze rozmowy dotyczyły kwestii, które autorka wykładu wstępnego - mgr Weronika Galar (nauczycielka biologii, szczególnie zainteresowana sprawami genetyki) - zawarła w pytaniu: czy można pogodzić naukę z wiarą? Wykład Weroniki Galar poza tym, że w sposób znakomity streszczał dość zawiłe kwestie teorii (post)ewolucjonistycznych i (post)kreacjonistycznych (przy okazji: pogratulować prelegentce talentu dydaktycznego!), to przede wszystkim pokazał, w jak wielu sensach naraz można dziś rozpatrywać "stary" temat Darwinizmu (prób pogodzenia go z wiarą w istnienie Boga-Stwórcy). Spotkanie (trzygodzinne!) pokazało, z jak wielu różnych perspektyw możemy spojrzeć na ten temat (kwestie te dotyczą, jak się okazuje każdej dziedziny nauki i życia codziennego) i jak wiele mitów urosło wokół postulatów Darwina (np. nieprawdą jest, że to "najsilniejszy" w stadzie przetrwa...).
Zatem Pani Weronice dziękujemy za niezwykłą inspirację a Państwa zapraszamy w czerwcu na kolejną (ostatnią przed przerwą wakacyjną) edycję naszej Pracowni. Do zobaczenia!


EWOLUCJONIZM A KREACJONIZM - CZY  MOŻNA POGODZIĆ NAUKĘ Z WIARĄ

Autor zdjęcia: Foto Matlakiewicz

EWOLUCJONIZM A KREACJONIZM - CZY  MOŻNA POGODZIĆ NAUKĘ Z WIARĄ?
28 maja br. o godz. 1700 zapraszamy Państwa do Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu na kolejne spotkanie Pracowni Książki i Inspiracji.
Konflikt pomiędzy ewolucjonistami a kreacjonistami ma swój początek w latach 60-tych XIX wieku. Źródłem konfliktu stało się opublikowanie w 1859 roku dzieła Karola Darwina "O pochodzeniu gatunków". Trudno o szczegóły konfliktu; patrząc z dzisiejszej perspektywy, XIX-wieczne spory o to, kto pochodzi od Boga, a kto od małpy wydają się groteskowe. Poważnym pytaniem i bodaj najważniejszym jest pytanie o to, czy można pogodzić prawdy wiary z prawdami nauki. W latach 20-tych XX wieku nastąpiło znaczne zbliżenie stanowisk. Odkrycia dokonywane w obszarze fizyki kwantowej uprzytomniły, że dotychczasowy paradygmat nauki opartej na materializmie i mechanicyzmie jest nie do utrzymania. Z drugiej strony, myśl teologiczna za sprawą wybitnych jej przedstawicieli (Karl Rahner) wyszła z okowów dogmatyzmu. Współcześnie możemy zaobserwować niepokojące zjawisko, które polega na próbie zanegowania dorobku obu stron, które od stu lat dążyły do wypracowania i poszerzania pola zbieżności.
Wykład wygłosi Pani Weronika Galar.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek. Serdecznie zapraszamy!


Klub Rodzica - Żywiec 22.05.2015 fot. nr 1 Klub Rodzica - Żywiec 22.05.2015 fot. nr 2

Kolejne spotkanie Klubu Rodzica pod hasłem „Wychowanie młodego pokolenia w oparciu o edukację finansową

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica 22 maja br. na godzinę 1700 do Czytelni. Tym razem zastanowimy się nad edukacją ekonomiczną młodego pokolenia. W trakcie spotkania będziemy mieli możliwość wysłuchania wykładu Pani Katarzyny Pieczarki oraz Pani Moniki Gawlińskiej, które zaproponują wspólną dyskusję w myśl pytania: Edukacja finansowa bzdura, nuda czy przyszłość naszych dzieci?
Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Raj(d) w bibliotece

