Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Śląskie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
czytelnia@pbw.bielsko.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:900-1900
sobota:900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:1200-1900
wtorek, czwartek, piątek:900-1500
sobota:nieczynne
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Zadaj pytanie bibliotekarzowi
Facebook - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
YouTube - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
logo ACADEMICA
Sponsorzy:
ANGA - Logo
Gabinet dentystyczny Sypień - Logo
ZygZak Karting
AQUA S.A.
befaszczot

Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
Filia w Milówce


Godziny otwarcia:
pn. - pt.:900 - 1700
sobota:Nieczynna
Adres:ul. Dworcowa 17
34-360 Milówka
(budynek Liceum Ogólnokształcącego)
Tel.:33 863 78 38
e-mail:filia_milowka@pbw.bielsko.pl
Kierownik:mgr Alina Jędrzkiewicz

Informujemy, że w dniu 12 września 2018 r. (środa) Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej będzie udostępniała zbiory od godz. 1330 – 1700. Natomiast Filie PBW będą nieczynne.

Informujemy, że w dniu 17 września 2018 r. (poniedziałek) Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej wraz z Filiami będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

Kot w butach w bibliotece

09.05.2018 r. w PBW Filii w Milówce, w ramach Tygodnia Bibliotek, gościliśmy kolejny raz dzieci i nauczycieli z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno –Wychowawczego Promyk z Milówki. Podopieczni słuchali z dużym zainteresowaniem czytanej przez nauczyciela bibliotekarza bajki Kot w butach. Po zapoznaniu z treścią książki odbyły się rozmowy i zabawy, w tym również plastyczne, związane z czytaną lekturą. Dużą atrakcją dla dzieci był manekin kota w butach wykorzystywany na zajęciach. Prace dzieci można obejrzeć w siedzibie naszej biblioteki.

zdjęcie - Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego 'Promyk' z Milówki - PBWBB Filia w Milówce. zdjęcie - Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego 'Promyk' z Milówki - PBWBB Filia w Milówce. zdjęcie - Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego 'Promyk' z Milówki - PBWBB Filia w Milówce.
zdjęcie - Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego 'Promyk' z Milówki - PBWBB Filia w Milówce. zdjęcie - Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego 'Promyk' z Milówki - PBWBB Filia w Milówce. zdjęcie - Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego 'Promyk' z Milówki - PBWBB Filia w Milówce.
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz

Cykl bezpłatnych szkoleń dotyczących uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Rozpoczynamy cykl bezpłatnych szkoleń, dotyczących uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które odbywać się będą cyklicznie raz w miesiącu w ramach współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filii w Żywcu.
Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu oraz pakiet materiałów bibliograficznych.


Święta Wielkanocne – relacja ze spotkania z etnografem

Po raz kolejny Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku Białej Filia w Milówce przy współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce zorganizowała w dniu 23.03.2018 r. spotkanie młodzieży z etnografem Muzeum Miejskiego w Żywcu Panią Barbarą Rosiek. Temat spotkania to „Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu”. Prowadząca przedstawiła plan swojej prelekcji i omawiała temat w aspekcie historycznym i współczesnym.

Wykład był poparty prezentacją zdjęć. Uczestnicy wykazali duże zainteresowanie tematem. Przebieg, atmosfera i atrakcyjność zajęć zachęca nas do organizowania podobnych spotkań w przyszłości.

Poniżej prezentujemy kilka fotografii.

Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 1 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 2 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 3 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 4
Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 5 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 6 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 7 Milówka: Święta Wielkanocne i związane z nimi tradycje naszego regionu - zdjęcie nr 8
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz

Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj to najstarsze zdanie zapisane w języku polskim, które ukazało się w Księdze Henrykowskiej w 1270 r. Cytatem tym chcemy nawiązać do faktu, że 21 luty obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku Białej Filia w Milówce we współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce zorganizowała zajęcia nawiązujące do idei święta. W zajęciach wzięło udział pięć grup uczniów wraz z nauczycielami. Łącznie 105 uczestników.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania młodzieży z genezą tego dnia. Pierwszym zadaniem, które uczniowie mieli wykonać, były testy związane z poprawnością językową. Wśród uczestników, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostały drobne upominki. Kolejnym punktem zajęć było głośne czytanie fragmentów Pana Tadeusza. W trakcie słuchania zadaniem uczniów było wychwycenie archaizmów zawartych w tekście. Następnie młodzież wzięła udział w zabawie pt „Zabawa językowa – zaproponuj słowa”, Uczniowie proponowali i wypisywali na kolorowych tablicach różnorodne słowa, które wyszły już z użycia – archaizmy oraz słowa nowe, które pojawiły się w ostatnim czasie. Zrodziła się refleksja, zostaną one w języku na dłużej czy też są tylko chwilową modą i szybko zanikną.

Imprezie towarzyszyły okolicznościowe gazetki rozmieszczone na korytarzu w okolicach biblioteki. Jedne podawały informacje o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, inne opracowane były na wesoło i miały rozbawiać uczestników, co też czyniły.

