Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Aktualności Bielsko

Kończy się Tydzień Zakazanych Książek. Jest to coroczne wydarzenie, które z reguły odbywa się w ostatnim tygodniu września i kieruje uwagę na obecne i historyczne próby cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach.  Obchody Święta zainaugurowano w latach 80-tych XX wieku, na skutek wezwań i protestów oraz sprawy Sądu Najwyższego Island Trees School District przeciwko Pico (1982), który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazać książek w bibliotekach tylko z powodu zawartości.

Książki wycofywano z różnych względów: społecznych, politycznych, obyczajowych i religijnych; prześladowane były zarówno przez władców, dyktatorów jak i w krajach demokratycznych (nawet dzisiaj w Niemczech na indeks trafia około 300 książek rocznie, a w Ameryce odbywają się rytualne spalenia Harry'ego Pottera). Zakazywano je przez Inkwizycję i różne kościoły (w XII wieku wprowadzono dla świeckich zakaz nie tylko czytania Biblii, ale nawet rozmów na jej temat z uzasadnieniem, że nie wolno rzucać pereł przed wieprze).
Zdarzały się również historie książek palonych, niszczonych i gorliwie wycofywanych z obiegu przez samych pisarzy.

Podczas gdy książki były i nadal są zakazywane nie zmienia to faktu, że w większości przypadków pozostają dostępne. Dzieje się tak dzięki wysiłkom bibliotekarzy, nauczycieli, uczniów i członków społeczności, którzy sprzeciwiają się temu i optują za swobodą czytania.

My ze swojej strony zachęcamy do sięgnięcia po którąś z pozycji, która kiedyś znalazła się lub znajduje na takiej liście. Zerknijcie na filmik nakręcony specjalnie z tej okazji umieszczony na naszym kanale YT.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax:  33 812 69 51,
   33 812 45 77

logo slaskie biale rgb

Jednostka Oświatowa Samorządu Województwa Śląskiego

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:  0900-1900
sobota:  0900-1400
 

Zapytaj bibliotekarza

 
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:  nieczynne
wtorek-piątek:  nieczynne
sobota:  nieczynne
© 2020 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

bip logo