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu zaprasza uczniów klas IV-VI wraz z nauczycielami na szalony Rajd po naszej bibliotece. Uczestnicy zabawy samodzielnie poruszają się w przestrzeni bibliotecznej i zdobywają informacje, które w przyszłości ułatwią im swobodne poruszanie się w PBW (w tym: zapisanie się do biblioteki, wyszukanie informacji w katalogu on-line, korzystanie z czytelni i pracowni multimedialnej i etc.). Takim „Rajdowcom” pokazujemy również wszystkie zakamarki biblioteczne, do których czytelnicy na co dzień nie mają wstępu i przeprowadzamy szybki kurs pisania na starych maszynach…

Więcej informacji nt. Rajdu, a także fotorelacja tutaj. Zapisy na zajęcia pod numerem telefonu 33 861 35 64.


Pracowni Książki i Inspiracji - Zywiec 2015Pracowni Książki i Inspiracji - Zywiec 2015

W dniu 24 kwietnia br. o godz. 1700 zapraszamy Państwa do naszej Czytelni na kolejne spotkanie w ramach Pracowni Książki i Inspiracji. Tematem spotkania będzie szokująca interpretacja chrześcijaństwa jako religii resentymentu przeprowadzona w dziełach Fryderyka Nietzschego. Pytaniem zasadniczym jest: kto jest właściwym twórcą chrześcijaństwa - Jezus z Nazaretu czy św. Paweł? Jaki jest współczesne odczytanie diagnozy Nietzschego, czy dla człowieka XXI wieku niniejszy problem jest w ogóle istotny? Wykład wygłosi Jan Stasica.


Relacja z kolejnego spotkania w ramach Klubu Rodzica

Klub Rodzica fot. 01 - Zywiec 2015.04.16Klub Rodzica fot. 02 - Zywiec 2015.04.16
Klub Rodzica fot. 03 - Zywiec 2015.04.16Klub Rodzica fot. 04 - Zywiec 2015.04.16
Klub Rodzica fot. 05 - Zywiec 2015.04.16Klub Rodzica fot. 06 - Zywiec 2015.04.16

W czwartek 16 kwietnia w Czytelni odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica. Tym razem mieliśmy możliwość wysłuchać wykładu Pani Lidii Gradek na temat „Psychoedukacji w obszarze doskonalenia umiejętności wychowawczych”, a w kolejnej części spotkania uczestniczyliśmy w warsztacie edukacyjnym przedstawiającym założenia szkoły dla rodziców (wg metody A. Faber, E. Mazlish, E. Puchała, J. Sakowska). Ćwiczenia oraz wspólna praca zobrazowały z praktycznego punktu widzenia jak ważne jest aktywne i wspierające słuchanie oraz reagowanie w odpowiedni sposób na emocję dziecka. Szczególnie wartościowa była myśl, którą Pani Lidia Gradek podkreślała wielokrotnie, iż „człowiek, nigdy nie wie co czuje i co myśli drugi człowiek”. W relacji rodzic dziecko staje się to niezmiernie ważne i istotne, bowiem brakuje nam często świadomości na temat tego jak wielka jest różnica między wiem, a przypuszczam. Pani Lidii serdecznie dziękujemy za wspaniałe i wartościowe zajęcia, a wszystkim uczestnikom za wspólną pracę i dyskusję. Mamy nadzieję, że kolejny Klub Rodzica będzie równie inspirujący, dlatego w maju serdecznie zapraszamy na spotkanie.


