Ułatwienia dostępu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Znak Herbowy - Wojewodztwo Sląskie

znak herbowy KOLOR NA BIALE TLO

okładki czerwcowych czasopism: Szkoła Specjalna, Kultura i Edukacja, Remedium, Nowy napis, Poradnik Bibliotekarza, Kwartalnik Pedagogiczny

Czasopisma - nowości czerwiec

Polecamy najnowsze numery czasopism, czekają na Was w czytelni. 🙃
Zapraszamy.
 czerwiec nowości
Pastelowy plakat z informacją o godzinach otwarcia biblioteki w trakcie wakacji.

Wakacyjna zmiana godzin pracy biblioteki

Zbliżają się wakacje i my również, od poniedziałku przechodzimy w wakacyjny tryb pracy.

Od 24 czerwca do 31 sierpnia biblioteka będzie czynna w godzinach 8.00 - 15.00.
W soboty biblioteka pozostanie zamknięta.

Przepraszamy za utrudnienia i życzymy Wszystkim naszym Czytelnikom udanych i bezpiecznych wakacji.

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą książek :-). Coś do poczytania dla dorosłych i dla dzieci oraz młodzieży, również znajdziecie na naszych półkach.

 

Plakat z informacją o spotkaniu. Na plakacie zdjęcie zapełnionej sali kinowej od tyłu z widocznym ekranem kinowym, na którym wyświatlone są informacje o trwającym spotkaniu.

Spotkanie z autorem i terapeutą Krzysztofem Piersą

W piątek 7 czerwca w kinie „Janosik” odbyło się spotkanie młodzieży żywieckich szkół z autorem poradników oraz powieści młodzieżowych i kryminalnych, Krzysztofem Piersą. Pisarz jest również psychoterapeutą zajmującym się głównie uzależnieniem od gier komputerowych, telefonów komórkowych oraz Internetu, udziela specjalistycznych porad i prowadzi pełną terapię zarówno wśród nieletnich jak i dorosłych.

W bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił zagrożenia, jakie niosą za sobą wszelkie działania w sieci - gry, często nadmierna aktywność  na portalach społecznościowych itd. Podkreślił, że zagraża to naszym zwykłym, codziennym kontaktom międzyludzkim, tracimy umiejętność przebywania ze sobą, rozmowy na żywo, cieszenia się prawdziwym, realnym życiem. Omawiając problem uzależnienia, często odwoływał się do swoich osobistych doświadczeń i przykładów z praktyki terapeutycznej, co zdecydowanie spotkało się z sympatią i aktywnością ze strony uczestników, którzy chętnie wchodzili z prelegentem w interakcję. Co istotne, nie potępiał on zachowań związanych z korzystaniem z technologii, ale zachęcał, by część czasu, który spędzamy przy komputerze, czy w telefonach poświęcić rozwijaniu swoich pasji. Właśnie w tym autor widzi remedium na bolączkę współczesnego świata, co wydaje się być jak najbardziej sensownym podejściem i czego sam jest najlepszym przykładem.

Spotkanie było także okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu zorganizowanego przez żywiecką filię biblioteki pedagogicznej pt: „Wincenty Witos – jeden z ojców polskiej niepodległości”. Młodzież wykazała się w tym konkursie naprawdę wysokim poziomem wiedzy i żałujemy, że mogliśmy nagrodzić tylko wybrane osoby, ale cóż zrobić – takie są zasady konkursów. 😉

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy do biblioteki, gdzie w naszych zbiorach znajdziecie kilka pozycji zaproszonego gościa.

 

oprac. Magdalena Marczyńska

fot. Grzegorz Wiercigroch

 

Ilustracja wprowadzająca - kolaż ze zdjęć przedstawiających dzieci w trakcie pracy na zajęciach oraz wykonane przez nich prace.

Zajęcia czytelnicze - maj

Maj w bibliotece pedagogicznej obfitował w różnego rodzaju działania edukacyjne. Rozpoczęliśmy od zajęć warsztatowych inspirowanych tekstem Jana Brzechwy „Sowa mądra głowa”, następnie uczniowie klasy 5 zmierzyli się z szeregiem  zagadek wprowadzających w tematykę książki i biblioteki.  Kreatywna część zajęć polegała na stworzeniu niepowtarzalnej sowy z materiału z recyklingu.

Natomiast uczniowie klas 1 szkoły podstawowej, spotkali  się z bohaterem magicznego japońskiego teatrzyku Kemushim. W trakcie dwugodzinnych zajęć dzieci poznały cykl rozwoju motyla, były zabawy ruchowe oraz ćwiczenia grafomotoryczne. Każdy z uczestników zajęć stworzył  witraż motyla, który stał się prezentem na Dzień Matki. Na koniec zajęć do klasy przybył niespodziewany gość  „balonowa gąsienica” -  pozostała ona z dziećmi na kolejne dni nauki.

Zainteresowanych zajęciami zapraszamy do kontaktu z naszą biblioteką.

Maj

 

Oprac. i  fot. K. Szwed

Ilustracja wprowadzająca - kolaż z okładek prenumerowanych czasopism - miesiąc maj - m.in. Życie Szkoły, Biblioteka, Praca Socjalna, Bliżej Przedszkola, Problemu Opiekuńczo - Wychowawcze...

Czasopisma - nowości maj

Polecamy najnowsze numery czasopism, czekają na Państwa w czytelni.

Zapraszamy.