Z zadowoleniem stwierdzamy, że zajęcia były udanym pomysłem o czym świadczy duże zainteresowanie i zaangażowanie młodzieży, połączone z dobrą, pełną humoru zabawą. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział. Poniżej prezentujemy zdjęcia i zachęcamy do ich obejrzenia.

Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 1 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 2 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 3
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 4 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 5 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 6
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 7 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 8 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 9
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 10 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 11 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 12
Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 13 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 14 Milówka: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zdjęcie nr 15
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz / Dominika Wolna-Wolarek

Relacja z warsztatów dla nauczycieli.

W dniu 25.10.2017 r. odbyły się pierwsze warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania”, zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku Białej Filię w Milówce. Zajęcia przeprowadziła Pani Agata Chromik- kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Cieszynie. Zainteresowanie było bardzo duże, lecz ze względu na ograniczoną ilość miejsc w zajęciach wzięło udział 25 nauczycieli.

We wprowadzeniu Pani Agata przedstawiła krótką historię lapbooków, ich zalety i możliwości wykorzystania oraz zaprezentowała różnorodne prace wykonane przez dzieci na zajęciach.

Druga część warsztatów była już ściśle praktyczna. Nauczyciele wraz z prowadzącą wykonywali swoje własne prace krok po kroku. Aktywność uczestniczek, skupienie i koncentracja były dowodem na to, że pomysł przeprowadzenia takich zajęć był trafiony. Pani Agata przygotowała dla każdego uczestnika wykaz źródeł gdzie można znaleźć szereg innych informacji na temat tworzenia lapbooków oraz gotowe szablony do wykorzystania przy tworzeniu własnych prac.

Nauczyciele wyrażali się bardzo przychylnie o tej formie pracy z dzieckiem i wykazywali gotowość do jej zastosowania w swojej placówce.

Wszystkim nauczycielom oraz Pani Agacie Chromik bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie i aktywny udział. Zapraszamy serdecznie na kolejne warsztaty. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tego wydarzenia.

oprac. Alina Jędrzkiewicz

Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 1 Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 2 Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 3
Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 4 Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 5 Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 6
Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 7 Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 8 Milówka: Warsztaty dla nauczycieli „Lapbook, czyli jak zachęcić dzieci do czytania” - zdjęcie nr 9
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz

W siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Milówce odbyły się kolejne już zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki. Przeprowadzono je w czterech grupach, po dwie dziennie. Spotkanie prowadziła Pani Barbara Śliwa nauczyciel bibliotekarz, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Milówce. Nabyte w trakcie poprzednich spotkań doświadczenia pozwoliły prowadzącej na ułożenie scenariusza, który uwzględniał możliwości i indywidualne potrzeby każdego z uczestników zajęć. Różnorodność przygotowanych zabaw uatrakcyjniła spotkanie.

Najpierw dzieci słuchały czytaną przez nauczyciela bajkę pt „Franklin pomaga pokonać tremę”, a potem odbyła się wspólna rozmowa z nauczycielem o treści książki, oraz o własnych odczuciach związanych z problemem tremy w życiu codziennym. Po rozmowie dzieci układały historyjkę obrazkową do przeczytanej wcześniej bajki. Kolejnym punktem zajęć była ciekawa zabawa „Czapki i Kapelusze”. Dzieci losowały worki z ukrytym w środku nakryciem głowy np. kowboja, strażaka, króla, muszkietera, górala, strażaka, czarodzieja itd. Po otwarciu wkładały go na głowę, oraz zgadywały do kogo należy. Było dużo śmiechu i radości. Kolejnym punktem zajęć były prace plastyczne. Dzieci odbijały na kartkach swoje własne dłonie, a następnie je dekorowały. Stopień trudności był zróżnicowany. Starsze grupy malowały kredkami i kopiowały gotowe szablony dekoracji, młodsze również kolorowały odbite dłonie kredkami, dekorowały natomiast specjalnymi pieczątkami. Zabawa była znakomita. Dzieci wyszły z naszej biblioteki radosne i uśmiechnięte. Opiekunowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych zajęciach przygotowanych przez nas.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z przeprowadzonych zajęć.

Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 1 Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 2 Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 3
Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 4 Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 5 Zajęcia dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk” z Milówki - zdjęcie nr 6
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz

oprac. A. Jędrzkiewicz


Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 1
zdjęcie: Michał Wątrobiński

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Z wielką przyjemnością informujemy, że do końca kwietnia 2017 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej Filii w Milówce można oglądać wystawkę pokonkursową prac dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „Promyk”w Milówce. Konkurs plastyczny pt. „Pani Wiosna” odbył się 22. 03. 2017 r. Kierownik biblioteki miała zaszczyt brać udział w jury tego konkursu.
Prace dzieci są bardzo kolorowe, estetyczne i niezwykle kreatywne. Budzą podziw i zachwyt wśród naszych czytelników.

Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 2 Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 3 Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 4 Wystawa pokonkursowa OREW 'Promyk': Pani Wiosna - zdjęcie nr 5
zdjęcia: Alina Jędrzkiewicz / Michał Wątrobiński

Oferta edukacyjna

Cel oferty:

Warsztaty i konferencje:

Zajęcia edukacyjne:

Biblioteka oferuje ponadto:


Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Wersja: qt3.pl v_0.4.3
2010-07-02[20170427]