Kolejne spotkanie Klubu Rodzica pod hasłem „Psychoedukacja w obszarze doskonalenia umiejętności wychowawczych
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica. W dniu 16 kwietnia br. o godzinie 1600 w Czytelni odbędzie się wykład połączony z dyskusją pod hasłem „Psychoedukacja w obszarze doskonalenia umiejętności wychowawczych”. W trakcie spotkania będziemy mieli możliwość uczestniczyć w warsztacie edukacyjnym przedstawiającym założenia szkoły dla rodziców oraz wysłuchania wykładu Pani Lidii Gradek. Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Relacja z pierwsze spotkania w ramach Klubu Rodzica
W dniu 10 marca br. w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Żywcu odbyło się inauguracyjne spotkanie otwierające cykl kolejnych zebrań w ramach Klubu Rodzica. Pierwsza konferencja połączona z dyskusją przebiegała pod hasłem „O wychowaniu słów kilka…”. W trakcie spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu Pani psycholog Pauliny Gorczycy na tematy związane z wychowaniem, podjęliśmy też wspólną dyskusję oraz wymieniliśmy się własnymi spostrzeżeniami. Nie zabrakło też czasu na zadanie nurtujących pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Pani psycholog podkreśliła fakt, iż wychowanie jest procesem trudnym i niezwykle istotnym w życiu każdego człowieka. Dowiedzieliśmy się jak ważny jest dialog, sposób wyrażania emocji, prezentowana postawa rodzicielska oraz relacja wzajemności. Pierwsze spotkanie wprowadziło nas w tematykę i problematykę wychowania oraz skłoniło do żywej refleksji nad sprawami z pozoru oczywistymi. Podsumowując nasze rozważania chcemy zainspirować się słowami Janusza Korczaka, który pisał, że dobrym wychowawcy to taki, który „nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje”, i tylko wówczas ma szansę przeżyć wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil. Na takie chwile liczymy również na kolejnych spotkaniach w ramach Klubu Rodzica, na które bardzo serdecznie zapraszamy.


Pracownia Książki i Inspiracji przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu serdecznie zaprasza na wykład dotyczący losów żołnierzy wyklętych na Żywiecczyźnie. Spotkanie odbędzie się 17 marca 2015 roku o godz. 1700 w Czytelni Biblioteki.
Od 2011 rok w Polsce 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wybór tej daty jest nieprzypadkowy, bowiem 1 marca 1951 komuniści strzałem w tył głowy zamordowali Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników, czyli przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jak zauważyli historycy IPN tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Dla spadkobierców AK – pomimo zakończenia II wojny światowej walka się nie skończyła, zmienił się tylko okupant. Nie złożyli broni, będąc gotowymi by dalej walczyć o prawdziwą niepodległość, niestety ich przeciwnik – komunistyczne władze Polski Ludowej okazał się niezwykle skuteczny i bezwzględny. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest więc wyrazem upamiętnienia ich walki i złożonej przez nich ofiary. W związku z świętem żołnierzy wyklętych w Pracowni Książki i Inspiracji przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu odbędzie się 17 marca 2015 roku wykład dotyczący losów żołnierzy wyklętych na Żywiecczyźnie, a zostanie on wygłoszony przez członków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.


Z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie plastycznym „Ogród Księdza Jana”, organizowanym przez Gimnazjum Publiczne nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Regulamin konkursu


Inauguracyjne spotkanie Klubu Rodzica pod hasłem „O wychowaniu słów kilka...
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na inauguracyjne spotkanie w ramach Klubu Rodzica. W dniu 10 marca br. o godzinie 1600 w Czytelni odbędzie się pierwsza konferencja połączona z dyskusją pod hasłem „O wychowaniu słów kilka...”. W trakcie spotkania będziemy mieli możliwość wysłuchania wykładu Pani psycholog Pauliny Gorczycy, a następnie podejmiemy wspólną dyskusję oraz wymienimy się własnymi spostrzeżeniami i uwagami na temat wychowania. Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


