Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Aktualności Bielsko

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Według Światowej Organizacji Zdrowia występuje on u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje około 400 tysięcy osób z autyzmem. Najczęściej obserwowany jest jako całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Kluczowa jest wczesna diagnoza i terapia oraz rehabilitacja. Osoby nim dotknięte  mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych, są nadwrażliwe na bodźce  - dźwięk, światło, często dotyk. Wszystko to sprawia, że należą  do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.

dzien autyzmu1

Mimo wielu badań, autyzm nadal jest zaburzeniem pełnym tajemnic, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu.  U różnych osób obserwować można bardzo szeroką skalę zaburzeń - od prawie niezauważalnych dla otoczenia, aż po głębokie wycofanie ze świata i brak możności nawiązania kontaktu. Osoby ze spektrum autyzmu są przywiązane do rutyny i wszelkie od niej odstępstwa mogą wywoływać lęk, dezorientację, sprzeciw – pamiętajmy o tym, w szczególnie trudnym czasie pandemii.   Niech inne postrzeganie świata spotka się z naszym zrozumieniem, nie z wrogością.

Aby zwiększyć świadomość i wiedzę na temat osób ze spektrum autyzmu, inicjowane są liczne kampanie, między innymi „Zaświeć się na niebiesko”. W ramach akcji ważne budynki w miastach podświetlane są na niebiesko. Także każdy z nas może się aktywnie włączyć – zakładając niebieskie ubranie. Kolor niebieski jest symbolem autyzmu. Barwa ta jest uznawana za najgłębszy z kolorów -  najczystszy i najzimniejszy zarazem, przez co staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

W zbiorach naszej biblioteki można znaleźć wiele interesujących materiałów na temat autyzmu:

https://opac.pbw.bielsko.pl/integro/search/description?q=autyzm&index=9

Zestawienie bibliograficzne ze zbiorów PBW: https://www.pbw.bielsko.pl/images/pliki/bibliografie/2019/autyzm_bibliografia.pdf

 

Na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dostępne są przydatne materiały, jak umożliwić  osobom z autyzmem korzystanie z biblioteki:

Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem: https://autyzm.sbp.pl/pl/

Poradnik: https://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-content/uploads/2015/05/poradnik-dla-bibliotekarzy-autyzm.pdf

Ważne kampanie społeczne:

„Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Akcji towarzyszy kampania medialna i online https://jim.org/

Fundacja Synapis dla dzieci i dorosłych z autyzmem: http://www.synapsis.waw.pl/

Pamiętajmy o tym, że jesteśmy różni, ale równie ważni.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax:  33 812 69 51,
   33 812 45 77

logo slaskie biale rgb

Jednostka Oświatowa Samorządu Województwa Śląskiego

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:  09:00 - 19:00
sobota:  09:00 - 14:00
 

Zapytaj bibliotekarza

 
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:  nieczynne
wtorek-piątek:  nieczynne
sobota:  nieczynne
© 2021 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

bip logo