Ułatwienia dostępu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Znak Herbowy - Wojewodztwo Sląskie

znak herbowy KOLOR NA BIALE TLO

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego

15 lipca - Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego 

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest co roku 15 lipca. Święto to, zainicjowane przez Internautów i rozsławione przez portale społecznościowe, powstało aby nam przypomnieć, że istnieje życie bez telefonu i nie jest on jedynym sposobem komunikacji między ludźmi. Idea jest prosta – zachęca do wyłączenia 15 lipca swojego telefonu na 24 godziny. Taka prosta czynność, a jednocześnie w dzisiejszych czasach dla wielu z nas nie do pomyślenia – dlaczego?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Smartfony towarzyszą nam już wszędzie: w domu, w pracy, w szkole, po przebudzeniu i przed snem. Smartfon stał się dziś mobilnym centrum rozrywkowym, a w niektórych przypadkach głównym urządzeniem wykorzystywanym w pracy. To wszystko sprawia, że coraz częściej nie potrafimy bez niego żyć.

Psycholodzy badający to zjawisko wskazują, że jesteśmy coraz częściej uzależnieni od swojego smartfona. Uzależnienie od telefonu komórkowego – fonoholizm, może prowadzić do osłabienia więzi międzyludzkich, zubożenia języka komunikacji, występujących trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich, zaniku zainteresowań oraz pasji, a przede wszystkim może stać się przyczyną zaburzenia funkcji biologicznych, co w konsekwencji prowadzi do problemów w życiu codziennym. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie naszych dzieci i reagować, gdy większość dnia młoda osoba spędza przed ekranem telefonu komórkowego.

Mimo iż telefony komórkowe bez wątpienia ułatwiają nam codzienne życie, czasami warto świadomie choć na chwilę wyłączyć swojego smartfona i postarać się jak najdłużej bez niego wytrzymać. Dlatego zachęcamy wszystkich, aby 15 lipca zamiast po smartfona sięgnąć po książkę!

Wszystkim, dla których Dzień bez Telefony Komórkowego stanowi nie lada wyzwanie polecamy dostępną w naszych zbiorach książkę Catherine Price "Jak zerwać ze swoim smartfonem", a rodzicom martwiącym się o swoje pociechy książkę Małgorzaty Majewskiej „Dziecko na cyfrowym odwyku”. Zachęcamy także do skorzystania z zestawienia bibliograficznego Fonoholizm obejmującego pozycje dostępne w naszej bibliotece.

 

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek     9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00