16 lutego 2015 roku w naszej Czytelni odbył się wykład dr Kamili Dzikiej-Jurek w ramach nowego projektu „Pracownia Książki i Inspiracji”. Tytuł wykładu prelegentka sformułowała jako: „Problem ciężaru. O melancholii na podstawie powieści Magdaleny Tulli”. Wysłuchaliśmy fascynujących historii o depresji, lęku i niepokoju w wielu wymiarach (filozoficznym, antropologicznym, socjologicznym i etc.). Wykład rozpoczął się od wnikliwej analizy dzieła Albrechta Dürera Melencolia I na tle przełomowych procesów kulturowych mających miejsce w pierwszej fazie renesansu. Autorka sformułowała tezę, iż zasadniczą cezurą w historii myśli i percepcji Europejczyków były narodziny indywidualizmu. „Nowy” renesansowy sposób postrzegania rzeczywistości prelegentka znakomicie pokazała na przykładzie figury wagi, która znalazła się „nieprzypadkowo” (jak udawadniała Dzika-Jurek) na obrazie Dürera. Szczególnie interesującym fragmentem wykładu były spostrzeżenia na temat świadomości współczesnych społeczeństw (zwłaszcza Europy Środkowej) jako nadal pozostających pod wpływem melancholijnej i destrukcyjnej „energii II wojny światowej (Zagłady)”. Na przykładzie „ciężkiej” (ważkiej od znaczeń) prozy Magdaleny Tulli Kamila Dzika-Jurek przedstawiła, jak wielką mocą dysponuje ta „energia” i jak przechodzi i nadal „truje” kolejne pokolenia powojenne. Dyskusja (trwająca przeszło półtorej godziny!), która rozpoczęła się zaraz po wykładzie pokazała, jak ogromne znaczenie mają dziś te kwestie dla współczesnego człowieka. Temat melancholii, który przedstawiła prelegentka dotknął tak wielu różnych sfer, że rozmowy uczestników spotkania toczyły się na wielu różnych poziomach (przeszliśmy np. „drogę” od współczesnej depresji aż do kwestii fatalnego poziomu dzisiejszej edukacji publicznej). To był naprawdę inspirujący wieczór! Tymbardziej dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu i do zobaczenia w marcu na kolejnej edycji Pracowni Książki i Inspiracji!


Pracowni Książki i Inspiracji - Zywiec 2015

W dniu 16 lutego br. zapraszamy Państwa do naszej Czytelni na kolejne spotkanie w ramach Pracowni Książki i Inspiracji. Tym razem tematem naszych rozmów będzie melancholia i twórczość Magdaleny Tulli. Jako wstęp do refleksji (dyskusji) Kamila Dzika-Jurek wygłosi wykład pt. „Problem ciężaru. O melancholii na podstawie powieści Magdaleny Tulli”. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek. Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji na temat Pracowni Książki i Inspiracji znajdziecie Państwo tutaj


Uwaga rusza Pracownia Książki i Inspiracji przy PBW Filii w Żywcu!
W dniu 15 grudnia br. o godz. 1700 w naszej Czytelni odbędzie się oficjalne otwarcie Pracowni Książki i Inspiracji – idei, która ma integrować ludzi pod wspólnym hasłem czytania, twórczego myślenia i wzajemnego inspirowania się. Temat pierwszego spotkania to „Graniczność w nauce i graniczność nauki”. Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu! Ponieważ jednak liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 12 grudnia br.
Wszelkie dodatkowe informacje można użyskać pod telefonem 33 861 35 64 u pani Kornelii Gąsiorek.
Więcej informacji na temat Pracowni Książki i Inspiracji znajdziecie Państwo tutaj.


Kartka Świąteczna.
Wystawa w PBW Filii w Żywcu: 15.12.2014 r. - 15.01.2015 r.
Po raz kolejny świąteczną atmosferę w Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu zawdzięczamy wystawie kartek świątecznych nadesłanych na XI Międzynarodowy Dziecięcy Konkurs Rysunkowy. Konkurs twórczości dziecięcej zorganizowany został przez Orawski Ośrodek Kultury w Dolnym Kubinie, instytucję Samorządową okręgu w Žylinie na Słowacji, na który w tym raku nadesłano 5057 prac dzieci z 311 szkół ze Słowacji, Czech, Polski, Węgier, Bułgarii, Ukrainy i Chorwacji. Dzieci w swoich pracach zawarły własną wizję zwyczajów i tradycji świątecznych. Oprócz tradycyjnych świątecznych motywów, takich jak Święta Rodzina czy Betlejem, są też prace opisujące zimowe zabawy na śniegu oraz krajobrazy oddające nastrój świąteczny.
W wypożyczalni biblioteki, prezentowany będzie fragment ekspozycji w dniach od 15 grudnia 2014 r. do 15 stycznia 2015 r. Chcemy wprowadzić użytkowników naszej biblioteki w świąteczny nastrój, a jednocześnie zaprosić do odwiedzenia Galerii „pod śrubką” gdzie ma miejsce główna część wystawy.