 Maj nowości

Portret Wincentego Witosa

Wyniki konkursu wiedzy

„Wincenty Witos – jeden z ojców polskiej niepodległości”

Serdecznie dziękujemy uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. M. Konopnickiej w Milówce za udział w konkursie wiedzy „Wincenty Witos – jeden z ojców polskiej niepodległości” zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filia w Żywcu.

Miło nam poinformować, że laureatami konkursu zostali:

I miejsce ex aequo: Wiktor Grochowski oraz Weronika Cebrat – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu

II miejsce: Bartłomiej Tokarczyk – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu

III miejsce: Weronika Borak – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu

Wyróżnienia otrzymują:

- Vladyslav Maksymenko – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu

- Julia Motyka – uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. M. Konopnickiej w Milówce

- Natalia Marciak – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu

- Magdalena Jędrysek – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu

- Jan Radwaniak – uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. M. Konopnickiej w Milówce

- Amelia Przybyszewska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu

Gratulujemy!

Zapraszamy finalistów oraz osoby wyróżnione na uroczystość wręczenia nagród 7 czerwca o godz. 12.00 do Kina „Janosik” w Żywcu.  Nagrody zostaną rozdane przed spotkaniem autorskim z Krzysztofem Piersą.

Informacja o spotkaniu pod linkiem : https://www.pbw.bielsko.pl/filie-pbw/filia-zywiec/aktualnosci/zapraszamy-na-spotkanie-autorskie

Ilustracja wprowadzająca - zdjęcie namiotu biblioteki, park habsburgów Żywiec, napis 24. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki.

24. Beskidzki Festiwalu Nauki i Sztuki - relacja

Za nami udział w 24. Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Góry Nauki”.

Była to druga odsłona w Żywcu i jednocześnie druga, w którą angażujemy się aktywnie jako biblioteka.  Spotkania, warsztaty, zabawy odbywały się w parku między zamkami, a jako wystawcy prezentowali swoje osiągnięcia m.in. studenci  Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego,  żywieckie szkoły, czy warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Przygotowane przez nas warsztaty także cieszyły się dużym powodzeniem. Kodowanie dla najmłodszych, zabawa z „Lokomotywą” J.Tuwima, rozpoznawanie drzew po liściach i malowanie liśćmi, wyklejanki poetyckie - udział w nich brały chętnie nie tylko dzieciaki i młodzież ale też i dorośli, którzy np. z dużym zainteresowaniem programowali trasę ozobotów.

Jeśli ktoś nie dał rady wziąć udziału w żywieckim spotkaniu – nic straconego, kolejny dzień plenerowy zaplanowano w bielskim Parku Słowackiego 2 czerwca. Tam również nasza biblioteka – tym razem główna siedziba w Bielsku-Białej przewidziała liczne atrakcje. Zapraszamy 😊

oprac. i fot. Magdalena Marczyńska

Plakat z logo WLC

Wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.

9 maja odbył się Finał Konkursu Wielkiej Ligi Czytelników. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwiązanie drużynowego testu on-line dotyczącego znajomości następujących lektur: w klasach 1-3 „Chatka w sercu lasu” Anna Włodarkiewicz, w klasach 4-6 „Kwadrans” Emilia Kiereś.

Miło nam poinformować, że w Finale VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników w powiecie żywieckim.

W kategorii klas 1-3:

Tytuł  Mistrza zdobyły

  • Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Gilowicach
  • Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Polskich z Żabnicy

W kategorii klas 4-6:

Tytuł I Wicemistrz zdobyła:

  • Drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jerzego Kukuczki w Pewli Małej

Tytuł II Wicemistrz zdobyła:

  • Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Sygietyńskiego w Ujsołach

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie oraz godne reprezentowanie powiatu żywieckiego w Wielkiej Lidze Czytelników, a naszym Mistrzom serdecznie gratulujemy .

wlc banner

 

Plakat informacyjny - spotaknie autorskie z Krzysztofem Piersą, zdjęcie pisarza.

Zapraszamy na spotkanie autorskie

W piątek - dnia 7 czerwca br. o godz. 12.00, odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą - autorem poradników "Komputerowy ćpun", "Trener Marzeń" i "Złota rybka w szambie, czyli o uzależnieniu od internetu i smartfona" oraz serii fantastycznej "Kosmiczne Bobry".  Jednocześnie autor jest także licencjonowanym terapeutą ds. uzależnień, prowadzi indywidualne konsultacje terapeutyczne. Zajmuje się głównie uzależnieniem od gier komputerowych, telefonów komórkowych oraz Internetu udzielając specjalistycznych porad i prowadząc pełną terapię zarówno wśród nieletnich jak i dorosłych.

Ze względu na tematykę, spotkanie kierujemy głównie do młodzieży ze szkół średnich oraz starszych klas szkoły podstawowej. Mimo to, ucieszy nas również obecność na spotkaniu rodziców, opiekunów i nauczycieli. Zapraszamy wszystkich chętnych do żywieckiego kina "Janosik", które - myślę, że nie trzeba tu przypominać - mieści się przy ul. Sobieskiego 1 w Żywcu. Ponieważ kino mieści ograniczoną ilość miejsc, na wykład obowiązują zapisy drogą mailową lub telefoniczną (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 33 861 35 64).

Szkoły mogą zgłosić większą ilość młodzieży. Do zobaczenia.

 

spotkanie autorskie

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek     9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00