Narodowe Czytanie w PBW Filii w Żywcu.
Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania z okazji Narodowego Czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.


Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – fotorelacja. Prelekcja Pana Marka Łukasika, historyka IPN w Bielsku-Białej: „Katyń - Golgota Wschodu” wygłoszona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Żywca oraz wystawa towarzysząca.


13 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, z tej okazji Biblioteka Pedagogiczna w Żywcu zaprasza na prelekcję dr Marka Łukasika, historyka IPN w Bielsku-Białej: Katyń - Golgota Wschodu. Prelekcja odbędzie się 8 kwietnia br. o godz. 1200 w Czytelni biblioteki.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa, którą oglądać będzie można w wypożyczalni biblioteki w dniach od 8 do 19 kwietnia 2014 r.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane wykładem proszone są o zgłoszenie swego udziału telefonicznie do dnia 3 kwietnia br. (tel. 33 861 35 64).


Zapraszamy do przeczytania relacji ze szkolenia dla nauczycieli zorganizowanego w dniu 11 marca br., przez Bibliotekę Pedagogiczną w Żywcu oraz ZNP: Wpływ gier komputerowych na rozwój dzieci i młodzieży


Biblioteka Pedagogiczna w Żywcu oraz ZNP zapraszają nauczycieli, wychowawców, pedagogów szkolnych oraz bibliotekarzy, na spotkanie z psychologiem Panią Barbarą Pachowicz. Temat "Wpływ gier komputerowych na rozwój dzieci i młodzieży"
Spotkanie odbędzie się 11 marca 2014 roku o godz. 1530, w czytelni biblioteki przy ul. Jagiellońskiej 15 w Żywcu. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 6 marca:
Biblioteka Pedagogiczna w Żywcu : tel.: 33 861-35-64,
e-mail: filia_zywiec@pbw.bielsko.pl
lub
ZNP oddział w Żywcu: tel.: 33 861-94-49,
e-mail: znpzywiec@gmail.com


Kartka Świąteczna.
Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu: 13.12.2013 r. - 9.01.2014 r.

Po raz kolejny świąteczną atmosferę w Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu zawdzięczamy wystawie kartek świątecznych nadesłanych na X Międzynarodowy Dziecięcy Konkurs Rysunkowy. Konkurs twórczości dziecięcej organizowany jest przez Orawski Ośrodek Kultury w Dolnym Kubinie, instytucję Samorządową okręgu w Žylinie na Słowacji.
W jubileuszowej edycji wzięło udział 5472 dzieci z 385 szkół ze Słowacji, Czech, Polski i Ukrainy. Dzieci w swoich pracach prezentowały umiejętności w przedstawianiu własnej wizji świątecznej tematyki. Oprócz tradycyjnych świątecznych motywów, takich jak Święta Rodzina czy Betlejem, były prace opisujące zimowe zabawy na świeżym powietrzu oraz krajobrazy oddające nastrój świąteczny.
W Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu, prezentowany będzie mały wycinek ekspozycji w dniach od 13 grudnia 2013 r. do 9 stycznia 2014 r. Chcemy tym samym wprowadzić użytkowników naszej biblioteki w świąteczny nastrój, a jednocześnie zaprosić do odwiedzenia Galerii „pod śrubką” gdzie ma miejsce główna część wystawy.


Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania autorskiego promujące książkę "Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie" autorstwa Jana Gąsiorka i Marcina Pokusy.


Biblioteka Pedagogiczna w Żywcu zaprasza nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych z powiatu żywieckiego, do udziału w spotkaniu organizacyjno-informacyjnym dotyczącym nowej formy wspomagania i doskonalenia nauczycieli. Spotkanie odbędzie się 28 listopada o godz. 1530 w czytelni biblioteki.
Prosimy o zgłaszenie uczestnictwa do 27 listopada, telefoniczne 33-861-35-64, lub mailowo jkszwedka@gmail.com


Szanowni Państwo
Pedagogiczna Biblioteka w Żywcu zaprasza na spotkanie autorskie promujące książkę "Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie" autorstwa Jana Gąsiorka i Marcina Pokusy. Publikacja ta, stanowi cenne źródło informacji dla folklorystów, muzyków, choreografów naukowców i każdego pasjonata żywieckiego folkloru.
Spotkanie odbędzie się 21 listopada 2013 r. o godz. 1230 w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu przy ul. Jagiellońska 15.


Zapraszamy do przeczytania relacji z uroczystości wręczenia nagród w konkursie "Poezja Juliana Tuwima inspiracją twórczości plastycznej", zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filię w Żywcu.


Biblioteka Pedagogiczna w Żywcu, zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa na szkle zatytułowanej "Sakralność w sztuce ludowej". Na wystawie prezentowane będą prace wykonane przez osoby skupione wokół Żywieckiej Szkoły Tradycji i Klubu Papiernik.
Wystawę można oglądać w wypożyczalni Biblioteki od 18 września do 20 października br. w godzinach pracy placówki.
Serdecznie zapraszamy.


Wyniki konkursu.

W ramach obchodów Roku Juliana Tuwima, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem "Poezja Juliana Tuwima inspiracją twórczości plastycznej".
Na konkurs wpłynęło 80 prac z ośmiu szkół podstawowych powiatu żywieckiego. Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:

  • I miejsce: Wiktoria Nowak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Żywcu
  • II miejsce: Adrianna Wędzel, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamasznicy
  • III miejsce: Daria Kania, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bystrej

Wyróżnienia:

Wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Biblioteki w Żywcu przy ul. Jagiellońskiej 15, w piątek 21 czerwca o godzinie 1000 - zapraszamy.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu, zaprasza uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z terenu Miasta Żywca i powiatu żywieckiego do udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym z okazji Roku Juliana Tuwima.
Tematem konkursu jest własna interpretacja plastyczna wybranych fragmentów twórczości poety. Termin składania prac upływa 7 czerwca 2013 roku. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania:

Informacje telefoniczne można uzyskać pod numerem: 33 861-35-64.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru - święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.
Z okazji święta Teatru - Biblioteka Pedagogiczna w Żywcu zorganizowała wystawę afiszy teatralnych bajek dla dzieci. Na wystawie prezentowane będą afisze do spektakli wystawianych przez Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina; Ateneum z Katowic oraz Teatr Lalek Rabcio z Rabki Zdrój.
Wystawę można oglądać od 25 marca do 20 kwietnia 2013 r. w Wypożyczalni Biblioteki w godzinach pracy placówki.
Serdecznie zapraszamy.


Biblioteka Pedagogiczna w Żywcu zachęca do odwiedzenie Klubu „śrubka” i skorzyste z feryjnej oferty teatralnej dla dzieci .......[czytaj więcej].


Kartka Świąteczna - efekty międzynarodowego konkursu – wystawa w filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu: 10.12.2012 r. – 11.01.2013 r.

Po raz kolejny świąteczną atmosferę w Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu zawdzięczamy wystawie kartek świątecznych. Kartka świąteczna – to nazwa międzynarodowego konkursu twórczości dziecięcej organizowanego od dziewięciu lat przez Orawski Ośrodek Kultury w Dolnym Kubinie, instytucję Samorządową okręgu w Žylinie na Słowacji. Tematem dziecięcych prac, są święta Bożego Narodzenia, świąteczne nastroje, zwyczaje i biblijne motywy, wykonane w różnych technikach plastycznych: rysunek, grafika, kolaż. Coroczne zaproszenie do udziału kierowane jest do dzieci, nauczycieli ze szkół, ośrodków edukacji plastycznej. Wyrazem skuteczności oddziaływania konkursu jest nadesłanych w roku bieżącym 6 350 prac dzieci z 350 szkół ze Słowacji, Czech, Polski, Serbii, Rumunii i Węgier. W żywieckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przy ul. Jagiellońskiej 15, prezentowany będzie mały wycinek ekspozycji w dniach od 10 grudnia 2012 r. do 11 stycznia 2013 r. Chcemy tym samym wprowadzić użytkowników naszej biblioteki w świąteczny nastrój, a jednocześnie zaprosić do odwiedzenia Galerii „pod śrubką” gdzie ma miejsce właściwa część wystawy.


W dniach od 3 grudnia do 21 grudnia 2012 r. w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu można obejrzeć wystawę „Obrzędy Bożego Narodzenia na Żywiecczyźnie”. Na wystawie są prezentowane eksponaty pochodzące z prywatnych kolekcji oraz wypożyczone z Muzeum Miejskiego w Żywcu. Można również zapoznać się z wydawnictwami dostępnymi w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej - tematycznie związanymi z obrzędowością naszego regionu.


Żywiecka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Impresje graficzne”. Na wystawie prezentowane są prace wykonane techniką linorytu przez podopiecznych Żywieckiej Szkoły Tradycji, Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.
Linoryt to technika graficzna należąca do technik druku wypukłego. Podobny jest on do drzeworytu wzdłużnego (langowego) z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum.
Wystawę można oglądać od 20 października do 23 listopada 2012 r. w Wypożyczalni Biblioteki w godzinach pracy placówki. Serdecznie zapraszamy.


W dniach od 10 września do 20 października 2012 r.> w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu można obejrzeć wystawę wprowadzającą elementy jesieni, a zatytułowaną "Obrzędy i zwyczaje dożynkowe na Żywiecczyźnie". Na wystawie prezentowana jest szeroka gama sprzętów, niegdyś wykorzystywanych przez górali w okresie prac żniwnych. Nie zapomniano o bochnie chleba, wieńcach dożynkowych oraz licznych gatunkach warzyw, owoców oraz zbóż. Można zobaczyć również tradycyjny strój góralski męski i dziewczęcy.
Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji oraz z Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce.
Biblioteka Pedagogiczna umożliwia skorzystanie z wydawnictw dostępnych w jej zbiorach a tematycznie związanych z obrzędowością naszego regionu. Zebrane materiały stanowią wartościową pomoc dydaktyczną w zakresie realizacji treści programowych z edukacji regionalnej. Wystawa prezentowana jest w pomieszczeniach czytelni, w godzinach pracy Biblioteki.
Zapraszamy.


Żywiecka Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej zatytułowanej "Zielnik przydrożny". Autorką pięknych zdjęć jest Pani Marzena Stefaniak nauczyciel-bibliotekarz, pracująca w naszej bibliotece.
Wystawę można oglądać w "małej galerii" biblioteki w dniach od 15 maja do 30 czerwca 2012 r.


Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu, zaprasza do obejrzenia wystawy pasteli autorstwa Pana Franciszka Dzidy. Prace stanowią część obszernej wystawy zatytułowanej "Poczekalnia", prezentowanej w Klubie "śrubka". Wystawę można oglądać w małej galerii w bibliotece od 13 kwietnia do 15 maja 2012 r.
Zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Pedagogicznej oraz Galerii "Pod śrubką".


W dniach od 27 marca do 17 kwietnia 2012 r. w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu można obejrzeć wystawę „Obrzędy i zwyczaje wielkanocne na Żywiecczyźnie. Na wystawie są prezentowane eksponaty pochodzące z prywatnych kolekcji oraz wypożyczone z Gminnego Ośrodka Kultury w Świnnej. Można również zapoznać się z wydawnictwami dostępnymi w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej - tematycznie związanymi z obrzędowością naszego regionu.
Zebrane materiały stanowią wartościową pomoc dydaktyczną w zakresie realizacji treści programowych z edukacji regionalnej.
Wystawa jest prezentowana w pomieszczeniach czytelni, w godzinach pracy Biblioteki.


W dniach 09.03.2012 r. - 12.04.2012 r. żywiecka Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, zaprasza do obejrzenia wystawy prac Pani Marii Posłusznej "Szyty Żart"....... [czytaj wiecej]


"...wszystko inne..."

W dniach 10.02.2012 - 08.03.2012 PBW Filia w Żywcu zaprasza do obejrzenia wystawy prac Jerzego Pustelnika (Uniwersytet Śląski Wydział Artystyczny) pt. "...wszystko inne..." Wystawa prezentowana jest w "mini galerii" w pomieszczeniach wypożyczalni....... [czytaj wiecej].


Świąteczna atmosfera w żywieckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, za sprawą wystawy kartek świątecznych .......[czytaj więcej].


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu zaprasza na warsztaty studentów I roku studiów oraz innych zainteresowanych. Tematyka:

Termin: 21 oraz 28 października 2011r., godz.1600 – 1730
Miejsce: PBW w Żywcu ul. Jagiellońska 15
Zgłoszenie uczestnictwa prosimy kierować na adres e-mail: filia_zywiec@pbw.bielsko.pl lub telefonicznie: 33 861 35 64


W dniach od 15.11.2011 r. do 3.12.2011 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej "Żywiec w detalu".

Wystawa jest zwieńczeniem pleneru fotograficznego zorganizowanego w ramach XII Festiwalu Nauki i Sztuki w Klubie "śrubka". Zajęcia warsztatowe prowadził, wyboru prac dokonał mgr Jerzy Pustelnik (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie). Prace prezentowane były dotychczas w Galerii "Pod śrubką". Autorami prac są:

Biblioteka dziękuje organizatorom pleneru fotograficznego za udostępnienie prac.


16 maja 2011 r. w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Żywcu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na ekslibris, rozdanie nagród i dyplomów. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Zapraszamy również do oglądania zdjęć z rozdania nagród
Poniżej przedstawiamy nagrodzone prace:

1 miejsce w konkursie na ex libris
I miejsce
Karolina Staszkiewicz Gimnazjum nr 3 w Żywcu

2 miejsce w konkursie na ex libris
II miejsce
Agnieszka Zaiczek, Gimnazjum nr 2 w Żywcu

2 miejsce w konkursie na ex libris
II miejsce
Angelika Białecka, Gimnazjum nr 1 w Jeleśni

3 miejsce w konkursie na ex libris
III miejsce
Adrianna Gałuszka, Gimnazjum nr 3 Żywcu


Dnia 09.05.2011 r. rozstrzygnięto konkurs na „ex libris” PBW w Bielsku-Białej Filii w Żywcu.

Wyniki:

I miejsce: Karolina Staszkiewicz Gimnazjum nr 3 w Żywcu
II miejsce: Angelika Białecka, Gimnazjum nr 1 w Jeleśni oraz Agnieszka Zaiczek, Gimnazjum nr 2 w Żywcu
III miejsce: Adrianna Gałuszka, Gimnazjum nr 3 Żywcu

Wyróżnienia: O terminie wręczenia nagród uczestnicy zostaną powiadomieni

.

Konkurs plastyczny na ex libris

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu ogłasza konkurs plastyczny na ex libris biblioteki, mający na celu rozwój czytelnictwa i popularyzację naszej placówki w środowisku.

Do pobrania: [Regulamin], [Formularz zgłoszeniowy]


[Powrót do stony filli w Żywcu]